Լավրովը Բաքվում հանդիպումներ կունենա Ալիևի և Մամեդյարովի հետ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը դեկտեմբերի 2-3-ին այցով կգտնվի Բաքվում, որտեղ բանակցություններ կվարի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Այդ մասին նոյեմբերի 28-ին Մոսկվայում կայացած բրիֆինգում հայտնել Է ՌԴ ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դեկտեմբերի 2,3-ին, առկա պայմանավորվածությանը համապատասխան, արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը պաշտոնական այցով կժամանի Բաքու,-ասել Է նա,-Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի այցի ծրագրով հանդիպումներ են նախատեսված Ադրբեջանի նախագահի հետ, բանակցություններ՝ այդ պետության ԱԳ նախարարի հետ»:
«Շարունակվելու Է երկխոսությունը քաղաքական-տնտեսական եւ հումանիտար ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հանգուցային հարցերի շուրջ: Նաեւ պլանավորվում Է ստորագրել 2020 թվականին արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջեւ կոնսուլտացիաների պլանը»,-հավելել Է դիվանագետը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лавров встретится 2-3 декабря в Баку с президентом и главой МИД Азербайджана
Министр иностранных дел России Сергей Лавров совершит 2-3 декабря визит в столицу Азербайджана, где проведет переговоры с президентом республики Ильхамом Алиевым и главой МИД Эльмаром Мамедъяровым. Об этом сообщила в четверг на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает ТАСС.
«2-3 декабря, в соответствии с имеющейся договоренностью, министр иностранных дел Сергей Лавров посетит Баку с официальным визитом, – сказала она. – Программой пребывания главы российского внешнеполитического ведомства предусмотрены встречи с президентом Азербайджана, переговоры с министром иностранных дел этого государства».
«Будет продолжен диалог по ключевым вопросам развития двусторонних отношений в политико-экономической и гуманитарной сферах. Также планируется подписать план консультаций внешнеполитических ведомств на 2020 год», – добавила дипломат.