Փաշինյանի հակառուսական «մեսիջները». 5-րդ շարասյունն ակտիվանում է
Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է զինված ապստամբությունը (ահաբեկչությունը) որպես քաղաքական պայքարի մեթոդ ընդունող «Սասնա ծռեր» կառույցի ներկայացուցիչներ Ժիրայր Սեֆիլյանի ու Գարեգին Չուգասզյանի հետ: Վերջինս հայտնի է, որպես սորոսական և ծայրահեղական հեղափոխականների ֆինանսական հարցերով դրսի հետ կապող օղակ՝ յուրօրինակ հայկական Պարվուս (բոլշևիկյան հեղափոխության ժամանակ Պարվուսը գործում էր Ռուսաստանի հետ այն ժամանակ թշնամական հարաբերությունների մեջ գտնվող Գերմանիայի հատուկ ծառայությունների հովանու ներքո. Գերմանիային հաջողվեց 1-ին համաշխարհայինի ժամանակ ներսից պայթեցնել Ռուսաստանն ու դավաճանական քայլերի դրդել բոլշևիկյան իշխանությանը):
Դե իսկ Ժիրայր Սեֆիլյանը և իր գլխավորած կառույցը հայտնի են որպես ընդգծված հակառուսական գծի կողմնակիցներ: Նրանք պահանջում են ռուսական ռազմաբազայի դուրս բերում Հայաստանից, պարբերաբար ձգտում են ապակայունացում մտցնել Արցախում՝ քողածածկելով իրենց գործողությունները ռազմահայրենասիրական կոչերով («ծռերը» Արցախը համարում են Հայաստանի մարզ և պահանջում են ծովից ծով Հայաստան):
Ուշագրավն այն է, որ «Սասնա ծռերը» ծովից ծով Հայաստան պահանջելով հանդերձ՝ ծպտուն չեն հանում ԱՄՆ-ում թուրքական լոբբիի կարկառուն ներկայացուցիչ Բոլթոնի հայտարարությունների ու պլանի մասով: Պլան, որի համաձայն Հայաստանը պետք է որպես մանրադրամ ներգրավվի հակառուսական ու հակաիրանական նախագծերում, զիջի Արցախը Ադրբեջանին՝ բաց կոմունիկացիանների ու ֆինանսական աջակցության խոստման դիմաց («ծռերի» կարկառուն ներկայացուցիչ Արա Պապյանն էլ Արցախի հարցը ստորադասում է Ամուլսարի հարցին):
Տեղին է հիշեցնելը, որ «Սասնա ծռերը» այն կառույցն է, որը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզչության փուլում առաջ էր քաշում մեկ տարվա ընթացքում ևս մեկ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման գաղափարը, ինչին այն ժամանակ իրեն ուժեղ զգացող Փաշինյանը բավական կոշտ արձագանքեց՝ հայտարարելով, որ «ծռերը» թող չշփոթեն իրենց բարեկրթությունը թուլության հետ և եթե շարունակեն այդ քարոզը, ապա ասֆալտի համը կառնեն: «Ծռերը» Փաշինյանի այդ հարձակումից հետո հետ քաշվեցին:
Մինչև վերջերս Փաշինյանն իր քարոզչամեքենայով ու թիմակիցներով պարբերաբար հարձակումներ էր գործում «ծռերի» դեմ՝ առաջ տանելով այն գիծը, որ բռնությունը և ահաբեկչությունը քաղաքական պայքարում անընդունելի են: Հետընտրական փուլում փաշինյանենց ու «ծռերի» հարաբերությունները սառն էին, բայց հիմա երկուսն էլ վախենում են քաղաքական դաշտից դուրս մնալ: Նրանց, ըստ այդմ, հանդիպացրել է վախը:
Եթե Փաշինյանը հանդիպել է Սեֆիլյանին ու Չուգասզյանին, նշանակում է՝ իրեն թույլ է զգում և անգամ 5 տոկոսը չհաղթահարած ու մարգինալ ուժերի աջակցության կամ գոնե նրանց չեզոքության կարիք ունի (ի դեպ, վերջերս «ժողովրդի» վարչապետը հանդիպել է «ծռական» գաղափարախոսությանը մոտ և կրկին հակառուսական քարոզ տանող «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության ներկայացուցիչներին):
