Նիկոլենք «խփեցին» 205 միլիոն. որքա՞ն է իրականում հավաքվել և որքա՞ն էր հավաքվում նախկինում
Նիկոլ Փաշինյանի անձնական օգտագործման Սահմանադրական դատարան ունենալու համար Հայաստանում հանրաքվե է անցկացվելու։ Հպարտ քաղաքացուն առաջարկվում է «այո» ասել բռնապետական ռեժիմ կառուցելու նախագծին, «այո» ասել «օրինական» թալանին և «այո» ասել հեղափոխական դեմագոգիային։
Երեկ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» դրամահավաք էր կազմակերպել։ Հավաքվեց 205 միլիոն դրամից ավելի, այսինքն՝ 430.000 դոլարի չափ։ Պարզ է, որ դա քայլարածների ծախսելիք գումարների չնչին մասն է։
Դրամահավաքը քողածածկույթ է՝ լֆիկներից հավաքվելիք չերևացող գումարները «լեգիտիմացնելու» և իրենց հավատացող ոչխարների աչքերին թոզ փչելու համար։
Դրամահավաքը նաև յուրօրինակ ռեկետ է։ Գործարարներին ստիպում են մուծվել։ «Կամավոր»։ Ով չմուծվի, հետագայում կարող է «անցումային արդարադատության» տակ ընկնել, հռչակվել «սև» կամ «շնաբարո դուրսպրծուկ» ։
Մի երկրում, որտեղ վարչապետի հրահանգով դատարաններ են շրջափակվում, որտեղ դատախազությունն օգտագործվում է անձնական թաշկինակի, իսկ ՀՔԾ–ն՝ սրբիչի պես, չի կարող ազատ դրամահավաք անցկացվել։ Դա ֆիկցիա է՝ խաբեություն։ Ու երբ հայտարարվում է, թե ձեռքներս կկտրենք, բայց ընտրակեղծիք չենք անի, ապա դա իրականում նշանակում է, որ այդ ձեռքերը պատրաստ են ամեն տեսակ ընտրակեղծիքի՝ հանուն դատական իշխանության գրավման։ 650 հազարի չափ «այո» ստանալը գործնականում անհնար է և եթե այդպիսի թիվ հրապարակվի, ապա միայն ընտրակեղծիքների օգնությամբ։
Ի դեպ, տեղին է հիշել, թե ինչքան էին փող հավաքում նիկոլենք, երբ նշանակովի ընդդիմություն էին աշխատում։
«Թավշյա» քայլերթից առաջ՝ 2017–ի խորհրդարանական ընտրություններին Նիկոլի ՔՊ–ն մասնակցեց «Ելք» դաշինքի կազմում։ Հաճախորդական այդ կառույցը ընտրություններին ընդառաջ դրամահավաք անցկացրեց, որպեսզի ցույց տա, թե, իբր, այդ դրամահավաքի հույսին է։ Հավաքվեց մոտ 15 միլիոն դրամ։ Իսկ նույն տարում Երևանի ավագանու ընտրություններից առաջ քաղաքապետի թեկնածու Նիկոլը հավաքեց 5 միլիոն դրամից մի փոքր ավելի։
Պարզ է, որ «Ելք»–ն ու Նիկոլը շատ ավելի մեծ գումար էին ծախսել և՛ 2017–ի խորհրդարանական, և՛ ավագանու ընտրությունների ժամանակ։ Բայց դրամահավաքը նրանց պետք էր՝ միամիտներին հավատացնելու համար, որ «թունդ ընդդիմադիրները» հանգանակության հույսին են։
Հիմա էլ է նույնն արվում, բայց արդեն անգամների և կարգավիճակի տարբերություն կա։ Հիմա հաճախորդները դարձել են իշխանություն, և տասնյակ անգամներով շատ գումար են կարողանում հավաքել։ Ու տեղին է հնչեցնելը սոցցանցերում նիկոլականների սիրած հարցը մի փոքր այլ ռակուրսով՝ բա խի՞ Սերժի վախտ 205 միլիոն չէիք կարողանում հավաքել։ Չէի՞ն թողնում։ 15 միլիոն թողնում էին, իսկ ահա 205 միլիոն չէի՞ն թողնում։
Բա խի՞ Սերժի վախտ թանկարժեք սրահներում ու ճոխ պայմաններում չէիք անցկացնում դրամահավաքները։ Ընդդիմադիր անտուրա՞ժ էիք պահում, թե՞ տերերը շատ երես չէին տալիս։
Բա խի՞ Սերժի վախտ լոգոյի համար 6 միլիոն դրամ չէիք ծախսում։
Բա խի՞ Սերժի վախտ Սուրեն Պապիկյանին չէիք դնում ընտրությունների շտաբի պետ։ Տարածքային կառավարման նախարար չէր, դրա՞ համար։ Սրտներդ Հովիկ Աբրահամյա՞ն էր ուզում։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...

