Ադրբեջանի օմբուդսմենի ներկայացուցիչները այցելել են զինծառայող Արայիկ Ղազարյանին
contact.az-ը հաղորդում է, որ Ադրբեջանի օմբուդսմենին կից Ազգային կանխարգելիչ խմբի անդամները, որը գործում է «Խոշտանգումների եւ այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը ստորացնող վերաբերմունի եւ պատժի դեմ» կոնվենցիայի ֆակուլտատիվ կարգի համաձայն, առանց նախնական համաձայնության այցելել են Ադրբեջանի ՊՆ պատժախցում գտնվող հայ զինծառայողին:
Այցի հիմնական նպատակը պահման պայմանների եւ վերաբերմունքի հետ ծանոթությունն էր, ինչպես նաեւ Ղազարյանի իրավունքների պահպանման վերահոսկողությունը:
«Թարգմանչի օգնությամբ Ղազարյանը զրույցի ընթացում ասել է, որ անցել է բժշկական զննություն, նրա առողջական վիճակը նորմալ է, նա գոհ է պայմաններից, իր հետ վերաբերմունքից եւ սննդից:
Ղազարյանը նաեւ հայտնել է, որ իր իրավունքները չեն խախտվում, եւ նա որեւէ բողոք չունի», - օգոստոսի 15-ին հայտնել է Ադրբեջանի օմբուդսմենի գրասենյակի մամուլի ծառայությունը:
Հիշեցնենք, որ Արայիկ Ղազարյանը դեռևս չճշտված հանգամանքներում օգոստոսի 12-ին հայտնվել է էր ադրբեջանական կողմում:

Представители омбудсмена Азербайджана посетили военнослужащего Араика Казаряна
Как сообщает «contact.az», члены Национальной превентивной группы при омбудсмене Азербайджана, действующей согласно факультативному протоколу «Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания» без предварительного предупреждения посетили армянского военнослужащего, содержащегося на гауптвахте министерства обороны Азербайджана. Основной целью визита было ознакомление с условиями содержания и обращения, а также контроль за соблюдением прав Казаряна.
«B ходе беседы с А.Казаряном посредством переводчика он сказал, что прошел медицинское обследование, состояние его здоровья нормальное, он доволен условиями содержания, обращением с ним и питанием. Казарян также сообщил, что его права не нарушаются, и он не имеет каких-либо жалоб», – сообщила 15 августа пресс-служба аппарата омбудсмена Азербайджана, пишет издание.
Напомним, что Араик Казарян оказался 12 августа на азербайджанской стороне при не выясненных пока обстоятельствах.