Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարել է, որ կորոնավիրուսի համաճարակն առջևում է
Ֆրանսիան ստիպված կլինի դիմակայել կորոնավիրուսի համաճարակին, իսկ բժիշկների խնդիրն Է՝ արդյունավետ կերպով հակազդել հիվանդությանը, փետրվարի 27-ին հայտարարել Է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նույն օրը առավոտյան Մակրոնը ժամանել Է մայրաքաղաքի Pitie-Salpetriere հիվանդանոց Փարիզի 13-րդ օկրուգում: Փետրվարի լույս 26-ի գիշերը հենց այդ բուժհիմնարկում Է մահացել կորոնավիրուսով վարակված ֆրանսիացիներից մեկը:
«Մեր առջեւ ծառացել Է ճգնաժամը, համաճարակ Է սպասվում… Մեր պարտքն Է լավագույնս դիմակայել դրան»,- ասել Է Ֆրանսիայի ղեկավարը հիվանդանոցի անձնակազմի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ: Նա բժիշկներին հավաստիացրել Է, որ կաջակցի նրանց: Ներկայում Ֆրանսայում վարակված Է 18 մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Президент Франции заявил, что эпидемия коронавируса впереди
Франции предстоит столкнуться c эпидемией коронавируса, а задача врачей состоит в эффективном противодействии заболеванию. Как передает РИА «Новости», об этом заявил в четверг президент Франции Эммануэль Макрон.
Утром в четверг Макрон прибыл в парижскую больницу Pitie-Salpetriere в 13-м округе Парижа. Именно в этом медучреждении в ночь на среду скончался один из заразившихся коронавирусом французов.
«Перед нами кризис, грядет эпидемия… Наш долг – противостоять ей наилучшим образом», – сказал французский лидер во время встречи с персоналом больницы. Он заверил медиков в своей поддержке.