Պուտինը Մեդվեդևին առաջարկել է Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահի պաշտոնը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնել է, որ մտադիր է Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահի պաշտոն ստեղծել և այդ պաշտոնն առաջարկել Դմիտրի Մեդվեդևին: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն:
«Ինչ վերաբերում է Դմիտրի Մեդվեդևի հետ մեր համատեղ աշխատանքին, մենք նոր խոսում էինք այդ մասին: Մեդվեդևը եղել է և՛ երկրի ղեկավար, և՛ արդեն մոտ 8 տարի ղեկավարում է կառավարությունը: Մենք պայմանավորվել ենք, որ կա վառ արտահայտված նախագահական բլոկ, և կա կառավարական բլոկ: Նախագահն, իհարկե, պատասխանատու է ամեն ինչի համար, սակայն ամենից առաջ, դրանք անվտանգության պաշտպանունակության հարցերն են»,-ասել է Պուտինը՝ հավելելով, որ Մեդվեդևը մշտապես զբաղվել է երկրի անվտանգության և պաշտպանունակության բարձրացման հարցերով:
Ինչպես քիչ առաջ հաղորդվել էր, ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտարարել է, որ կառավարությունն ամբողջ կազմով հրաժարական է ներկայացնում: Այս հայտարարությունը վերջինս արել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` Դաշնային խորհրդի անդամներին ուղղված ելույթից հետո:
Պուտինն այսօր ավելի վաղ Դաշնային խորհրդի անդամների առջև ելույթի ժամանակ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը պետք է ուժեղ նախագահական երկիր մնա և առաջարկել է երկրի Պետդումային փոխանցել ՌԴ վարչապետի թեկնածուի հաստատման իրավունքը:

Путин предложит Медведеву пост зампредседателя Совбеза
Президент РФ Владимир Путин решил ввести пост заместителя председателя Совета безопасности России и предложить эту должность Дмитрию Медведеву. Он объявил это на встрече с членами правительства, сообщает «Интерфакс».
«Дмитрий Анатольевич всегда занимался этими вопросами, и с точки зрения повышения нашей обороноспособности и безопасности. Я считаю возможным и просил его об этом, чтобы он занялся в будущем вопросами именно этого свойства, этой категории. Считаю возможным и сделаю это в ближайшее время – введу должность зампредседателя Совета безопасности», – сказал глава РФ.
Путин является председателем Совбеза. В совет также входят 11 постоянных членов, в том числе секретарь совета (сейчас это Николай Патрушев). Медведев является одним из постоянных членов Совбеза.
Ранее 15 января правительство РФ ушло в отставку. Медведев объявил об этом и сослался на 117-ю статью Конституции. Он добавил, что дальнейшие кадровые решения по правительству будет принимать президент.
Путин сказал, что доволен работой кабмина: чиновникам удалось сделать не все, но это и не было возможно. Он также поручил им исполнять свои обязанности до формирования нового состава правительства.