Ինչու են վախենում Վազգեն Մանուկյանից (տեսանյութ)
Իշխանական շնիկներն ու կից հաճախորդները ՀՀ նախկին վարչապետ ու պաշտպանության նախկին նախարար, իսկ ներկայումս Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանի դեմ քարոզչական արշավ են սկսել՝ որպես գործընկեր ունենալով Նաիրի Հունանյանին։
Վազգեն Մանուկյանին թիրախավորելը շատ պրակտիկ նպատակ է հետապնդում։ «Թավշյա» իշխանությունները շատ լավ հասկանում են, որ իրենց վարկանիշը գահավիժելու է և շատ լավ զգում են անկման մեկնարկը։
Նիկոլ Փաշինյանն իր իշխանությունը պահելու համար երկու բան է անում՝
1. իրավապահ ամբողջ համակարգը դարձնում է կամակատար, իսկ դատականը փորձում է սարքել իր դռան տակ վնգստացող,
2. ամայացնում է դաշտը պոտենցիալ մրցակիցներից ձերբաձատվելու համար։
1–ին կետի ուղղությամբ նա ահագին արդյունքներ ապահովել է։ 2–րդ կետի մասով ոչ մի կերպ չի կարողանում խնդիրները լուծել, քանզի բոլորն էլ հասկացել են նիկոլենց կողմից կառուցվող պարզունակ քաղաքական սխեմայի արհեստականությունը։
Նիկոլն ամեն կերպ ուզում է ցույց տալ, որ իր այլընտրանքը նախկին իշխանությունն է ու նրանց որպես «բոբո» փորձում է օգտագործել, բայց իրականությունն այն է, որ այդ սև–սպիտակային դաշտից դուրս բազմաթիվ «գույներ» կան, ինչն էլ նյարդայնացնում է պաշտպանյալին։
Վազգեն Մանուկյանն այն ֆիգուրն է, որ կարող է կոնսոլիդացիոն կենտրոններից մեկը դառնալ։ Իշխանությունն անհանգստացած է, որ նրա գլխավորած «Վերնատուն» ակումբը ձգողական կենտրոն է գրեթե բոլոր ուժերի ու անհատների համար։ Համ էլ՝ Մանուկյանը կոռումպացված չէ, պետական գործչին ներհատուկ որակներ ունի, ունի հաղթանակներով լի ժամանակաշրջան պաշտպանության նախարար եղած ժամանակ։ Իսկ դա վտանգավոր է այս իշխանության համար, քանզի նրա վրա չեն կարող պիտակ փակցնել։ Դրա համար էլ դիմել են գործակալներ Նաիրիի ու Արմանի օգնությանը՝ փորձելով ցեխ շպրտել։ Բայց այդ ամենն այնքան արհեստական է, որ փուչիկը պայթեց դեռ չփչված։
«Վերնատունը» պետական խնդիր է դրել իր առաջ և հարթակի ֆունկցիա է ստանձնել՝ վերկուսակցական սկզբունքով։ Այ սա՛ է պատճառը, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր վարձկանի ու համատեղությամբ թուրքական լրտես Արման Բաբաջանյանի միջոցով «ղզիկավարի» հարձակվել է նրա դեմ։ Չգիտեմ զգացին, թե ոչ իշխանությունները, բայց հանրությանն այլընտրանքային կենտրոնի տեղը ցույց տվեցին։
Այս պատմության մեջ քստմնելին այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը թաքնվել է Նաիրի Հունանյանի ու նրա գործընկեր Արման Բաբաջանյանի հետևում։
Բայց դե սրանցից այլ բան պետք էլ չէր սպասել։ «Սահմանադրական կարգի տապալման» շինծու մեղադրանքով Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորած Նիկոլ Փաշինյանը սահմանադրական կարգի իրական տապալման թեմայով Վազգեն Մանուկյանին դեռ կհասցնի բացատրություններ տալ 1996–ի համար։
Ճիշտ է, Նիկոլն այն ժամանակ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կողմնակիցը չէր, ավելին՝ Մանուկյանին էր պաշտպանում, բայց հետո սեփականաշնորհվեց Վանո Սիրադեղյանի ու Խաչատուր Սուքիասյանի (Գռզո) կողմից ու դարձավ Տեր–Պետրոսյանի քարոզիչ։
2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ Նիկոլը հանրահավաքային դիջեյություն էր անում Լևոնի համար, իսկ մարտի 1–ին փողոցային բախումներն էր կառավարում՝ դառնալով 10 զոհերի պատճառ։
Մի խոսքով, սրած բզի պատմությամբ է այս ամենն ավարտվելու։ Մենք դա չէինք ուզում, բայց պաշտպանյալը շատ խնդրեց։

Почему боятся Вазгена Манукяна (видео)
Действующие при власти клиенты и шавки развернули пропагандистскую капанию против бывшего премьера и экс-министра РА, действующего председателя Общественного совета Вазгена Манукяна, используя в качестве своего партнера Наири Унаняна.
