Ի պաշտպանություն «ժողովրդի» վարչապետի
Հեղափոխությունը ջրի երես է հանում հասարակության տականքին։ Կեղտն ամբողջությամբ հայտնվում է վերևում ու գարշահոտությամբ լցնում միջավայրը։
Հեղափոխությունն իր տրամաբանությունն ունի։ Այդ տրամաբանության շրջանակներում տականքները նոր տականքներ են ծնում։ Շատ ավելի վատ տականքներ։ Պոպուլիզմը գերպոպուլիզմ է բերում, դեմագոգիան՝ լկտի դեմագոգիա, հակապետական մտածելակերպը ծնում է դավաճանների։
Հետաքրքիր բաներ են տեղի ունենում հետհեղափոխական Հայաստանում։ Եկել է այն պահը, երբ պետք է տարանջատում մտցնենք վատի ու ավելի վատի միջև՝ երկուսին էլ փորձելով ուղարկել պատմության աղբանոց։
Երբ Նիկոլ Փաշինյանին քննադատում է ու նրա դեմ նիկոլություն անում նախորդ իշխանությունների կարկառուն հաճախորդ Արման Բաբաջանյանը, ով ավելի անբարոյական ու ավելի հակապետական է, քան Նիկոլը, հասկանում ես, թե որ դեպքերի համար է օգտագործվում «Քաղաքականությունն անբարոյականություն է» ձևակերպումը։
Այն, որ Փաշինյանն ուղն ու ծուծով չի համապատասխանում այն դերին, որը ստանձնել է, հասկանում են արդեն շատերը։ Բայց երբ նրան քննադատում է և «թունդ հեղափոխական» խաղում մինչև վերջին օրը Սերժ Սարգսյանին ատամներով պաշտպանած, միայն Նիկոլի վարչապետ դառնալուց հետո նախկին իշխանությունների վրայից թռած և հիմա նախկին տերերին բռնելու կոչ անող Արման Բաբաջանյանը, արդեն նողկանք ես ապրում։
Երեկ ԱԺ–ում շատ խորհրդանշական պատկեր էր։ Բ26–ի նախկին հաճախորդները՝ Փաշինյանն ու Բաբաջանյանն իր դեմ կանգնած իրար էին կծմծում։ Արմանը նիկոլություն էր անում՝ էժանագին հարց տալով ու թալանչիներին պատժելու կոչ անելով, իսկ Նիկոլը պատասխանում էր, թե բա նիկոլություն մի արա, դա հակապետական արարք է։
Նիկոլի ձեռքին եթե ճար լիներ, ապա Արմանին կասեր, ա՛յ դիշովկա, ա՛յ հաճախորդ, ախր ես գիտեմ, թե ով ես եղել դու նախկին իշխանությունների ժամանակ, ինչպես ես ծառայել նրանց, հիմա եկել ես ինձ ես մեղադրում, թե ինչու չեմ իրավական հետապնդման ենթարկում նախկին իշխանություններին, ախր որ նրանց հետապնդեմ, վերջում քեզ էլ պետք է բռնեմ՝ որպես նախորդ ռեժիմի նետած փշրանքները լափած մեկի։ Ահա այսպիսի բաներ կուզենար ասել Նիկոլը Արմանին, բայց քանի որ վերջինս էլ կարող էր Նիկոլի հաճախորդական խոհանոցի մասին գրեթե նույն բաներն ասել, ուստի երկուսն էլ այդ թեմայով լռում էին, բայց շատ ավելի վատ էր նայվում Արմանը, քանզի սա «պեչատով» «էն» տղաներից է։
Նիկոլը հիմա ինքն իրեն տեսնում է հայելու մեջ ու խորապես զզվում տեսածից, բայց ստիպված է շարունակել նայելը, քանզի ինքն իրենից ոչ մի տեղ չի կարող փախչել։

В защиту «народного» премьера
С революцией наружу всплывают подонки общества. Грязь целиком оказывается на поверхности, и вонь заполняет всю среду.
У революции есть своя логика. В рамках этой логики подонки порождают новых подонков. Намного хуже, чем они сами. Популизм приводит к сверхпопулизму, демагогия – к наглой демагогии, а антигосударственное мышление порождает предателей.
В постреволюционной Армении происходят интересные вещи. Настал момент, когда нужно провести грань между плохим и худшим, попытавшись отправить обоих на свалку истории.
Когда Никола Пашиняна критикует, занимаясь против него николством, яркий клиент предыдущих властей Арман Бабаджанян, который намного более безнравственный и антигосударственный, чем Никол, понимаешь, к каким случаям применима формулировка «политика аморальна».
То, что Пашинян душой и телом не соответствует той роли, которую он на себя взял, понимают уже многие. Однако, когда его критикует, заигрывая в «ярого революционера», до последнего дня защищавший Сержа Саргсяна, лишь в после становления Никола премьером соскочивший с предыдущих властей и сейчас выступающий с призывами посадить бывших хозяев Арман Бабаджанян, уже питаешь отвращение.
Накануне в парламенте была довольно символичная картина. Бывшие клиенты президентского двора Пашинян и Бабаджанян язвили друг другу, стоя визави. Арман был занят николством, задавая дешевый вопрос и выступая с призывом наказать воров, а Никол отвечал, мол, не занимайся николством, так как это – антигосударственная деятельность.
Будь на то воля Никола, он сказал бы Арману: «Ах ты, дешевка и клиент, мне-то ведь известно, кем ты был при предыдущих властях и как ты им служил. Сейчас ты пришел и обвиняешь меня в том, что я не подвергаю предыдущих правовому преследованию. Ведь если я их будут преследовать, то в конце должен буду поймать и тебя, как евшего объедки со стола прежней власти». Вот такие вот вещи хотел бы сказать Никол Арману, но, поскольку последний тоже мог бы сказать о клиентской кухне Никола практически аналогичное, они оба молчали на эту тему, хотя намного хуже смотрелся Арман, так как он является известным «сыном» по паспарту.
Никол сейчас видит в зеркале самого себя и глубоко брезгует увиденным, но вынужден продолжить смотреть, так как убежать от себя самого невозможно.