Սենատորն արգելափակել է Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումը Էրդողանի հետ հանդիպումից հետո
Հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեմը արգելափակել է Սենատի կողմից Օսմանյան կայսրությունում ավելի քան մեկ դար առաջ իրականացված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունումը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Ես հենց նոր հանդիպեցի (Թուրքիայի նախագահ- խմբ.) Էրդողանի եւ (ԱՄՆ- խմբ.) նախագահ Թրամփի հետ եւ խոսեցի խնդիրների մասին, որոնց բախվում ենք Սիրիայում Թուրքիայի ներխուժման պատճառով։ Ես հույս ունեմ, որ Թուրքիան եւ Հայաստանը կարող են միասին լուծել այդ խնդիրը»,-ասել է Գրեմը Սենատի՝ հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող նիստի ժամանակ։
Գրեմը, որը համարվում է Թրամփի մերձավոր դաշնակիցը, ավելացրել է, որ սենատորները «չպետք է ոչ գունազարդեն, ոչ էլ նորից գրեն պատմությունը»։

Американский сенатор заблокировал принятие Сенатом резолюции о признании Геноцида армян
Cенатор-республиканец Линдси Грэм заблокировал принятие Сенатом США резолюции о признании Геноцида армян в Османской империи, передает РИА «Новости».
Грэм воспользовался правилом, согласно которому, один сенатор может заблокировать принятие резолюции всей палатой.
«Я только что встретился с Эрдоганом и президентом Трампом и поговорил о проблемах, с которыми мы сталкиваемся в Сирии из-за военного вторжения Турции. Я надеюсь, что Турция и Армения могут вместе решить эту проблему», – заявил Грэм в ходе транслировавшегося по телевидению заседания Сената.
Грэм, который считается близким союзником Трампа, добавил, что сенаторы «не должны ни приукрашивать, ни переписывать историю».
Напомним, что две недели назад Палата представителей Конгресса приняла резолюцию о признании Геноцида армян. Факт геноцида признали 23 государства, а также Европарламент и Всемирный совет церквей.