Սիրիայի Իդլիբ նահանգից ևս 40.000 փախստական է մոտենում Թուրքիայի սահմաններին
Վերջին օրերին Սիրիայի Իդլիբ նահանգի վրա կառավարական ուժերի գրոհների հետևանքով մեծ թվով քաղաքացիական բնակչություն է դուրս գալիս նահանգից՝ տեղափոխվելով ավելի անվտանգ վայրեր: Ըստ թուրքական պետական «Anadolu» լրատվական գործակալության տվյալների՝ վերջին 2 օրվա ընթացքում նահանգից դուրս է եկել շուրջ 40 հազար փախտական:
Նշվում է, որ փախստականների զգալի մասն ապաստանել է Սիրիայի հյուսիսում՝ Թուրքիայի սահմանին կառուցված ճամբարներում: Մի մասն էլ տեղակայվել է «Եփրատի վահան» անվանումով ռազմական գործողության ժամանակ Թուրքիայի կողմից անեքսիայի ենթարկված սիրիական Ազազ, Ջարաբլու, Ալ-Բաբ շրջաններում:
Փախստականների մեկ այլ խումբ էլ ապաստանել է Թուրքիայի իրականացրած մեկ այլ ռազմագործողության՝ «Խաղաղության ակունք»-ի հետևանքով թուրքական զորքերի ու Անկարայի հովանավորությունը վայելող զինված խմբավորումների վերահսկողության տակ անցած Եփրատ գետի արևելյան շրջաններում:

Почти 40 тысяч сирийцев стали беженцами за последние сутки – СМИ
В провинции Идлиб на северо-западе Сирии из-за наступления правительственной армии Асада за одни сутки свои дома покинули около 40 тысяч мирных жителей, сообщает «Anadolu».
По информации местных правозащитников, в последние дни сирийцы в массовом порядке покидают юг и юго-восток провинции Идлиб, а также запад и юг провинции Алеппо.
Отмечается, что из так называемой зоны деэскалации люди бегут в сравнительно безопасные районы на границе с Турцией.
Всего, по данным «Anadolu», с начала ноября прошлого года число внутренне перемещенных лиц на северо-западе Сирии достигло 541 тысячи человек.