Արա Նռանյան. «Կառավարության վարած տնտեսական քաղաքականությունը սխալ է»
«Եթե կառավարությունն այսօր հայտարարում է, թե գնաճի հիմնական պատճառը միջազգային շուկաներում պարենամթերքի և մի շարք ապրանքների բարձրացումն է, ապա Հայաստանում անհեթեթ է գնողունակ պահանջարկի և եկամուտների նվազման ճանապարհով այս գների վրա ազդելը»։ Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նմա տեսակետ է հայտնել Աժ ՀՅԴ խնբակցության անդամ Արա Նռանյանը։
Նրա խոսքերով՝ կառավարությունը թանկացնում է փողի արժեքը և նվազեցնում դրամական զանգվածը Հայաստանում, որով և փորձում է կանխել գնաճը։ Սակայն Ա. Նռանյանի համոզմամբ՝ կառավարության վարած տնտեսական քաղաքականությունը սխալ է, որը նվազեցնում է տնտեսական ակտիվությունը և է՛լ ավելի է աղքատացնում քաղաքացիներին ու խրախուսում արտագաղթը։
–Կառավարությունը ոչ մի ազդեցություն չի իրականացնում շուկայի վրա։ Ռազմավարական նշանակություն ունեցող ապրանքների՝ ինչպես օրինակ՝ ցորենի, շաքարի պահուստային ֆոնդը բավարար չէ, – նշեց բանախոսը։
Նա ավելացրեց, որ երկրին անհրաժեշտ ցորենի 65%–ը ներկրվում է, սակայն մեր պետությունը հնարավորություն ունի դրա մշակման ու աճեցման համար, և ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվում այդ ուղղությամբ։

Экономическая политика правительства ошибочна - Ара Нранян
«Если сегодня правительство заявляет, что основной причиной инфляции является рост цен на продовольствие и ряд товаров на международном рынке, то в Армении воздействие на цены путем платежеспособного спроса и сокращения доходов абсурдно», - такую точку зрения на встрече с журналистами выразил член парламентской фракции АРФД Ара Нранян.
По словам Нраняна, правительство повышает ценность денег и, наоборот, понижает денежную массу в Армении. Именно этим оно пытается предупредить инфляцию.
Однако, по заверению Нраняна, экономическая политика правительства - ошибка, которая уменьшает экономическую активность, еще более разоряя граждан и стимулируя эмиграцию.
«Правительство никак не воздействует на рынок. Резервный фонд продуктов, имеющих стратегическое значение, таких как, например, пшеница, сахар, недостаточен», - отметил он.
Ара Нранян добавил, что 65% необходимой нашей стране пшеницы импортируется, в то время как наше государство в состоянии выращивать ее, но не предпринимает никаких действий в этом направлении.