Մանվել Սարիբեկյանի գործով ՄԻԵԴ-ն ընդդեմ Ադրբեջանի վճիռ կայացրեց
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն Ադրբեջանի իշխանություններին պատասխանատու է ճանաչվել Մանվել Սարիբեկյանի մահվան համար։ Մասնավորապես՝ հաստատվել է, որ տեղի է ունեցել կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք), և 3-րդ (Խոշտանգումների արգելում) հոդվածների խախտում։
Դատարանը գտել է, որ Մանվել Սարիբեկյանը մահացել է այլոց կողմից, մասնավորապես Բաքվի ռազմական ոստիկանության վարչության աշխատակիցների կողմից գործադրված բռնության արդյունքում եւ ընդունելի չի համարել ադրբեջանական իշխանությունների բացատրությունը, որ Սարիբեկյանն ինքնասպանություն է գործել՝ կախվել է։
Տուժողի իրավահաջորդներին Ադրբեջանը պետք է վճարի 60000 եվրո և 2200 եվրո դատական ծախսերի համար։
Հայցը ՄԻԵԴ ներկայացրել էին ծնողները՝ Մամիկոն Սարիբեկյան ու Սիրանուշ Բալյանը։
Հիշեցնենք, որ Մանվել Սարիբեկյանը Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ էր, իսկ գյուղի անմիջական հարեւանությամբ անցնում է հայ-ադրբեջանական սահմանը: 2010թ. սեպտեմբերի 11-ին երեկոյան ժամը 17-ի սահմաններում Մանվել Սարիբեկյանն իր ընկերների հետ գնացել էր գյուղի Քեղուտ կոչվող հանդամասի ուղղությամբ՝ մոտական անտառից փայտ հավաքելու, իր եւ գյուղի մյուս բնակիչների անասուններին փնտրելու նպատակով, որտեղից այլեւս չի վերադարձել: Սեպտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի լրատվամիջոցները տեղեկություն էին տարածել, թե, իբր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձերբակալվել է հայ հետախույզ:
ANS TV հեռուստաընկերությունը պատրաստել էր հատուկ թողարկում, որում ցուցադրվել է Մանվել Սարիբեկյանի հարցազրույցը հեռուստաընկերության աշխատակցի հետ: Ադրբեջանը մերժել էր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի երեւանյան գրասենյակի դիմումը՝ թույլտվություն ստանալ Մանվել Սարիբեկյանի հետ հանդիպելու։ 2010թ. հոկտեմբերի 5-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը եւ զինվորական դատախազությունը համատեղ հայտարարություն էին տարածել այն մասին, որ կալանքի տակ գտնվող Մանվել Սարիբեկյանն ինքնասպան է եղել։ Այս դեպքով ՄԻԵԴ գանգատ էր ներկայացվել կյանքի իրավունքը խախտելու հոդվածով:

ЕСПЧ вынес по делу Манвела Сарибекяна решение против Азербайджана
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) признал власти Азербайджана ответственными за смерть армянского пастуха Манвела Сарибекяна.
ЕСПЧ постановил, что имело место нарушение статьи 2 («Право на жизнь») и нарушение статьи 3 («Запрещение пыток») Европейской Конвенции о защите прав человека.
Суд посчитал, что Манвел Сарибекян скончался в результате насилия, учиненного другими, в частности, сотрудниками управления военной полиции Баку. Суд не счел приемлемыми разъяснения азербайджанских властей, согласно которым Манвел Сарибекян совершил самоубийство через повешение.
Азербайджан должен выплатить правопреемникам потерпевшего 60.000 евро и 2.200 евро в качестве компенсации судебных расходов и издержек.
Иск в ЕСПЧ подали родители – Мамикон Сарибекян и Сирануш Балян.
Манвел Сарибекян был жителем села Ттуджур Гегаркуникского марза Армении, расположенного близ армяно-азербайджанской границы. 11 сентября 2010г. в районе 17.00 Манвел Сарибекян вместе с друзьями направился в сторону местности, известной как Кехут, в поисках потерявшегося накануне своего и соседского скота. Манвел предложил друзьям собрать дров в лесу, пока он отыщет скот. Взяв лошадь у сторожа прилегающей к участку фермы, Манвел направился в сторону лесного ущелья, откуда уже не возвратился. 18 сентября азербайджанские СМИ сообщили, что якобы ВС Азербайджана задержали армянского разведчика.
Телеканал ANS TV подготовил специальный репортаж, в котором показал интервью Манвела Сарибекяна с сотрудником телекомпании.
Азербайджан отклонил заявление ереванского офиса Международного Комитета Красного Креста о выдаче разрешения на встречу с Манвелом Сарибеляном. 5 ноября 2010 года министерство обороны Азербайджана и военная прокуратура распространили совместное заявление о том, что содержавшийся под стражей Манвел Сарибекян совершил самоубийство. В Армении считают, что Манвел Сарибекян был убит, либо его довели до самоубийства.