Մոգերինին նշանակվել է ներքին տեղահանված անձանց խնդիրներով զբաղվող ՄԱԿ-ի հանձնաժողովի համանախագահ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը ներքին տեղահանված անձանց խնդիրների բարձր մակարդակի խմբի համանախագահ Է նշանակել Ֆեդերիկա Մոգերինիին, որը դեկտեմբերի 1-ից դադարել Է զբաղեցնել Եվրոպայի դիվանագիտության ղեկավարի պաշտոնը: Այդ մասին ասված Է ՄԱԿ-ի մամուլի ծառայության՝ դեկտեմբերի 3-ին տարածված հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խումբը կգլխավորեն Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության նախկին գերագույն ներկայացուցիչը, եւ Դոնալդ Կաբերուկան՝ Աֆրիկայի զարգացման բանկի նախկին նախագահը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Նոր խմբի մեջ, որի ստեղծման մասին հայտարարվել Էր հոկտեմբերին, նաեւ կմտնեն Կոլումբիայի, Հորդանանի, Նորվեգիայի, Եթովպիայի, Հարավային Սուդանի եւ Աֆղանստանի ներկայացուցիչները: Այն աշխատանքի ձեռնամուխ կլինի 2020 թվականի սկզբին, պետք Է անցկացնի առնվազն չորս հանդիպում եւ տարեվերջին գլխավոր քարտուղարին ներկայացնի զեկույց՝ հանձնարարականներով:
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ 2018 թվականին հակամարտությունների պատճառով ներքին տեղահանված անձանց թիվն աճել Է մինչեւ 41 միլիոն: Եվս 17 միլիոն մարդ հարկադրված Է եղել լքելու իր տունը բնական համաղետների պատճառով:
Գուտերիշը նոր մարմնի առջեւ դրել Է «կոնկրետ երկարաժամկետ որոշումների որոնման» նպատակ, որոնք ՄԱԿ-ին թույլ տան ավելի լավ օգնել այն երկրներին, որոնք ներքին միգրացիայի խնդիր ունեն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Могерини назначена сопредседателем комиссии ООН по внутренне перемещенным лицам
Генсек ООН Антониу Гутерриш назначил сопредседателем группы высокого уровня по внутренне перемещенным лицам Федерику Могерини, которая с 1 декабря перестала занимать пост главы европейской дипломатии. Об этом говорится в распространенном во вторник сообщении пресс-службы ООН.
«Группу возглавят Федерика Могерини, бывший верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности, и Дональд Каберука, бывший президент Африканского банка развития (АБР)», – говорится в сообщении.
В новую группу, о создании которой было объявлено в октябре, также войдут представители Колумбии, Иордании, Норвегии, Эфиопии, Южного Судана и Афганистана. Она приступит к работе в начале 2020 года, должна будет провести не менее четырех встреч и к концу года представить генсеку доклад с рекомендациями, передает ТАСС.
По данным ООН, в 2018 году число внутренне перемещенных лиц по причине конфликтов возросло до 41 млн человек. Еще 17 млн человек были вынуждены покинуть свои дома из-за природных катаклизмов.
Гутерриш поставил перед новым органом задачу «по поиску конкретных долгосрочных решений», которые позволили бы ООН лучше помогать странам, затронутым проблемой внутренней миграции.