Ի՞նչ նպատակով էր հերթական թատրոնը. ժանրի կրիզիս
Նիկոլ Փաշինյանը դարձել է «Մարտի 1»–ի գործի գերին՝ այդպիսին դարձնելով ամբողջ իրավապահ համակարգը։ Նա վճիռը կայացրել է՝ մյուսներին լծելով այդ վճռի հիմնավորման ու դակման գործին։
Ոչ մի բան, սակայն, չի ստացվում, քանզի գործը ջուր է։ Մի փոքր ուղեղ ունեցողների համար անգամ պարզ է, որ «Մարտի 1»–ի գործը կարվել է ոչ թե 10 զոհերի հանգամանքների ու մեղավորների բացահայտման, այլ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու համար։ Զոհերի հարազատներին էլ պետբյուջեի հաշվին կաշառում են ու քաղաքական նպատակներով ամենաքստմնելի ձևով փախցնում նրանց էմոցիաները։
Քոչարյանին կալանավորել են, հետո նոր մտածել ապացույցների ու հիմնավորումների մասին։
Գտան մեկին, ով հեռացվել էր ապրիլյան պատերազմի ժամանակ։ Սա «պետպատվերի» շրջանակներում ցուցմունք տվեց։ Խոսքը Արշակ Կարապետյանի մասին է։ Հետո հասկացան, որ միևնույն է չի կարվում գործը։ Փորձեցին «Սիլվա» օպերացիան իրականացնել, որպեսզի աղմուկով լցնեն տեղեկատվական դաշտը, բայց փուչիկը պայթեց, դեռ չփչված։
Միակ գործիքը մնաց դատավորներին ճնշելը։ Օրենքով շարժվողների վրա «իրավական» ու տեղեկատվական գրոհ կազմակերպեցին, մյուսներին՝ վնգստացրեցին։ Վերջիններիս թվին են պատկանում Արմեն Դանիելյանը, տխրահռչակ «Հրաչը», Աննա Դանիբեկյանը և էլի մի քանիսը։ Պահանջը հստակ դրված է՝ թույլ չտալ Քոչարյանի խափանման միջոցի փոփոխություն։
Բազմաթիվ ինքնաբացարկներից ու ստիպողաբար բացարկներից հետո վերջապես դատավոր գտնվեց, որը վճիռ կկայացնի 2–րդ նախագահի խափանման միջոցի փոփոխության վերաբերյալ։ Դատավոր Լուսինե Աբգարյանը խորհրդակցական սենյակում է և վաղը պետք է որոշում կայացնի։
Եթե դատավորը շարժվի օրենքով, ապա վաղը Քոչարյանը կալանքից դուրս կգա։ Ի դեպ, այդպիսի ցանկություն էին հայտնել ու Քոչարյանին բարոյական աջակցություն ցուցաբերել հայաստանյան մշակութային վաստակավոր գործիչները, շոու–բիզնեսի հայտնի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ՌԴ–ում բնակվող մեր հայտնի ու ազդեցիկ հայրենակիցները։
Եվ ահա հանրային հեղինակություն ունեցող մի քանի տասնյակ մարդկանց արած հայտարարությունն արժեզրկելու և մեծ ռեզոնանսի դեմ կռիվ տալու, դատավոր Աբգարյանի վրա յուրօրինակ ճնշում կիրառելու և հանրային կարծիքի վրա «ֆեյքային» տարբերակով ազդելու նպատակով Նիկոլ Փաշինյանի քարոզչական կանտոռան որոշեց ոստիկանության ներգրավմամբ թատրոն բեմադրել՝ «Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցը «Մարտի 1»–ի գործով տուժողին ցուցմունքից հրաժարվելու առաջարկ է արել» վերնագրով։ Թատրոնն այդ այնքան էժանագին էր, որ չէր ազդի անգամ բուլվարային դետեկտիվների սիրահարների վրա։
Ավելին սրանցից պետք էլ չէր սպասել։ Թատրոնի անտաղանդ ռեժիսորը մտածել էր, որ եթե կադրում նաև «Կալաշնիկով» ինքնաձիգ հայտնվի, ապա ամեն ինչ ավելի տպավորիչ կլինի։
Զավեշտն այն է, որ Քոչարյանի դեմ կարված գործով ոչ մի ցուցմունք, բացի տխրահռչակ Արշակի տվածից, չկա։ Չկա նաև տուժող, քանզի քննվում է ոչ թե զոհերի կամ վիրավորների հարցը, այլ այսպես կոչված սահմանադրական կարգի տապալումը, որը որպես մեղադրանք վերցվել է «Հայկական ժամանակ» թերթի հոդվածի վերնագրից։
Այդ էժանագին թատրոնը կազմակերպվեց հենց դատավորի խորհրդակցական սենյակից դուրս գալուց մեկ օր առաջ, որպեսզի նրա ձեռքում «փաստարկ» լինի, թե բա եթե Քոչարյանն ազատության մեջ լինի, ապա կազդի վկաների կամ տուժողների վրա (մեղադրող կողմը մշտապես այդ «հիմնավորումն» է ներկայացնում, երբ դեմ է գնում կալանքը փոխելու միջնորդությանը)։ Բայց դա բլեֆ է։ «Թավշյա» բլեֆ։
Հ.Գ.։ Ոստիկանական ռեպորտաժը պողոսներին ուզում էր համոզել, թե իբր տուժողին առաջարկում են Քոչարյանի դեմ ցուցմունք չտալու դիմաց հետագայում ակնկալել պաշտոն։ Դա իրականում Փաշինյանի ձեռագիրն է։ Իրենց արածն ուրիշին են ուզում վերագրել։
Այդ Նիկոլն է ապրիլյան պատերազմի ժամանակ աշխատանքում թերացած ու պաշտոնից հեռացված Արշակին կեղծ մատնություն անելու դիմաց աշխատանքի ընդունել՝ նշանակել իր խորհրդական։

С какой целью организована очередная постановка: кризис жанра
Никол Пашинян стал заложником дела «1 марта», удерживая тем самым в плену всю правоохранительную систему. Вердикт он уже вынес, и остальных впряг в дело обоснования и компостирования этого решения.
