Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Յուրի Հովհաննիսյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՌԴ Դուբնայի Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի (ՄՀԻՄ) Ֆլյորովի անվան միջուկային ռեակտորների լաբորատորիայի գիտական ղեկավար, ՌԴ ԳԱ ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանին։
Ողջունելով մեր անվանի հայրենակցին' Նախագահ Սարգսյանն ասել է. □Մենք հպարտանում ենք Ձեզանով եւ արտերկրում հաջողության հասած մեր ժողովրդի բոլոր զավակներով եւ կարծում ենք, կարող եք օգտակար լինել մեր Հանրապետությանը□: Երկրի ղեկավարը շնորհավորել է գիտնականին' վերջին ձեռքբերումների առթիվ եւ նշել, որ Հայաստանում անթաքույց ուրախությամբ էին հետեւում, թե ինչպես է նա ամբողջ աշխարհին պատմում այդ հաջողության մասին:
Հանրապետության նախագահը եւ անվանի գիտնականը քննարկել են Հայաստանի եւ ՄՀՄԻ-ի միջեւ հետագա համագործակցության զարգացման հարցեր, անդրադարձել Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտի (ԵրՖԻ) հետ իրականացվող ծրագրերին։  Ակադեմիկոս Հովհաննիսյանն ասել է, որ Դուբնայի Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի հետ համագործակցության նոր փուլ է սկսվել, որը նախատեսում է ԵրՖԻ-ի բազայի վրա Ազգային գիտական լաբորատորիայի ստեղծում:

Президент Армении принял Юрия Ованнисяна
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня научного руководителя Лаборатории ядерных реакторов им. Флерова при ОИЯИ, иностранного члена НАН Армении Юрия Ованнисяна. В ходе встречи, Ованнисян сообщил, что на базе Ереванского института физики (ЕрФИ) в рамках сотрудничества с Объединенным институтом ядерных исследований будет основана национальная научная лаборатория.
В ходе встречи Саргсян и Ованнисян обсудили вопросы развития сотрудничества, коснулись программ, реализуемых совместно с Ереванским институтом физики. «Мы гордимся Вами и всеми сыновьями армянского народа, достигшими успехов за границей, и считаем, что вы можете быть полезны нашей республике»,  - заявил Саргсян. Глава государства поздравил его с последними достижениями и отметил, что в Армении с нескрываемой радостью следят за тем, как он рассказывает всему миру о своих успехах.
Юрий Ованнисян является одним из основателей нового научного направления - физики тяжелых ионов. Под его руководством в Объединенном институте ядерных исследований (Дубна) были выявлены новые элементы таблицы Менделеева - от 112 по 118 элементы. Он также является автором 250 научных работ, трех монографий и 10 теорий.