Избрание Вазгена Манукяна в качестве мишени преследует весьма прагматичную цель. «Бархатные» власти прекрасно понимают, что их рейтинг резко упадет, и отлично чувствуют начало этого падения.
Для удержания своей власти Никол Пашинян делает 2 вещи:
1. превращает всю правоохранительную систему в своего приспешника, а судебную хочет сделать скулящей под своей дверью,
2. опустошает поле, чтобы избавиться от потенциальных конкурентов.
В плане реализации 1-го пункта он обеспечил колоссальные результаты. Касательно же 2-го пункта ему никак не удается решить имеющиеся проблемы, так как все уже поняли искусственность выстраиваемой николовцами примитивной политической схемы.
Никол всячески хочет показать, что альтернативой ему является предыдущая власть, и именно ее представителей пытается использовать в качестве «бабайки», но реальность в том, что вне этого черно-белого поля есть немало других «цветов», что и заставляет подзащитного нервничать.
Вазген Манукян является той фигурой, которая может стать одним из центров консолидации. Власть обеспокоена, что возглавляемый им клуб «Вернатур» является центростремительным практически для всех сил и отдельных деятелей. Кроме того, Вазген не коррумпирован, обладает присущими государственному деятелю качествами, имеет полный побед период пребывания на посту министра обороны. А это представляет для действующей власти опасность, так как на него не смогут навесить ярлыков. Поэтому и прибегли к помощи агентов – Наири и Армана, в попытке очернить Манукяна. Однако всё это настолько искусственно, что пузырь лопнул, не успев раздуться.
«Вернатун» поставил перед собой государственную задачу и взял на себя функцию площадки – по надпартийному принципу. Именно в этом и причина того, что Никол Пашинян набрасывается на него посредством своего наемника и по совместительству турецкого шпиона Армана Бабаджаняна в «бабской» манере. Не знаю, почувствовали власти или нет, но они показали обществу дислокацию альтернативного центра.
Противным в этой истории является то, что Никол Пашинян спрятался за Наири Унаняном и его партнером Арманом Бабаджаняном.
Однако ожидать от них чего-то другого не стоит. Арестовавший Роберта Кочаряна по сфабрикованному обвинению в «свержении конституционного строя» Никол Пашинян еще успеет дать объяснения Вазгену Манукяну на тему реального свержения конституционного строя в 1996-ом.
Правда, Никол тогда еще не был сторонником Левона Тер-Петрсояна, более того – защищал Манукяна, но затем он был приватизирован Вано Сирадегяном и Хачатуром Сукиасяном (Грзо) и стал пропагандистом Тер-Петросяна.
В ходе президентских выборов 2008-го Никол занимался для Левона митинговым диджейством, а 1 марта управлял уличными столкновениями, став причиной 10 жертв.
Словом, всё это закончится историей с заточенным шилом. Мы этого не хотели, но подзащитный очень попросил.