ՕԵԿ պատգամավոր. «Ճգնաժամը հասել է իր գագաթնակետին»
ՕԵԿ խմբակցության անդամ Արծրունի Աղաջանյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով ՀՀ տնտեսական վիճակի մասին՝ նշել է, որ ճգնաժամը հասել  է իր գագաթնակետին։
-Տնտեսական ճգնաժամի արդյունքները ոչ միայն այս տարի, այլ նաև եկող տարի, զգացնել են տալու։ Սակայն դրական մի բան կա, որ Հայաստանը լինելով թույլ ինտեգրված եվրոպական  տնտեսական ոլորտին՝ հնարավորություն ունի ավելի մեղմ և որոշակի արագ շրջանցել այդ պիկը։ Այս առումով, լինելով մարզից ընտրված պատգամավոր, ես հաճախակի եմ շփվում մարզերի բնակիչների հետ, և խիստ մտահոգություն կա բնակչություն շրջանում։ Չնայած  դրան՝ կառավարության կողմից իրականացվեցին քայլեր՝ 2009թ. սոցծրագիրը իրականացվեց, 2010թ. նույնպես իրականացվում է  շիանարարություն աղետի գոտում, բայց այսքանով հանդերձ ես կուզենայի, որ արտաքին հարաբերություններում իրականացված նախաձեռնողականությունը նաև իրականացվեր տնտեսական ոլորտում, որը չի նկատվում,-ասել  է նա։
Արծրունի Աղաջանյանի խոսքերով՝ ճգնաժամը դեռ հաղթահարված չէ, բայց միտում կա։
-Կարելի է ասել, որ հաղթահարվել է ճգանաժամը՝ սկզբի մեր իրավիճակի հետ համեմատած, բայց լիարժեք հաղթահարել կլինի, եթե մենք հասնենք այն նույն վիճակին, ինչ  2008թ. էր,-ասել  է նա։
Ըստ Արծրունի Աղաջանյանի՝ կառավարության  ղեկավարը խոսել է փոքր և միջին բիզնեսի նկատմամբ ձեռնարկված որոշակի քայլերի մասին, որոնք արդյունք  չեն տվել, որովհետև հարկային մարմնինների կողմից  ստուգումները խիստ շատացել են։
-Հատկապես տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում որոշակի արտոնություններ պետք է տրվեն փոքր և միջին բիզնեսին, հնարավորություն տան գոյատևելու, որովհետև եթե մեծ բիզնեսը այդ դժվար իրավիճակում կպահպաներ իր գործունեությունը, ապա փոքր և միջին բիզնեսին պետք է առավելություններ տրվեն, որ գոյատևեն, և այս առումով կառավարությունը մտածելու շատ բան ունի,-ասել  է նա։
Պատասխանելով «7օր»-ի այն հարցին, թե ընտրություների ժամանակ ՕԵԿ-ը հանդես էր գալիս փոքր և միջին բիզնեսի շահերի պաշտպանության տեսանկյունից, այդ դեպքում ինչո՞ւ է կողմ քվեարկում կառավարության ներկայացրած այն օրինագծերին, որոնցով հարված է հասցվում փոքր և միջին բիզնեսին ՝ ՕԵԿ պատգամավորն ասել է, թե իրենց խմբակցությունը ԱԺ-ում առաջարկություն է ներկայացրել, որպեսզի  փոքր բիզնեսի ոլորտում ստուգումներ չիրականացվեն, և որ այն ընդունվել է։
-Բայց այդ որոշակի ծավալից հետո գործունեություն  իրականացնող տնտեսվարողների մոտ հարկային մարմինների ստուգումները կրկնակի-եռակի ավելացել են, և դա ո՛չ ԱԺ-ում է քննարկվում,  ո՛չ էլ ԱԺ պատգամավորները տեղյակ են։ Դա գործադիրի լիազորությունների մեջ է մտնում, որը կառավարության ղեկավարը  պարզաբանել է։ Հարկային ստուգումները միանշանակ որոշակի մտորումների, ավելորդ նյարդային վիճակի պատճառ են դառնում, որ գործունեությունը խոչընդոտվի,-նշել է նա։

Депутат «Оринац еркир»: «Кризис достиг своего пика»
Говоря во время встречи с журналистами об экономической ситуации РА, член парламентской фракции «Оринац еркир» Арцруни Агаджанян отметил, что кризис достиг своего пика.
«Результаты экономического кризиса дадут о себе знать не только в этом году, но и в следующем. Однако есть один положительный момент: Армения, будучи слабо интегрированной в европейскую экономическую сферу, имеет возможность более мягко и быстро обойти этот пик. В этом плане, являясь депутатом, избранным в марзе, я часто общаюсь с жителями марзов и среди населения есть серьезная обеспокоенность».
Несмотря на это, правительство предприняло шаги - социальная программа 2009-го была выполнена, в 2010-го ведется строительство в зоне бедствия, но вместе с этим я хотел бы, чтобы инициативность, проявленная во внешних отношениях, осуществилась и в сфере экономики, чето не видно», - сказал он.
По словам Арцруни Агаджаняна, кризис еще не преодолен, но есть тенденция к этому.
«Можно сказать, что по сравнению с нашей ситуацией в начале, кризис преодолен, но полноценно удастся преодолеть, если мы достигнем того же состояния, которое было в 2008-м», - сказал он.
По словам Арцруни Агаджаняна, глава правительства говорил об определенных мерах, предпринятых в отношении малого и среднего бизнеса, которые не дали результата, поскольку со стороны налоговых органов очень участились проверки.
«Особенно в условиях экономического кризиса малому и среднему бизнесу должны были быть предоставлены определенные привилегии, дать возможность существовать, поскольку если крупный бизнес в этой сложной ситуации смог бы удержаться на плаву, то малому и среднему бизнесу должны были быть даны преимущества, чтобы они могли просуществовать, и в этом плане правительству есть над чем подумать», - сказал он.
Отвечая на вопрос «7ор» о том, что если во время выборов партия «Оринац еркир» защищала  малый и средний бизнес, то, в таком случае, почему голосуют за представленный правительством законопроект, по которому этим двум сегментам наносится удар, депутат «Оринац еркир» сказал, что их фракция в НС представила предложение об устранении проверок в сфере малого бизнеса и оно было принято.
«Но после этого налоговые органы вдвое - втрое увеличили проверки хозяйствующих субъектов.   И это не в НС обсуждается, а депутаты даже не в курсе. Это входит в полномочия исполнительного органа. Это входит в полномочия исполнительного органа, что разъяснил глава правительства. Налоговые проверки однозначно становятся причиной определенных размышлений, лишних нервов, что препятствует деятельности», - отметил он.