Ինդոնեզիայում 258 կալանավոր Է փախել բանտից զանգվածային բողոքների ընթացքում
Ինդոնեզիայի արեւելքի Արեւմտյան Պապուայի նահանգում բանտից 258 կալանավոր Է փախուստի դիմել զանգվածային բողոքների ալիքին: Օգոստոսի 20-ին այդ մասին հայտնել Է երկրի ուղղիչ հիմնարկությունների վարչության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Ադե Կուսմանտոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Պետական հիմարկությունների հրկիզումից հետո (ցուցարարները) գնացել են դեպի բանտի շենքը: Նրանք քարեր են նետել՝ կալանավորներին հրահրելով փախուստի»,- մեջբերում Է անում Reuters գործակալությունը Կուսմանտոյի հայտարարությունից: Նրա խոսքով՝ 258 բանտարկյալների հաջողվել Է փախչել, նրանցից ոմանց բռնել են: Կուսմանտոն հավելել Է, որ բողոքավորների հարձակման հետեւանքով վիրավորվել Է պատժական հիմարկության պահակային զինվորներից մեկը:
Օգոստոսի 19-ին բողոքի զանգածային ակցիաների ընթացքում ցուցարարները փակել են քաղաքի հիմնական փողոցները՝ դադարեցնելով տրանսպորտի երթեւեկությունը: Ըստ Ինդոնեզիայի զանգվածային լրատվամիջոցների հաղորդումների՝ ցուցարարները հրկիզել են տեղական օրենսդիր խորհրդի շենքը եւ մի քանի ավտոմեքենա: Իրավակարգի ուժերը կատարում են պատահարի հանգամանքների հետաքննություն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Индонезии 258 заключенных сбежали из тюрьмы в ходе массовых протестов
Побег из тюрьмы в провинции Западное Папуа на востоке Индонезии совершили 258 заключенных на волне массовых протестов. Об этом во вторник сообщил пресс-секретарь руководителя управления исправительных учреждений страны Аде Кусманто, сообщает ТАСС.
«После поджога государственных учреждений [манифестанты] направились к зданию тюрьмы. Они бросали камни, провоцируя заключенных на побег», – цитирует агентство «Reuters» заявление Кусманто. По его словам, 258 заключенным удалось сбежать, некоторых из них задержали. Кусманто добавил, что в результате нападения протестующих был ранен один из охранников пенитенциарного учреждения.
19 августа в ходе массовых акций протеста демонстранты перегородили основные улицы города Маноквари, заблокировав движение транспорта. По сообщениям индонезийских СМИ, манифестанты подожгли здание местного законодательного совета и несколько машин. Силы правопорядка ведут расследование обстоятельств произошедшего.