Однако из этого ничего не выходит, так как в деле полно воды. Даже обладающим минимальными интеллектуальными способностями понятно, что дело «1 марта» было сфабриковано не для расследования обстоятельств смерти 10 человек и выявления виновных в этом, а для удержания Роберта Кочаряна под арестом. Родных жертв подкупают за счет госбюджета и самым мерзким образом пытаются использовать их эмоции в политических целях.
Кочаряна арестовали, и уже затем попытались найти доказательства и обоснования.
Нашли одного, который был снят с должности в ходе апрельской войны. Он дал показания в рамках «госзаказа». Речь об Аршаке Карапетяне. Затем поняли, что дело всё равно не стряпается. Попытались провести операцию «Сильва», чтобы заполнить информационное поле, но пузырь лопнул, не успев раздуться.
В качестве единственного инструмента осталось оказание давления на судей. На руководствующихся законом были организованы «правовые» и информационные нападки, а остальных заставили скулить. К последним относятся Армен Даниелян, печально известный «Грач», Анна Данибекян и еще несколько человек. Требование четкое – не допустить изменения меры пресечения в отношении Кочаряна.
После многочисленных самоотводов и вынужденных отводов наконец-то нашлась судья, которая вынесет решение относительно изменения меры пресечения в отношении 2-го президента РА. Судья Лусине Абгарян удалилась у совещательную комнату, и завтра ей предстоит принять решение.
Если судья будет руководствоваться законом, то завтра Кочарян выйдет из-под ареста. Кстати, с таким призывом выступили, оказав моральную поддержку Кочаряну, заслуженные деятели культуры Армении, известные представители шоу-бизнеса, а также наши влиятельные и известные соотечественники из России.
И вот, в целях обесценивания заявления нескольких десятков деятелей, обладающих высоким общественным авторитетом, борьбы с большим резонансом, оказания своеобразного давления на судью Абгарян и «фейкового» влияния на общественное мнение пропагандистская контора Никола Пашиняна решила организовать постановку с привлечением полиции под заголовком «Сторонник Роберта Кочаряна предложил потерпевшему по делу «1 марта» отказаться от показаний». Спектакль этот был настолько дешевым, что не смог бы повлиять даже на любителей бульварных детективов.
Ничего большего от этих ожидать и не стоило. Бездарному режиссеру постановки казалось, что появление в кадре автомата Калашникова произведет на зрителя большее впечатление.
Курьез в том, что никакого показания, кроме данного печально известным Аршаком, в рамках сфабрикованного против Кочаряна дела нет. Нет также потерпевшего, так как рассматривается вопрос не жертв или раненых, а так называемого свержения конституционного строя, который был взят в качестве обвинения из заголовка статьи в газете «Айкакан жаманак».
Этот дешевый спектакль был организован за день до выхода судьи из совещательной комнаты, чтобы в ее руках был «аргумент» в пользу того, что в случае выхода Кочаряна на свободу он может повлиять на свидетелей или потерпевших (сторона обвинения постоянно приводит это «обоснование», когда пытается возражать против ходатайства об изменении меры пресечения в виде ареста). Но это – блеф. «Бархатный» блеф.
P.S. Полицейский репортаж хотел убедить погосов в том, будто потерпевшему предложили получение в будущем поста в обмен на отказ от показаний. В реальности это почерк Пашиняна. Хотят приписать свое деяние другому.
Именно Пашинян в обмен на дачу ложных показаний взял на работу, назначив своим советников, Аршака, который допустил упущения в своей работе и был уволен во время апрельской войны.