«Ծռերին» հանդիպելը թուլությունից բացի հակառուսականության դրսևորում է:
Փաշինյանը բաց պատերազմ է հայտարարում Կրեմլին
Հայաստանում ակտիվորեն քննարկվում է Պուտինի այցը ԵԱՏՄ նիստի շրջանակներում: Խոսվում է այն մասին, որ այդ այցը կարող է նույնիսկ չկայանալ՝ պայմանավորված Ռոբերտ Քոչարյանի քաղաքական հետապնդմամբ և Փաշինյանի հակառուսական քայլերով:
Պուտինի դիրքորոշումը Քոչարյանի հարցում հայտնի է ու աներկբա: Եվ ահա նրա այցի թեմայից առաջ Փաշինյանը հանդիպում է հակառուսական ուղղվածության ուժի հետ: Իսկ դա «մեսիջ» է Կրեմլին: «Մեսիջ» է նաև Փաշինյանի ամերիկյան այցից առաջ:
Եթե սրան ավելացնենք նաև այն, որ Փաշինյանը ֆրանսահայ ամսագրին տված վերջին հարցազրույցում հակառուսական շանտաժ էր անում, ու դրան զուգահեռ պետբյուջեի հաշվին Արցախ է գործուղել սորոսականներին՝ «դիտորդական» առաքելությամբ, ապա նրա հակառուսական քաղաքականության պատկերը կամբողջանա:
Ակնհայտ է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների վատացումը ձեռնտու է միայն թուրք-ադրբեջանական դուետին: Ադրբեջանում սպասում են, որպեսզի այդ հարաբերությունները վատանան մինչև անդառնալիության կետը, խախտվի ռազմաքաղաքական հաշվեկշիռը մեր տարածաշրջանում և անցնեն գրոհի:
Թե ինչով է ավարտվելու Փաշինյանի այս վտանգավոր խաղը, դժվար չէ պատկերացնել:
Փաշինյանը, փաստորեն, իր անձնական քաղաքական հաշվարկներից ելնելով՝ հարվածի տակ է դնում Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությունը: Նրա հեռացումը, հետևաբար, դառնում է ազգային անվտանգության ապահովման թիվ մեկ կետը:
Հ.Գ.: Սեֆիլյանը Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ քննարկել են ներքաղաքական հարցեր: Չի բացառվում, որ «Սասնա ծռերի» հետ Փաշինյանը քննարկել է նաև Ամուլսարի հանքի խնդիրը:
Ինչպես հայտնի է, «ծռերը», սորոսականների մի թևը, «բնապահպանները» ու այլ շրջանակները դեմ են հանքի շահագործմանը, և փորձում են հարցը շահարկելով՝ ներքաղաքական խնդիրներ լուծել:
Փաշինյանը, թերևս փորձել է քաղաքական առևտրի միջոցով «ծռերից» լոյալություն ստանալ հանքի շահագործման գործում ու դուրս գալ Հայաստանի տնտեսության ծանր վիճակից:
Ինչ էլ պայմանավորված լինեն ոխերիմ բարեկամները և ինչքան էլ փորձեն գաղտնապահություն անել, միևնույն է շատ արագ ամեն ինչ ջրի երես դուրս կգա:

Антироссийские «месседжи» Пашиняна: 5-я колонна активизируется
Никол Пашинян встретился с представителями структуры «Сасна црер», принимающей вооруженное восстание (терроризм) в качестве метода политической борьбы, – Жирайром Сефиляном и Гарегином Чугасзяном. Последний известен как соросовец и связующее радикальных революционеров с внешними силами в финансовых вопросах звено – своеобразный армянский Парвус (во время большевистской революции Парвус действовал под покровительством спецслужб Германии, имевшей тогда с Россией враждебные отношения: Германии удалось в ходе Первой мировой войны подорвать Россию изнутри и подтолкнуть большевистскую власть к предательским шагам).
