ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն տվեց Թրամփի իմփիչմենթին
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը դեկտեմբերի 18-ին կայացած քվեարկության ընթացքում հաստատեց երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ մեղադրանքի առաջին հոդվածը պաշտոնազրկման ընթացակարգի շրջանակում:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այն բանի օգտին, որպեսզի Թրամփին մեղադրեն իշխանության չարաշահման մեջ, քվեարկել Է 230 օրենսդիր, դեմ Է արտահայտվել 197 կոնգրեսական, մեկը ձեռնպահ Է մնացել:
Նաեւ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հաստատեց երկրի նախագահի դեմ մեղադրանքի երկրորդ հոդվածը: Կոնգրեսի հետաքննությանը խոչընդոտներ նյութելու մեջ պետության ղեկավարի մեղադրանքի օգտին քվեարկել Է 229 օրենսդիր, դեմ Է արտահայտվել 198 կոնգրեսական, մեկը ձեռնպահ Է մնացել:
Այժմ մեղադրական եզրակացությունը կհանձնվի Սենատին, որտեղ ընթացակարգը կվերածվի դատավարության: Այն կղեկավարի ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանի նախագահը: Ներկայացուցիչների պալատն այդ դատավարությունում, փաստորեն, հանդես Է գալիս որպես մեղադրող կողմ, իսկ սենատորները կատարում են երդվյալների պարտականությունները:
Պաշտոնազրկում հայտարարելու համար անհրաժեշտ Է սենատորների ձայների առնվազն երկու երրորդը (67-ից ոչ պակաս), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Палата представителей США поддержала импичмент Трампа
Палата представителей Конгресса США в ходе голосования в среду утвердила первую статью обвинения против президента страны Дональда Трампа в рамках процедуры импичмента.
За то, чтобы обвинить Трампа в злоупотреблении властью, проголосовали 230 законодателей, против высказались 197 конгрессменов, один воздержался, передает ТАСС.
Также Палата представителей Конгресса США утвердила вторую статью обвинения против президента страны. За обвинение главы государства в создании препятствий расследованию Конгресса проголосовали 229 законодателей, против высказались 198 конгрессменов, один воздержался.
Теперь обвинительное заключение будет передано в Сенат, где процедура превратится в судебный процесс. Руководить им будет председатель Верховного суда США. Палата представителей на таком процессе фактически выступает стороной обвинения, а сенаторы выполняют функции присяжных.