Բագրատ Ասատրյան. «2010–ին տնտեսական անկումը կկազմի 1–2%»
«Ուրբաթ» ակումբում Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը խոսել է ներկա տնտեսական իրավիճակից և դրամի ներկայից ու ապագայից։ Նա նշել է, որ տարվա երկու ամիսներն ամփոփված են, և նախորդ տարվա համեմատ կա 3,1% աճ: Սակայն հարց է առաջանում՝ արդյոք այդ աճը շարունակակա՞ն է, և տարին դրական արդյունքներով կամփոփվի՞։ Իշխանական հատվածները համատարած ասում են, որ Հայաստանը ճգնաժամից դուրս է եկել, սակայն այդ տեսակետը Բագրատ Ասատրյանը չի կիսում, քանի որ հունվար-փետրվար ամիսները տնտեսության համար քնած ամիսներ են, և ստեղծվում է ՀՀ ՀՆԱ-ի 8-9%-ը։ Նա համամիտ չէ նաև այն կարծիքի հետ, որ տնտեսական քաղաքականության հետևանքով երկրում ստեղծվել են այն նախադրյալները, որոնք պետք է հանգեցնեն դրական արդյունքի։ 2010թ. առաջին ամիսների ընթացքում շինարարության ոլորտում անկումը շարունակվում է, և ասել, որ ձեռնարկված միջոցառումներն այս ոլորտում արդյունք են տվել, սխալ է։ Ծառայությունների ոլորտում ևս անկում է նկատվում։ Առևտրի աճ իրականում տեղի չի ունեցել, քանի որ հայտնի չէ, թե ինչն է վաճառվում, երբ թե՛ ներկրումը, թե՛ արտադրությունն անկում են ապրել։ Նրա խոսքերով՝ գյուղատնտեսության ոլորտում ևս աճ չի գրանցվի, քանի որ «աստված բարեգութ չգտնվեց», և եղանակային պայմանները բարենպաստ չեն։ Մասնավոր տրանսֆերտների հոսքը նախորդ տարվա հունվար ամսի համեմատ նվազել է մոտ 25%-ով։ Այս տարի չի հաջողվի նաև արտաքին միջոցներ ներգրավվել, քանի որ մեկ անգամ տվողը երկրորդ անգամ չի տա։
Անդրադառնալով բանկային համակարգին՝ Բագրատ Ասատրյանը նշել է, որ անցած տարվա ընթացքում բանկերն ավելի շատ միջոցներ են ներգրավվել, քան տեղաբաշխել, ինչի արդյունքում բանկային  համակարգում շատ բարձր իրացվելիություն կա. «Բանկերն ավելի քան երկու անգամ իրացվելի միջոցներ ունեն, քան անհրաժեշտ է բնականոն գործունեություն իրականացնելու համր, իսկ սրանք այն փողերն են, որոնք պետք է մտնեին տնտեսություն, բայց չմտան ինչ-ինչ պատճառներով»։
Այս տարի որոշիչ կլինի նաև այն հանգամանքը, որ անցած տարվա ընթացքում տեղի ունեցավ ծավալուն դոլարիզացիա, և դոլարի նկատմամբ պահանջարկը կտրուկ անկում է ապրել։ Պատճառներից մեկը, բանախոսի կարծիքով, իրականացվող քաղաքականությունն էր, որտեղ որոշիչ դեր խաղացին ինտերվենցիաները։ Փողի ինտերվենցիան, սակայն, քաղաքականություն չի, այլ կարճատև արդյունք տվող միջոցառում. «Ցավոք, այսօր ևս ԿԲ-ն նույն քաղաքականությունն է իրականացնում։ Ինտերվենցիաների ծավալն արդեն հասնում է 180 մլն դոլարի, ինչը չի կարելի»։ Դրամն արժեզրկվեց նաև փողի փախուստի հետևանքով։
Ինչ վերաբերում է դրամի ապագային, Բագրատ Ասատրյանը նշել է, որ դրամի ամրապնդման համար ֆինանսական և տնտեսական նախադրյալներ առկա են, սակայն Հայաստանում ո՛չ օրենք կա, ո՛չ տրամաբանություն, և դա կախված է նրանից, թե ինչ կորոշեն «փողատերերը», որի դեմն առնելու հնարավորություն ԿԲ-ն չունի։
Կառավարության կողմից արտաքին միջոցներ ներգրավվելու քաղաքականությանն անդրադառնալով՝ նա նշել է, որ փողն, իհարկե, պետքական բան է, բայց մեծ քանակությամբ այն կարող է չարիք դառնալ, և գումարներ ներգրավվողը հստակ պետք է իմանա՝ ինչպես այդ գումարները ծախսել։
-Կարծում եմ՝ անցած տարի փողի անզուսպ պահանջը, որ դրսևորեցին իշխանությունները, ի չարս է գնալու և ոչ այնքան դրական, որքան բացասական հետևանքներ է ունենալու մեր տնտեսության վրա, որովհետև տեսանելի է, որ փողն այդպես էլ չծախսվեց կամ արդյունավետ չծախսվեց,- նշել է Բագրատ Ասատրյանը։ Նրա խոսքերով՝ կառավարությունն այդ գումարը կարող էր վերցնել բանկերից, քանի որ այնտեղ, ինչպես արդեն նշվեց, բարձր իրացվելիություն կա։ Այդ գումարներն ավելացնում են նաև արտաքին պարտքը, որը բավական մեծ է։ Հայաստանի արտահանումն անցյալ տարի կազմել է ընդամենը 600-700 մլն դոլար, այնինչ արտաքին պարտքն արդեն հասնում է 4 մլրդ դոլարի, և դա շատ լուրջ խնդիր է։

Баграт Асатрян: «В 2010 году экономический спад в Армении составит 1-2%»
