Եվրախորհրդի նախագահ Տուսկը որոշել է չառաջադրվել Լեհաստանի նախագահի պաշտոնի համար
Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտնել Է Լեհաստանի նախագահի պաշտոնի համար առաջիկա ընտրություններում չառաջադրվելու իր որոշման մասին, որոնք պետք Է անցկացվեն հաջորդ տարվա գարնանը:
Ավելի վաղ Տուսկին համարում Էին ընդդիմությունից Լեհաստանի նախագահի պաշտոնի առավել հավանական թեկնածուներից մեկը: Իր հերթին, Լեհաստանի «Իրավունք եւ արդարություն» կառավարող կուսակցությունը մտադիր Է նախագահական նոր ժամկետի համար թեկնածու առաջադրել պետության ներկայիս ղեկավար Անջեյ Դուդային, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խորը խորհրդածություններից հետո ես որոշում ընդունեցի չառաջադրվել առաջիկա նախագահական ընտրություններում»,-Տուսկի խոսքը մեջբերել Է Լեհական հեռուստատեսությունը:
Տուսկի խոսքով՝ ընդդիմությունը կարող Է շահել նախագահական ընտրությունները, բայց դրա համար «հարկավոր Է այնպիսի մի թեկնածու, որը դժվարին, ժողովրդականություն չվայելող որոշումների բեռ չի կրում»: «Իսկ ես նման բեռի տակ եմ այն ժամանակվանից, երբ վարչապետ Էի»,-պարզաբանել Է Եվրախորհրդի ղեկավարը: Նա խոստացել Է, որ «մեծապես աջակցելու Է ընդդիմությանն ընտրություններում»:
«Ես բոլոր հնարավորությունները կօգտագործեմ Եվրոպայում եւ աշխարհում Լեհաստանի դիրքերն ամրապնդելու համար»,- հավելել Է նա:
Տուսկը 14 տարի առաջ իր թեկնածությունն առաջադրել Էր Լեհաստանի նախագահի պաշտոնի համար, բայց տանուլ Էր տվել Լեխ Վալենսային՝ ստանալով ձայների 45,96 տոկոսը:

Глава Евросовета Туск решил не баллотироваться на пост президента Польши
Глава Европейского совета Дональд Туск сообщил о своем решении не баллотироваться на пост президента Польши на ближайших выборах, которые должны пройти весной будущего года, передает РИА «Новости».
Ранее Туска называли одним из наиболее вероятных кандидатов от оппозиции на пост президента Польши. В свою очередь, правящая партия Польши «Право и справедливость» намерена выдвинуть кандидатом на новый президентский срок нынешнего главу государства Анджея Дуду.
«После глубокого размышления я принял решение не баллотироваться на предстоящих президентских выборах», – цитирует Туска Польское телевидение.
Он пояснил, что объявил о своем решение заранее, еще до назначения выборов, «потому что время не терпит.
«Мне не хотелось бы никоим образом помешать оппозиции в процессе выдвижения кандидатов», – уточнил Туск.
По мнению Туска, оппозиция может выиграть президентские выборы, но для этого «нужна кандидатура, которая не отягощена багажом трудных, непопулярных решений». «А я таким багажом отягощен со времени, когда был премьер-министром», – пояснил глава Евросовета.
Он пообещал, что будет «очень сильно поддерживать оппозицию на выборах».
«Я буду использовать все возможности для продолжения укрепления польской позиции в Европе и мире», – добавил он.
Отметим, что Туск 14 лет назад баллотировался на пост президента Польши, но проиграл Леху Валенсе, получив 45,96% голосов.