Հիսուս Նազովրեցին ու Նիկոլ իջևանցին (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանի «վկաները» նրան հաճախ համարում են մեր օրերի Հիսուս Քրիստոսը։ Նիկոլը համեստորեն չի հակառակվում։ Ավելին՝ ինքը սկսել է հավատալ, որ դա այդպես է։ Նա նույնիսկ ներկայանում է որպես Հիսուս։
Օրինակ՝ Միլանի Հայ Առաքելական Սուրբ Քառասուն Մանկունք եկեղեցում Նիկոլ Փաշինյանն իրեն համեմատեց Հիսուս Քրիստոսի հետ՝ ցույց տալով, թե ինչպես է կատաղության ու ատելության փրփուրը բերանին խոսում սիրո և հանդուրժողականության մասին։
Նիկոլը մինչև քաջնազարավարի վարչապետ դառնալն էլ էր իրեն սրբացնում։ Մասնավորապես «Ելք» դաշինքի շրջանակներում։
«Երբեք լուսավորական գործունությունը կոմֆորտի գործունեություն չի եղել, Հիսուս Քրիստոսից մինչև Գրիգոր Լուսավորիչ դա եղել է զրկումների, տառապանքների, չհասկացվածության օտարման, մերժվածության, սրանք են փշերը, որոնց միջով պետք է անցնի ցանկացած մարդ, ով իրեն համարում է լուսավորության մարտիկ»,–հայտարարում էր Նիկոլը՝ Բ26–ի հաճախորդական նախագիծ հանդիսացող «Ելք» դաշինքի ձևավորման ժամանակ:
Եվ դա այն դեպքում, երբ դաշինքի ձևավորումից շաբաթներ առաջ դաշինքի մեկ այլ անդամ Էդմոն Մարուքյանին համարում էր իշխանության դրածո։
Նիկոլը «Ելք»-ից առաջ էլ է իրեն Քրիստոսի տեղ դրել։ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի թիմի շրջանակներում։
Այս ամենի արդյունքում նա հայտնվեց երկրի հակառակ կողմում։ Իսկ այնտեղ բազմաթիվ հիսուսներ, նապոլեոններ, մակեդոնացիներ, կեսարներ ու նմանատիպ այլ դեմքեր կան։ Նիկոլը բացառություն չկազմեց։
Միակ սպորտային հետաքրքրության հարցն այժմ այն է, թե ինչ և ինչպես է անելու այն ամբոխը, որը երեկ կուռք էր սարքել Նիկոլին, այսօր մի քիչ շշմած է, իսկ վաղը զբաղվելու է իր սիրած գործով՝ կուռքի տապալմամբ։

Иисус Назаретянин и Никол иджеванский (видео)
«Свидетели» Никола Пашиняна часто считают его Иисусом Христом наших дней. Никол скромно не возражает. Более того, он сам начал верить в то, что это так. Он даже преподносит себя Христом.
Например, в армянской апостольской церкви Милана Никол Пашинян сравнил себя с Иисусом, с пеной буйства и ненависти у рта говоря о любви и толерантности.
Никол выставлял себя святым и до становления премьером а-ля Храбрый Назар. В частности, в рамках альянса «Выход».
«Ни одна просветительская деятельность не была комфортной, начиная от Иисуса Христа и до Григория Просветителя. Это был путь лишений, страданий, отчуждения, непонимания, отверженности. Это тернии, через которые должен пройти каждый считающий себя просветителем боец», – заявлял Никол во время формирования альянса «Выход», являвшегося клиентским проектом президентского дворца.
И это в условиях, когда за недели до формирования альянса он считал другого члена альянса Эдмона Марукяна ставленником власти.
Никол мнил себя Христом и до «Выхода». В период пребывания в команде Левона Тер-Петросяна.
В результате всего этого он оказался по обратную сторону страны. Там есть немало других христосов, наполеонов, македонских, цезарей и подобных им персонажей. Не стал исключением и Никол.
Единственным вопросом, представляющим спортивный интерес, является то, как поведет себя толпа, которая еще вчера сотворила из Никола кумира, сегодня пребывает в ошеломлении, а завтра займется своим излюбленным делом – свержением кумиров.