Во вторник в пресс-клубе «Урпат» бывший председатель Центрального банка РА Баграт Асатрян говорил о нынешней экономической ситуации в стране, о настоящем и будущем драма. Он отметил, что уже подведены итоги двух месяцев года и по сравнению с тем же периодом предыдущего года зафиксирован рост в 3,1%. Однако возникает вопрос о том, продолжится ли этот рост и закончится ли год с положительными результатами? Представители власти повсеместно говорят, что Армения вышла из кризиса, однако Баграт Асатрян не разделяет данную точку зрения, поскольку для экономики январь-февраль являются «пассивными» месяцами и создаются лишь 8-9% ВВП РА. Он также не согласен с тем, что вследствие экономической политики в стране сложились те предпосылки, которые должны привести к положительному результату. В ходе первых месяцев 2010г. спад в сфере строительства продолжился и было бы неправильно сказать, что предпринятые в данной сфере меры дали результат. Спад заметен также и в сфере услуг. В действительности не произошло роста торговли, поскольку если и импорт, и производство пережили спад, то неизвестно что тогда продается. По его словам, в сельскохозяйственной сфере тоже не будет роста, поскольку «бог не смилостивился» и погодные условия не благоприятны. В свою очередь на 25% по сравнению с предыдущим годом сократился поток частных трансфертов. В этом году не удастся также привлечь и средства из-за рубежа, потому что тот, кто дал один раз, второй раз не даст.
Касаясь темы банковской системы, Баграт Асатрян отметил, что в ходе прошлого года средств было привлечено больше, чем распределено, в результате чего в банковской системе очень большая ликвидность: «Ликвидные средства банков Армении в два раза превышает объем, который необходим для осуществления нормальной деятельности, а это те деньги, которые должны были поступить в экономику, но в силу каких-то причин остались неиспользованными».
В этом году определяющим будет также и то обстоятельство, что в течение прошлого года мы имели дело с масштабной долларизацией и спрос на доллар резко спал. По мнению экономиста, одной из причин этого явилась проводимая политика, в которой определяющую роль играют интервенции. Однако интервенция денег не является политикой, а лишь мерой, дающей кратковременный результат: «К сожаленью, и сегодня ЦБ проводит такую же политику. Объем интервенций уже достигает 180 млн. долларов, что недопустимо». Драм девальвировался также в результате разворовывания денег.
Что касается будущего драма, то Баграт Асатрян отметил, что для укрепления драма есть финансовые и экономические предпосылки, однако в Армении нет ни закона, ни логики и это зависит от того, что решат «олигархи», а у ЦБ нет возможности повлиять на них.
Затрагивая тему политики правительства по привлечения зарубежных средств, он отметил, что деньги, конечно, нужная вещь, но в большом количестве они могут стать злом и тот, кто берет деньги, должен четко знать, как он их потратит.
«Считаю, что безудержная потребность в деньгах, которую проявили власти в прошлом году, будет иметь для нашей экономики не столько положительные, сколько отрицательные последствия, поскольку видно, что деньги так и не были израсходованы или не были расходованы эффективно», -  отметил Б. Асатрян. По его словам, правительство могло взять эту сумму из банков, поскольку там, как уже отмечалось, высокая ликвидность. К этим суммам прибавляется также внешний долг, который достаточно высок. В прошлом году экспорт из Армении составил всего лишь 600-700 млн. долларов, в то время как внешний долг уже составляет 4 млрд. долларов и это очень серьезная проблема.