«Խելագար Թրամփ». սպանված գեներալի դուստրը «սև օրեր» է խոստացել ԱՄՆ նախագահին
Թեհրանում իրանցի գեներալ Ղասեմ Սուլեյմանիի հրաժեշտի արարողության ժամանակ նրա դուստրը՝ Զեյնաբը, հայտարարել է, որ Բաղդադի միջազգային օդանավակայանում տեղի ունեցածից հետո Վաշինգտոնն իզուր է դրական արդյունքի հասնելու հույսեր փայփայում։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Խելագար Թրամփ, մի՛ մտածիր, որ ամեն ինչ կավարտվի հայրիկիս մահով»,-հայտարարել է Զեյնաբը: Նա հավելել է, որ «սև օրեր» են սպասում ԱՄՆ-ի և նրանց դաշնակից Իսրայելի համար:
Հրաժեշտի արարողությունը, որը վարում է Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեին, Թեհրանի համալսարանում սկսվել է այսօր` հունվարի 6-ի առավոտյան: Այս մասին հայտնում է IRNA գործակալությունը։ Ներկա են Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, երկրի խորհրդարանի և կառավարության անդամները, զինված ուժերի ղեկավարությունը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 3-ին Բաղդադում սպանվել է Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի գեներալ Ղասեմ Սուլեյմանին: Գեներալի սպանությունից հետո Իրանի ԱԳՆ է կանչվել Շվեյցարիայի դեսպան Մարկուս Լեյթները, որը ներկայացնում է ԱՄՆ շահերը Թեհրանում:
Հաղորդվում է նաև, որ ԱՄՆ Զինված ուժերը բարձր մարտունակության են բերվել իրանցի գեներալի սպանությունից հետո:
Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեին խոստացել է վրեժ լուծել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար, գեներալ Ղասեմ Սուլեյմանիի սպանության համար։

«Безумный Трамп»: дочь убитого генерала Сулеймани пообещала «черные дни» для США и Израиля
Дочь убитого американцами иранского генерала Касема СулейманиЗейнаб – на церемонии похорон отца в Тегеране заявила, что в Вашингтоне зря надеются на положительный исход после произошедшего в международном аэропорту Багдада, сообщает агентство «Reuters».
«Безумный Трамп, не думай только, что со смертью моего отца все закончится», – сказала Зейнаб Сулеймани собравшимся. Она добавила, что за гибель генерала США и их союзника Израиль ждут черные дни.
Траурная церемония, руководит которой Верховный лидер Ирана Аятолла Хаменеи, началась в университете Тегерана утром 6 января, сообщает агентство IRNA. Проститься с Сулеймани пришли президент Хасан Роухани, глава парламента страны, члены кабинета министров, руководство вооруженных сил.
Сулеймани, возглавлявший иранское элитное подразделение «Аль Кудс», был убит по приказу президента США Дональда Трампа. В Вашингтоне эту операцию объяснили тем, что генерал якобы планировал нападения на американские объекты.
Иранские власти заявили, что ответят на убийство Сулеймани, однако пока не объяснили, как это будет сделано. Трамп, в свою очередь, предупредил, что в случае иранского нападения он будет готов нанести ответный непропорциональный удар. По словам президента, уведомлением для Конгресса станет сообщение на эту тему в социальных сетях.