Վրաստանը և Ադրբեջանը պաշտպանության բնագավառում համագործակցելու պլան են ստորագրել
Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լեւան Իզորիան ադրբեջանական Գաբալայում երկկողմ բանակցություններ Է վարել ադրբեջանցի իր պաշտոնակից Զաքիր Հասանովի հետ եւ ստորագրել 2019 թվականին պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցության պլանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 12-ին հայտնել Է Վրաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
«Հանդիպմանը Վրաստանի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները ռազմական ոլորտում եւ հույս հայտնել, որ համագործակցությունն Էլ ավելի կխորանա ապագայում: «…» Լեւան Իզորիան եւ գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովն ստորագրել են 2019 թվականին Վրաստանի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության պլանը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Իզորիան Գաբալա Է ժամանել՝ մասնակցելու Վրաստանի, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարների եռակողմ հանդիպմանը: Նաեւ պլանավորված Է Վրաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի հանդիպումը Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի հետ:
Թբիլիսիի, Բաքվի եւ Անկարայի միջեւ եռակողմ բանակցությունները վարվում են 2012 թվականից: Ներկայիս հանդիպումը թվով յոթերորդն Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Грузия и Азербайджан подписали план о сотрудничестве в сфере обороны
Министр обороны Грузии Леван Изория в азербайджанской Габале провел двусторонние переговоры со своим азербайджанским коллегой Закиром Гасановым и подписал план о двустороннем сотрудничестве в сфере обороны на 2019 год. Об этом в среду сообщила пресс-служба Минобороны Грузии, передает ТАСС.
«На встрече министры обороны Грузии и Азербайджана обсудили существующие двусторонние отношения в военной сфере и выразили надежду, что сотрудничество еще больше углубится в будущем. <...> Леван Изория и генерал-полковник Закир Гасанов подписали план двустороннего сотрудничества на 2019 год между министерствами обороны Грузии и Азербайджана», – говорится в сообщении.
Изория прибыл в Габалу для участия в традиционной трехсторонней встрече министров обороны Азербайджана, Грузии и Турции. У главы грузинского оборонного ведомства также запланирована встреча с министром обороны Турции Хулуси Акаром.
Трехсторонние переговоры между Тбилиси, Баку и Анкарой ведутся с 2012 года. Нынешняя встреча является седьмой по счету.