Հնդկաստանում կինը երկվորյակ է ծննդաբերել 74 տարեկան հասակում
Հնդկաստանի Անդհրա Փրադեշի նահանգի բնակչուհին, որը հղիացել Է արտամարմնական բեղմնավորման միջոցով, ծննդաբերել Է երկու աղջիկների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Hindustan Times թերթը:
Ինչպես հայտարարել Է հիվանդանոցի տնօրենը, Էրամաթի Մանգայաման ծննդաբերել Է կեսարյան հատման միջոցով: «Վիրահատությունը հարթ Է անցել: Թե՛ մայրը, թե՛ նորածիններն առողջ են և ոչ մի կարգի բարդություններ չունեն»,-ասել Է նա:
Ինչպես նշվում Է, Մանգայաման չի կարողանա կրծքով կերակրել երեխաներին, նրանք կաթ կստանան դոնորական կաթի բանկից: Տնօրենի խոսքով՝ տարեց կինը կարողացել Է երեխաներին կրել և ծննդաբերել այն բանի շնորհիվ, որ չի ունեցել բժշկական այնպիսի բարդացումներ, ինչպսիք են շաքարախտը և հիպերտենզիան:
Մանգայաման և նրա 80-ամա ամուսինը՝ Ռայա Ռաոն ամուսնացել են 1962 թվականի մարտի 22-ին: Վերջին 57 տարվա ընթացքում զույգն ապարդյուն փորձում Էր երեխա ունենալ:
Սակայն արհեստական բեղմնավորման բուժընթացի շնորհիվ 74-ամյա կինը կարողացել Է հղիանալ ընթացիկ տարվա հունվարին: Ավելի վաղ ամենատարեց կինը, որը մայր Է դարձել արհեստական բեղմնավորման միջոցով, համարվում Էր մի այլ հնդկուհի՝ Օմքարի Փանվարը, որը 2008 թվականի ամռանը երկվորյակ Է ծննդաբերել 70 տարեկան հասակում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Индии женщина родила двойню в возрасте 74 лет
Жительница индийского штата Андхра-Прадеш, забеременевшая с помощью ЭКО в возрасте 74 лет, родила двух девочек. Как сообщает РИА «Новости», об этом пишет газета «Hindustan Times».
Как заявил директор больницы, Эрраматти Мангаямма родила с помощью кесарева сечения.
«Операция прошла гладко. И мать, и новорожденные здоровы и не имеют никаких осложнений», – сказал он.
Как отмечается, Мангаямма не сможет кормить детей грудью, они получат молоко из банка донорского молока.
По словам директора, пожилая женщина смогла выносить и родить детей благодаря тому, что не имела таких медицинских осложнений как диабет и гипертензия.
Мангаямма и ее 80-летний муж Рая Рао поженились 22 марта 1962 года. На протяжении последних 57 лет пара безуспешно пыталось завести ребенка. Однако благодаря процедуре искусственного оплодотворения 74-летняя женщина смогла забеременеть в январе текущего года.