Դատարանը երկարացրել է Ղրղզստանի նախկին նախագահի կալանքի ժամկետը
Ղրղզստանի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւը մինչեւ հոկտեմբերի 26-ը կմնա Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի ժամանակավոր պահման քննչական մեկուսարանում, լրագրողներին հայտնել է նրա փաստաբան Սերգեյ Սլեսարեւը, փոխանցում է «Sputnik-Кыргызстан»-ը:
Ավելի վաղ Բիշքեկի քաղաքային դատարանի որոշմամբ պետության նախկին ղեկավար Ալմազբեկ Աթամբաեւը մինչեւ օգոստոսի 26-ը մնալու էր ԱԱՊԿ քննչական մեկուսարանում:
Այսօր Մայիսմեկյան շրջանային դատարանի դատական կոլեգիան արտագնա նիստ է անցկացրել ԱԱՊԿ շենքում, որում եւ ընդունվել է կալանքի ժամկետի երկարացման որոշումը:
Օգոստոսի 7-ի երեկոյան Ղրղզստանի հատուկ ծառայությունները սկսել էին երկրի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւին ձերբակալելու գործողությունը մայրաքաղաքից 20 կմ հեռավորությամբ գտնվող Կոյ-Տաշ գյուղի նրա նստավայրում: Գրոհը, սակայն, հետ էին մղել Աթամբաեւի կողմնակիցները: Օգոստոսի 8-ին իրավապահներն անցկացրել էին երկրորդ գրոհը, արդյունքում քաղաքական գործիչը հանձնվել էր: Կալանավորվել էին նաեւ նրա մի քանի կողմնակիցներ:
Աթամբաեւը մեղադրվում է 14 քրեական գործով: Նրա փաստաբանը հայտնել է, որ նախկին նախագահը քննության սկզբից ոչ մի հարցի չի պատասխանել, քանի որ կարծում է, որ իր դեմ գործողություններն անօրինական են:

Суд продлил арест экс-президента Киргизии
Бывший президент Киргизии Алмазбек Атамбаев останется в следственном изоляторе ГКНБ до 26 октября, сообщил журналистам его адвокат Сергей Слесарев, передает «Sputnik Кыргызстан».
Ранее Бишкекский горсуд оставил бывшего главу государства Алмазбека Атамбаева под стражей в СИЗО ГКНБ до 26 августа.
Сегодня судебная коллегия Первомайского районного суда провела выездное заседание в ГКНБ, где и было принято решение о продлении ареста.
7 августа вечером в селе Кой-Таш спецназ ГКНБ попытался провести операцию по задержанию Атамбаева, но штурм был отбит его сторонниками. 8 августа правоохранители провели повторный штурм, в итоге политик сдался. Также арестованы несколько его сторонников.
Атамбаев обвиняется по 14 уголовным делам. Как рассказал его адвокат, бывший президент с начала следствия не ответил ни на один вопрос, так как считает, что действия против него незаконны.