Николовцы «набили» 205 миллионов: сколько в реальности было собрано и сколько собиралось в прошлом?
Для обладания Конституционным судом личного использования Никола Пашиняна в Армении будет проведен референдум. Гордому гражданину предлагается сказать «Да» проекту построения диктаторского режима, «узаконенному» разграблению и революционной демагогии.
Накануне партия «Гражданский договор» организовала сбор средств. Было собрано более 205 млн драмов, то есть примерно 430 тысяч долларов. Понятно, что это лишь небольшая часть той суммы, которую потратят мойшаговцы.
Сбор средств – прикрытие для «легитимации» тех сумм, которые предстоят негласному сбору с лфиков, а также для очковтирательства верящим им баранам.
Сбор средств является также своеобразным рэкетом. Предпринимателей заставляют проплачиваться. «Добровольно». Тот, кто не заплатит, впоследствии может попасть под раздачу «переходного правосудия», быть провозглашен «черным» или «блудливым выродком».
В стране, в которой по распоряжению премьера блокируют суды, прокуратура используется наподобие личного платка, а ССС – полотенца, не может проводиться свободного сбора средств. Это – фикция и обман. И когда заявляется о том, что лучше мы отрежем себе руки, чем пойдем на избирательные фальсификации, в реальности это означает, что эти руки готовы к любого рода фальсификациям выборов – во имя захвата судебной власти. Получение 650 тысяч «Да» на деле представляется невозможным, и если будет опубликована подобная цифра, то исключительно с помощью избирательных фальсификаций.
Кстати, уместно вспомнить, сколько денег собирали николовцы, когда они работали назначенной оппозицией.
До «бархатного» шествия «Гражданский договор» Никола принял участие в парламентских выборах 2017-го в составе альянса «Выход». Эта клиентская структура организовала перед выборами сбор средств, чтобы показать, будто возлагает надежду на данное мероприятие. Было собрано около 15 млн драмов. В том же году, в преддверии выборов Совета старейшин Еревана, кандидат в мэры Никол собрал чуть больше 5 млн драмов.
Понятно, что «Выход» и Никол потратили намного большие суммы как в ходе парламентских выборов, так и во время муниципальных столичных выборов 2017-го. Однако сбор средств им нужен был, чтобы заверить наивных в том, что «ярые оппозиционеры» уповают на пожертвования.
То же самое делается и сейчас, но с разницей в кратах и статусах. Сейчас клиенты власти сами стали властью, и им удается собирать в десятки раз больше денег. И здесь уместно озвучить излюбленный николовцами в соцсетях вопрос в немного другом ракурсе: а почему при Серже не собирали 205 млн драмов? 15 млн позволяли, а 205 млн – нет?
А почему при Серже не проводили сбор средств в дорогостоящих холлах и в роскошной обстановке? Поддерживали оппозиционный антураж или хозяева не особо баловали?
А почему при Серже не назначали Сурена Папикяна главой предвыборного штаба? Не был министром территориального управления, поэтому? Душа хотела Овика Абрамяна? Ай-ай-ай…