ԱՄՆ-ում միլիարդատերը 600 մլն դոլար Է կորցրել կանանց վերաբերյալ անհաջող կատակի պատճառով
Ամերիկացի միլիարդատեր Քենեթ Ֆիշերի Fisher Investments ընկերությունը ավելի քան 600 մլն դոլար Է կորցրել իր հիմնադրի սկանդալային ելույթի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Bloomberg գործակալությունը:
Սան Ֆրանցիսկոյում խորհրդաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ 68-ամյա ֆինանսիստը այդ ոլորտում հաճախորդների հետ աշխատանքը համեմատել Է կանանց գայթակղման հետ, ինչպես նաեւ կատակել Է սեռական օրգանների շուրջ: Միջոցառման հյուրերին դուր չեն եկել Ֆիշերի խոսքերը, որոնք նրա դիտարկումները համարել են «սեքսիստական»:
Ծայր առած սկանդալից հետո ներդրողը ստիպված Է եղել ներողություն խնդրել այդ ելույթի համար: Քննադատության ալիքի վրա Միչիգանի նահանգը Fisher Investments-ից հետ Է կանչել 600 մլն դոլար կենսաթոշակային ներդրումներ, որոնք գտնվում Էին հիմնադրամի կառավարման ներքո: Ֆիլադելֆիայի նահանգի կենսաթոշակների հիմնադրամը նույնպես պլանավորում Է կառավարումից դուրս բերել 54 մլն դոլար: Ֆիշերի հիմնադրամի հետ հարաբերությունները խզելու հնարավորությունը դիտարկում են Fidelity Investments ընկերությունը եւ Ֆլորիդայի նահանգի կենսաթոշակային հիմնադրամը, որոնք 500 մլն դոլար են վստահել Fisher Investments-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В США миллиардер потерял 600 миллионов из-за неудачной шутки о женщинах
Компания американского миллиардера Кеннета Фишера «Fisher Investments» потеряла более 600 миллионов долларов из-за скандального выступления своего основателя, сообщило агентство «Bloomberg».
Во время выступления на конференции в Сан-Франциско 68-летний финансист сравнил работу с клиентами в этой сфере с соблазнением женщины, а также пошутил про гениталии. Гости мероприятия не оценили слова Фишера, посчитав его ремарки «сексистскими». Разгорелся скандал, после которого инвестору пришлось извиняться за это выступление, передает РИА «Новости».
На волне критики штат Мичиган отозвал из «Fisher Investments» 600 миллионов долларов пенсионных инвестиций, которые находились у фонда в управлении.
Пенсионный фонд штата Филадельфия также планирует вывести из управления 54 миллиона долларов. Возможность разрыва отношений с фондом Фишера рассматривает компания «Fidelity Investments» и пенсионный фонд штата Флорида, которые доверили «Fisher Investments» 500 миллионов долларов, отмечает агентство.