Սլովակիան մտահոգ է Սերբիայի՝ ԵՏՄ-ի հետ համաձայնագիր ստորագրելու մտադրությունից
Բելգրադի մտադրությունը՝ հոկտեմբերին համաձայնագիր ստորագրել ԵՏՄ-ի հետ, հարցեր է առաջացնում, դա չի մերձեցնում Սերբիան ԵՄ-ին, ասել է Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Լայչակը մասնակցում է ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարների՝ Հելսինկիում ընթացող ոչ ֆորմալ բանակցություններին։ Լրագրողները հարցրել են նրան, թե արդյոք ԵՄ-ում չե՞ն անհանգստանում ԵՏՄ-ի հետ Սերբիայի համաձայնագիր կնքելու պլաններից։
«Դա մտածել է տալիս։ Դուք չեք կարող միաժամանակ շարժվել մի քանի ուղղություններով։ Եթե դուք լրջորեն տրամադրված եք ձեր եվրոպական ուղղության հարցում, ապա, իհարկե, պետք է ընդունեք քաղաքական որոշումներ, որոնք ձեզ մոտեցնում են, իսկ այդ որոշումը դրանց թվին չի պատկանում»,- ասել է Լայչակը լրագրողներին։ Հեռարձակումը վարել է ԵՀ մամուլի ծառայությունը։
Ավելի վաղ Սերբիայի փոխվարչապետ Ռասիմ Լյայիչը հայտարարել էր, որ Սերբիայի եւ ԵՏՄ-ի միջեւ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել հոկտեմբերի վերջին Մոսկվայում։ Ընդ որում՝ Լյայիչը տեղեկացրել է, որ Սերբիան կարող է եւ կստորագրի համաձայնագիր եւ կաջակցի ազատ առեւտրի ռեժիմին բոլոր պետությունների եւ կազմակերպությունների հետ մինչեւ ԵՄ մտնելն ու լիիրավ անդամակցությունը։

Словакия обеспокоена намерением Сербии подписать соглашение с ЕАЭС
Намерение Белграда подписать в октябре соглашение с ЕАЭС вызывает вопросы, это не приближает Сербию к ЕС, заявил глава МИД Словакии Мирослав Лайчак, передает РИА «Новости».
Лайчак участвует в проходящих в Хельсинки неформальных переговорах глав МИД стран ЕС. Журналисты спросили его, не обеспокоены ли в ЕС планами Сербии подписать соглашения с ЕЭАС.
«Это сбивает с толку. Вы не можете двигаться одновременно в нескольких направлениях. Если вы серьезно настроены в отношении вашего европейского направления, то, конечно, вы должны принимать политические решения, которые вас приближают, а это решение к ним не относится», – сказал Лайчак журналистам. Трансляцию вела пресс-служба ЕК.
Ранее сербский вице-премьер Расим Ляйич заявил, что соглашение о свободной торговле между Сербией и ЕАЭС планируется подписать в конце октября в Москве. При этом Ляйич сообщал, что Сербия может и будет подписывать соглашения и поддерживать режим свободной торговли со всеми государствами и организациями до момента вступления и полноправного членства в ЕС.