Հարություն Առաքելյան. «Միջնորդ դառնալու Իրանի ցանկությունը կմնա որպես բարի ցանկություն»
ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանը «7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ ասել է, թե պետք չէ  հանցագործ ադրբեջանական կառավարության հետ  բանակացությունների նստել։
-Այս պահին մենք գտնում ենք, որ միջնորդի կարիքը  չունենք։ Մենք գտնում ենք, որ Մինսկի խումբը վաղուց սպառել է իրեն, և հարցի լուծումը գտնում ենք Հաագայի միջազգային դատարանում, քանի որ 1988-1994թթ Ադրբեջանի կառավարությունը ցեղասպանություն է իրականացրել հայ ժողովրդի հանդեպ։ Հետևաբար հարցի լուծումը այսպես ենք տեսնում. միջազգային դատարանում ապացուցվում է ցեղասպանության  իրողությունը, և ազատագրված տարածքները փոխհատուցում են համարվում,-նշել է նա։
Ըստ Հարություն Առաքելյանի՝ միջնորդ դառնալու Իրանի ցանկությունը կմնա որպես ցանկություն։
-Դա կմնա բարի ցանկություն, որովհետև Իրանը ԵԱՀԿ-ի անդամ չէ, և այնտեղ ավելի շատ հանցագործ Թուրքիան ազդեցություն կունենա, որը ճանապարհները փակեց և մասնակից դարձավ 1988-1994թթ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանությանը,-նշել է նա։
Հարություն Առաքելյանը բարի ցանկության համար շնորհակալություն է հայտնել բոլոր միջնորդներին, սակայն պնդել է, որ հարցերի լուծումը կարելի է գտնել միջազգային դատարանում։

Aрутюн Аракелян: “Желание Ирана стать посредником останется лишь добрым намерением”
Лидер ЛДПА (партия Рамкавар-Азатакан) Aрутюн Аракелян в беседе с "7or" о Карабахском конфликте сказал:
"На данный момент мы считаем, что не нуждаемся в посреднике. Мы считаем, что Минская группа давно себя исчерпала и находим, что вопрос должен получить своё решение в Гаагском международном суде, потому что в 1988-1994г правительство Азербайджана осуществило Геноцид по отношению к армянскому народу."
По словам Аракеляна желание Ирана стать посредником останется лишь добрым намерением. Он поблагодарил всех посредников за добрые намерения, однако сказал, что решение вопросов можно найти в международном суде.