Ադիբեկյանի ֆոնային տվյալները
«Սոցիոմետր» ՀԿ նախագահ Ահարոն Ադիբեկյանը «Դե ֆակտո» ակումբում ներկայացրել է իր ուսումնասիրության արդյունքները։ Նա նշել է, որ իր տպավորությամբ քաղաքական դաշտում հանդես եկող սուբյեկտները կա՛մ կույր են, կա՛մ խուլ՝ մեկը մյուսին չի ուզում տեսնել, մեկը մյուսին չի ուզում լսել։
Ա. Ադիբեկյանը նաև ասել է, թե իր տվյալները վերաբերում են ֆոնային ցուցանիշներին և ընտրությունների հետ անմիջական կապ չունեն, քանի որ պարզ չեն մասնակիցների ցանկը, նրանց կարգախոսները, ծրագրային դրույթները, ռեսուրսները և այլն։
Այսպիսով, Հայաստանում ընտրողների զանգվածը բաժանվում է 3 մասի՝ բողոքավորներ՝ 26%, մերժողներ՝ 35% և իշխանամետ զանգված՝ 39%։ Մերժողների մի մասը ընտրություններին չմասնակցելու լուրջ միտումներ ունի։
ՀՀԿ–ն, ԲՀԿ–ն ու ՕԵԿ–ը կարող են տանել իշխանամետ ձայների որոշ մասը։ Այդ ընտրազանգվածի որոշ մասը տատանվող է, նրանց մի մասը ձայնը կարող է տալ և ընդդիմադիրին,– ասել է նա։
Բողոքավոր դաշտում, նրա խոսքերով, մի մասը ո՛չ ՀԱԿ–ին, ո՛չ ՀՅԴ–ին, ո՛չ էլ «Ժառանգությանը» ձայն չի տա՝ սպասելով իր Մովսեսին։
Այս տվյալներում, սակայն, վարկանիշ չկա, սրանք ուղղակի ֆոնային տվյալներն են, որոնք օգտագործելով՝ կուսակցությունները կարող են հետագայում կառուցել իրենց քարոզարշավը։ Լուրջ կանխատեսումներ կարվեն հաջորդ տարվա փետրվարին։

Фоновые данные Адибекяна
Сегодня в пресс-клубе «Де-факто» руководитель социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян представил результаты проведенного им исследования. По словам Адибекяна, у него складывается впечатление, что выступающие на политической арене субъекты либо слепые, либо глухие: никто не хочет ни видеть, ни слушать никого.
Адибекян добавил также, что его данные относятся к фоновым показателям и не имеют непосредственного отношения к выборам, поскольку не ясен список участников, их лозунги, пункты программ, ресурсы и т.д.
Таким образом, электорат Армении делится на 3 части: протестная (26%), отрицающая (35%) и провластная (39%). В рядах отрицающих есть серьезная тенденция не участвовать в выборах.
«Республиканская партия Армении, партия “Процветающая Армения” и партия “Оринац еркир” могут получить некоторую часть провластных голосов. Определенная часть электората сомневается в выборе – некоторые из них могут отдать свои голоса оппозиционерам», - отметил он.
По словам социолога, часть протестного сегмента не отдаст свои голоса ни АНК, ни АРФД, ни партии «Наследие» и будет ждать «своего Моисея».
Тем не менее, в этих данных нет рейтинга – это лишь фоновые данные, используя которые, партии смогут в будущем построить свою предвыборную кампанию. Серьезные прогнозы будут сделаны в феврале будущего года.