Նրանք ինտեգրվել են, բայց չեն ձուլվել. Բաշար Ալ–Ասադը խոսել է սիրիահայերի մասին
Սիրիայի նախագահի խոսքով` սիրիահայերն ունեն իրենց կազմակերպությունները, եկեղեցիները, դպրոցներն ու չունեն անջատողական տրամադրություն։
Սիրիահայերը ինտեգրվել են, բայց չեն ձուլվել հասարակությանը։ Այս մասին SANA գործակալության փոխանցմամբ, Սիրիայի նախագահ Բաշար Ալ–Ասադն ասել է արաբական լրատվամիջոցների հետ զրույցում։
Ասադի խոսքով` հայերը վերջինն են միացել սիրիական հասարակությանն ու միշտ հայրենասիրությամբ ու նվիրվածությամբ են առանձնացել։
«Նրանց հայրենասիրությունն ապացուցվել է պատերազմի տարիներին, ու բոլոր կասկածներն այդ հարցի շուրջ ցրվել են։ Միաժամանակ Սիրիայի հայերն ունեն իրենց կազմակերպությունները, եկեղեցիները և, որ ամենակարևորն է`դպրոցները։ Եթե որևէ հայկական արարողության ես մասնակցում` հարսանիք և այլն, իսկ ես գնացել եմ, քանի որ հայ ընկերներ ունեի, նրանք այնտեղ իրենց ավանդական երգերն են երգում, հետո ազգային երգեր են երգում»,–պատմել է Ասադը։
Ի տարբերություն այլ համայնքների, հայերը քիչ են ձուլվել սիրիական հասարակությանը։
Ասադը կարծում է, որ ելնելով այս ամենից, սիրիական իշխանությունը պետք է հայերի հետ այլկերպ վարվի, քրդերի հետ`այլ։ Իսկ պատճառը, նրա խոսքով, վերջինների անջատողական տրամադրություններ են։ Նույնիսկ կան աշխարհագրական քարտեզներ, որոնք ներկայացում են Սիրիական Քրդստանը որպես մեծ Քրդստանի մի մաս։
«Մենք մեր տարածքային ամբողջականությունը պահպանելու իրավունք ունենք ու իրավունք ունենք զգուշանալու անջատողական դատողություններից։ Մենք խնդիր չունենք այսպես կոչված «քրդական բազմազանության» հետ։ Հակառակը` այն հարուստ ու գեղեցիկ է։ Սակայն հարստություն ու բազմազանությունը մի բան է, իսկ բաժանումն ու երկրի պառակտումը` լրիվ այլ։ Հենց դա է խնդիրը», – նշել է Ասադը։
Սիրիայի հայ համայնքը համարվում էր աշխարհի ամենահզոր համայնքներից մեկը և շուրջ 110 հազար մարդ էր ընդգրկում իր կազմում։ Սիրիական ճգնաժամից հետո, տարբեր գնահատականների համաձայն, ավելի քան 90 հազար հայ լքել է Սիրիան։ Սիրիայի Հալեպ քաղաքում շուրջ 60 հազար հայ էր բնակվում:

Они интегрировались, но не растворились: Башар Асад об армянах Сирии
Армяне Сирии интегрировались, но не растворились в обществе, сказал президент страны Башар Асад в интервью арабским СМИ, передает агентство SANA.
По словам Асада, армяне последние присоединились к сирийскому обществу и преимущественно настроены патриотично.
«Вопрос их патриотичности был доказан во время войны и все сомнения по этому поводу рассеяны. В то же время, у этой группы сирийских граждан есть свои организации, свои церкви и, что более важно, свои школы. Если вы посещаете какое-либо армянское торжество – свадьбу или любое другое мероприятие, а я имел обыкновение посещать такие мероприятия, потому что раньше у меня были друзья среди армян, то они там поют свои традиционные песни, но потом они поют национальные песни», – сказал Асад.
По его мнению, нет большей формы свободы, чем эта. И армяне растворились в сирийском обществе гораздо меньше, чем представители других общин.
«Они интегрировались, но не растворились в сирийском обществе, сохранили свою идентичность», – сказал Асад.
Как считает Асад, исходя из этого, власти должны действовать определенным образом с армянами, и по-другому – с курдами. А причина, по его словам в том, что среди последних существуют сепаратистские настроения. Есть даже географические карты, представляющие Сирийский Курдистан как часть большого Курдистана.
«Мы имеем право защищать нашу территориальную целостность, и опасаться сепаратистских суждений. У нас нет проблем с так называемым «сирийским разнообразием». Напротив, оно богатое и красивое. Но богатство и разнообразие – это одно, а разделение и дробление страны – это совершенно другое. Прямо противоположенное. И именно это является проблемой», – отметил Асад.
Армянская диаспора в Сирии считалась одной из самых крупных. До начала конфликта в стране в ней насчитывалось почти 110 тысяч человек. После начала войны в Сирии около 90 тысяч сирийских армян покинули страну. Армянское население в основном сконцентрировано в Алеппо.