Ես շարունակում եմ մտահոգված լինել ՀՀ ՍԴ-ի շուրջ ծավալվող բաց հակամարտության պատճառով․ Ջիանի Բուքիքիո
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն հայտարարություն է արել Հայաստանում Սահմանական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին, որում ասվում է.
«2019-ի հոկտեմբերի 29-ի իմ հայտարարությունից հետո ես շարունակում եմ մտահոգված լինել Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի շուրջ ծավալվող բաց հակամարտության պատճառով: Կիսում եմ Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի զեկուցողների մտահոգությունն այս հարցի շուրջ:
Կցանկանայի հիշեցնել Վենետիկի հանձնաժողովի՝ 2019 թվականի հոկտեմբերին ընդունած եզրակացությունում նշվող առաջարկությունների մասին առ այն, որ Սահմանադրական դատարանում վաղաժամ կենսաթոշակի անցնելու համակարգը պետք է շարունակի իրապես կամավոր լինել, բացառի ցանկացած անհարկի քաղաքական կամ անձնական ճնշում դատավորների վրա և պետք է այնպես մշակվի, որ չազդի դիտարկվելիք գործերի արդյունքի վրա:
Վերջին հանրային հայտարարությունները և գործողությունները չեն համապատասխանում այս չափանիշներին և չեն նպաստի իրավիճակի սրումից խուսափելուն:
Ժողովրդավարական մշակույթը և հասունությունը պահանջում են ինստիտուցիոնալ զսպվածություն, բարեխղճություն և փոխադարձ հարգանք պետական ինստիտուտների միջև:
Կրկին կոչ եմ անում բոլոր կողմերին զսպվածություն դրսևորել և խուսափել այս մտահոգիչ իրավիճակի սրումից՝ ապահովելու համար Հայաստանում սահմանադրության նորմալ գործունեությունը»:

Я по-прежнему обеспокоен открытым конфликтом, связанным с КС Армении – Джанни Букиккио
Председатель Венецианской комиссии (официально Европейская комиссия за демократию через право Совета Европы) Джанни Букиккио выступил с заявлением в связи с происходящими вокруг Конституционного суда Армении событиями.
«После заявления от 29 октября 2019 года я по-прежнему обеспокоен открытым конфликтом, связанным с Конституционным судом Армении. Я разделяю обеспокоенность содокладчиков Парламентской ассамблеи Совета Европы по данному вопросу», – указал глава ВК.
Джанни Букиккио напомнил о рекомендациях принятого в октябре 2019 года заключения Венецианской комиссии, согласно которым любая схема досрочного выхода на пенсию в Конституционном суде должна оставаться действительно добровольной, исключать любое неоправданное политическое или личное давление на судей и не влиять на исход незавершенных дел.
«Последние публичные заявления и действия не соответствуют этим критериям и не будут способствовать деэскалации ситуации. Демократическая культура и зрелость требуют институциональной сдержанности, добросовестности и взаимного уважения между государственными институтами.
Я вновь призываю все стороны проявлять сдержанность и ослабить эту тревожную ситуацию – с тем, чтобы обеспечить нормальное функционирование Конституции Армении», – говорится в заявлении главы ВК.