ԱՄՆ-ն քննարկելու է Հայաստանին և Արցախին օգնություն տրամադրելու հարցը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ներկայացրել է 2012 ֆինանսական տարվա պետբյուջեն, որը, ըստ նրա  վարչակարգի, կրճատված է և ուղղված դեֆիցիտի դեմ պայքարելուն։ Պետբյուջեն նախատեսում է Եվրոպայի, Եվրասիայի և Կենտրոնական Ասիայի ծրագրերի ֆինանսավորման ընդհանուր կրճատում՝ 2010թ. 742 մլն ԱՄՆ դոլարի համեմատ 627 մլն 2012 ֆինանսական տարում։
Ամեիկյան օգնության կրճատումը վերաբերվում է նաև Հայաստանին։ 2012թ. ֆինանսական տարում Հայաստանին ամերիկյան օգնությունը կրճատվել է 1մլն դոլարով։ Ինչ վերաբերում է ռազմական օգնությանը, ապա ամերիկյան վարչակարգը Հայաստանին և Ադրբեջանին 3-ական մլն դոլար է առաջարկում՝ «Արտասահմանյան ռազմական ֆինանսավորում» (FMF) ծրագրի շրջանակներում։
Ինչպես և 2011 ֆինանսական տարում, հիմա էլ վարչակարգը չի հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի համար նախատեսված օգնության չափը։ Սակայն, համաձայն ավանդույթի, ամերիկյան Կոնգրեսը կոչ է անում Լեռնային Ղարաբաղին 10 մլն դոլար տրամադրել ամեն տարի։

США предоставят помощь Армении и Арцаху
Президент США Барак Обама представил бюджет на 2012 фискальный год, который его администрация считает сокращенным и направленным на борьбу с дефицитом. Бюджет предусматривает общее сокращение финансирования программ для Европы, Евразии и Центральной Азии с $ 742 миллионов (2010 г.) до $627 млн. (2012 г.)
Сокращение американской помощи коснулось и Армении. В 2012 фискальном году американская помощь для Армении сократилась на $1 млн. Что касается военной помощи, то американская администрация предлагает по $3 млн. Армении и Азербайджану в рамках программы «Зарубежное военное финансирование» (FMF).
Бюджетом предусматривается также направить финансовые средства на укрепление доверия и содействие мирному урегулированию конфликтов, в том числе Карабахского конфликта.
Как и в случае с 2011 фискальным годом, так и сейчас администрация не сообщает о размере помощи для Нагорного Карабаха. Однако, согласно традиции, Конгресс призывает выделить Нагорному Карабаху $10 млн. ежегодно.