Սամվել Բաբայան. «Որևիցե ուժի մեջ մտնելու մտադրություններ չունեմ, ոչ էլ ստեղծելու»
Լեռնայի Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը «Սլաք» մամուլի ակումբում ասել է, որ արդեն շուրջ մեկ տարի է՝ խոսվում է ընդդիմադիր դաշտի նոր ուժի ստեղծման մասին, բայց այդպես էլ դեռ ոչ մի բան չի տեսնում։
Նա նաև նշել է, որ ընդդիմությունը մեկը մյուսին ասում է՝ վե՛ր կաց, ես նստեմ։ Այսպիսով, Ս. Բաբայանը քաղաքական դաշտում չի տեսնում այն ուժին, որը հայոց ազգի բեռը կվերցնի իր վրա, հետևաբար և առաջիկա ընտրական փուլին ինքը չի մասնակցելու։
-Ես ուղղակի լրագրողների  խնդրանքով այսօր ներկայացել եմ՝ տեսակետ ասելու Ղարաբաղի հարցում։ Ես չեմ տեսնում Հայաստանում քաղաքական դաշտ, որ մասնակցեմ։ Եթե դուք տեսնում եք, մասնակցեք,- ասել է Ս. Բաբայանը։-Որևիցե ուժի մեջ մտնելու մտադրություններ չունեմ, ոչ էլ ստեղծելու, որովհետև մեր քաղաքական դաշտի 90%-ը վաղուց պետք է գնար թոշակի, բայց մարդիկ չեն գնում։ Մի ամբողջ փայլուն հաղթանակ 16 տարի մսխեցին իրենց իսկ խելքից, իրենց իսկ առաջարկներով, վերլուծություններով, հանդիպումներով։
Ստեղծված իրավիճակի մեղավորը Ս. Բաբայանը բոլորին է համարում այս կամ այն չափով, այդ թվում՝ նաև իրեն։
-Եթե ձեզ հետաքրքիր է այսօրվա իշխանության մասին, այո՛, և՛ այսօրվա, և՛ երեկվա, և՛ այն մյուս օրվա, բոլո՛րը։
Իսկ լրագրողի այն խնդրանքին, որ կոնկրետ անուններ տա, Ս. Բաբայանն արձագանքել է.
-Ինչքա՞ն անուն տամ։ Դու ում ուզում ես, անունը գրի, ասա՝ պարոն Բաբայանը տվել է այդ անունը։ Դա ի՞նչ հարց է. կարո՞ղ է՝ վախենում ենք։ Ուղղակի ինտրիգային, թերթերում ավելորդ վայնասուն դնելու իմաստ չեմ տեսնում։ Այնքան լարված է վիճակը, որ մենք պետք է համախմբենք ազգին և փորձենք խնդիրներ լուծել։

Самвел Бабаян: «У меня нет намерения присоединяться к какой-либо силе или создавать новую»
Бывший командующий Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвел Бабаян сказал в пресс-клубе «Слак», что уже около года говорится о создании новой силы оппозиционного поля, но он так ничего и не увидел.
С. Бабаян отметил, что представители оппозиции говорят друг другу «встань, я сяду». Тем самым, он не видит на политическом поле той силы, которая возьмет груз армянской нации на себя, следовательно, он не будет участвовать в предстоящих выборах.
«Я просто по просьбе журналистов пришел сегодня, чтобы высказать свою позицию по Карабахскому вопросу. Я не вижу в Армении политического поля, чтобы участвовать. Если вы видите, то участвуйте, - сказал С. Бабаян, - У меня нет намерения присоединяться к какой-либо силе или создавать новую, поскольку 90% нашего политического поля давно должно было уйти на пенсию, но не идут. Целую блестящую победу растратили за 16 лет из-за их же предложений, анализов, встреч».
С. Бабаян считает, что в той или иной степени в сложившейся ситуации виноваты все, в том числе и он.
«Если вам интересно о сегодняшних властях, то да - и сегодняшние, и вчерашние и завтрашние, все!».
А на просьбу журналиста назвать конкретные имена, С. Бабаян сказал:
«Сколько имен назвать? Чье имя хочешь - напиши и скажи, что господин Бабаян назвал это имя. Это что за вопрос? Может быть мы боимся? Просто я не вижу смысла в интриге, в поднятии лишнего вопля в газетах. Ситуация настолько напряжена, что мы должны сплотить нацию и попытаться решить проблемы».