ՌԴ-ի հետ Հայաստանին և Վրաստանին կապող միակ ճանապարհով տրանսպորտի երթևեկությունը կսահմանափակվի
Վրացա-ռուսական սահման տանող ճանապարհին կմտցվեն ցերեկային ժամերին տրանսպորտի երթեւեկության սահմանափակումներ, հայտնում է «Sputnik-Грузия»-ն՝ վկայակոչելով Վրաստանի տարածքային զարգացման եւ ենթակառուցվածների նախարարության ավտոճանապարհների դեպարտամենտի հաղորդագրությունը:
Սահմանափակումները մտցվում են, մասնավորապես, Թերեք գետի վրա կամրջի վերանորոգման պատճառով, որը Մցխեթի-Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոմայրուղուց 125 կմ հեռավորությամբ է գտնվում:
«2019 թվականի օգոստոսի 19-22-ին նշված հատվածում ամեն օր՝ 12:00-ից մինչեւ 16:00–ն, արգելվում է կցմամբ կամ կիսակցմամբ տրանսպորտի երթեւեկությունը, իսկ տրանսպորտի մնացյալ տեսակների համար երթեւեկությունն ազատ է: Օրվա մնացած ժամերին ավտոտրանսպորտի երթեւեկությունն ազատ է»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նշված ռեժիմով երթեւեկության համակարգումն իրականացնելու է պարեկային ոստիկանությունը:
Գոյություն ունեցող 35-կիլոմետրանոց Ռազմավիրական ճանապարհը, որից ամեն օր օգտվում է 3,5 հազար ավտոմեքենա, Վրաստանի ամենավտանգավոր ճանապարհներից մեկն է: Տարվա մեջ 40 օրից ավելի, մեծ մասամբ ձմեռվա սեզոնին, այն փակում են, ինչը Ռուսաստանից Վրաստան ճանապարհորդող մարդկանց, ինչպես նաեւ բեռնափոխադրողների համար մեծ խնդիրներ է ստեղծում:

Будет ограничено движение транспорта по единственной дороге, связывающей Армению и Грузию с РФ
На дороге, ведущей к грузино-российской границе, вводят ограничения на передвижение транспорта в дневное время, сообщает «Sputnik-Грузия» со ссылкой на сообщение Департамента автомобильных дорог министерства регионального развития и инфраструктуры Грузии.
В частности, ограничения вводятся из-за ремонтных на мосту через реку Терек, который расположен на 125 километре автомагистрали Мцхета-Степанцминда-Ларс.
«На указанном участке 19-22 августа 2019 года ежедневно с 12:00 до 16:00 запрещается движение транспорта с прицепом и полуприцепом, а для остального вида транспорта движение свободно. В остальное время суток движение автотранспорта свободно», – отмечено в сообщении.
Координировать движение в указанном режиме будет осуществлять патрульная полиция.
Существующая 35-километровая Военно-Грузинская дорога, которой ежедневно пользуются 3,5 тысячи автомобилей, является одной из самых опасных дорог Грузии. Более 40 дней в году, по большей части в зимний период, ее закрывают, что создает большие проблемы людям, путешествующим из России в Грузию, а также тем, кто перевозит грузы.
На данный момент это единственная действующая автомобильная дорога, связывающая Армению и Грузию с Россией.