Жирайр же Сефилян и возглавляемая им структура известны в качестве сторонников подчеркнуто антироссийской линии. Они требуют вывода российской военной из Армении, периодически стремятся дестабилизировать ситуацию в Арцахе, завуалировав свои действия военно-патриотическими призывами («црер» считают Арцах марзом Армении и требуют Армении от моря до моря)
Примечательно то, что, требуя Армении от моря до моря, «Сасна црер» упорно хранят молчание по части заявлений и плана яркого представителя турецкого лобби в США Болтона. Плана, согласно которому Армения должна быть вовлечена в антироссийский и антииранский проекты в качестве разменной монеты и уступить Арцах Азербайджану – в обмен на обещание открытых коммуникаций и финансовой помощи (яркий представитель «црер» Ара Папян даже считает вопрос Арцаха менее важным, чем вопрос Амулсара).
Уместно напомнить, что «Сасна црер» является той структурой, которая на этапе внеочередных парламентских выборов продвигала идею проведения еще одних внеочередных выборов в течение ближайшего года-полтора, на которую чувствовавший себя тогда сильным Пашинян довольно жестко отреагировал, заявив, что пусть «црер» не путают их благовоспитанность со слабостью, и если подобная пропаганда будет продолжена, они вкусят запах асфальта. После этого заявления Пашиняна «црер» пошли на попятную.
До последнего времени Пашинян, посредством своего агитпропа и членов своей команды, периодически осуществлял на «црер» нападки, продвигая линию, согласно которой насилие и терроризм в политической борьбе неприемлемы. На поствыборном этапе отношения пашиняновцев и «црер» были прохладными, но сейчас оба боятся остаться за бортом политического поля. В этом плане их состыковал страх.
Если Пашинян встретился с Сефиляном и Чугасзяном, означает, что он чувствует свою слабость, и нуждается в поддержке или хотя бы в лояльности не преодолевших даже 5-процентный барьер маргинальных сил (кстати, недавно «народный» премьер встретился также с представителями партии «Решение гражданина», близкой по идеологии «црер» и тоже ведущей антироссийскую пропаганду).
Встреча с «црер», помимо слабости, является также проявлением антироссийскости.
Пашинян объявляет Кремлю открытую войну
В Армении активно обсуждается предстоящий визит Путина в рамках заседания ЕАЭС. Говорится о том, что этот визит может даже не состояться – в связи с политическим преследованием Роберта Кочаряна и антироссийскими шагами Пашиняна.
Позиция Путина в вопросе Кочаряна известна и непоколебима. И вот, перед темой его визита Пашинян встречается с имеющей антироссийскую направленность силой. А это – «месседж» Кремлю. «Месседж» также в преддверии американского визита Пашиняна.
Если к этому добавить также то, что в своем последнем интервью французско-армянскому изданию Пашинян был занят антироссийским шантажом, и параллельно этому командировал в Арцах за счет госбюджета соросовцевс «наблюдательной» миссией, то картина его антироссийской политики приобретет целостный вид.
Очевидно, что ухудшение армяно-российских отношений выгодно только турецко-азербайджанскому дуэту. В Азербайджане ждут, чтобы эти отношения ухудшились до точки невозврата, в регионе нарушился военно-политический баланс, и они перешли в наступление.
Чем же завершится эта опасная игра Пашиняна, нетрудно представить.
Фактически, Пашинян, исходя из своих личных политических расчетов, ставит под удар безопасность Армении и Арцаха. Следовательно, его отстранение становится главной задачей в деле обеспечения национальной безопасности.
P.S. После встречи с Пашиняном Сефилян заявил, что были обсуждены внутриполитические вопросы. Не исключено, что вместе с «Сасна црер» Пашинян обсуждал также проблему рудника Амулсар.
Как известно, «црер», одно из крыльев соросовцев, «экологи» и другие круги выступают против эксплуатации рудника и пытаются, спекулируя на вопросе, решить внутриполитические задачи.
Пашинян, по-видимому, решил добиться посредством политического торга лояльности «црер» в деле эксплуатации рудника и выйти из сложившегося в Армении тяжелого экономического положения.
О чем бы ни договорились заклятые друзья и как бы они ни пытались конспирироваться, всё равно всё очень быстро всплывет наружу.