Ադրբեջանը մարտի 5-6-ը նավթով բեռնված նավ է ուղարկելու Բելառուսի համար
Ադրբեջանի պետական նավթընկերությունը (SOCAR) մարտի 5-6-ը Բելառուսի համար նավթով բեռնված նավ կուղարկի Թուրքիայի Ջեյհան նավահանգստից: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է ընկերության միջոցառումների կազմակերպման եւ հասարակայնության հետ կապերի դեպատամենտի պետի տեղակալ Իբրահիմ Ահմեդովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Պլանավորվում Է մարտի 5-6-ը Ջեյհանից նավթով լցանավ ուղարկել Բելառուսի համար: Ուղարկվող նավթի ծավալը կկազմի շուրջ 85 հազար տոննա»,-ասել Է SOCAR-ի ներկայացուցիչը:
Անցյալ շաբաթ «Բելնեֆտեխիմը» հայտնել Է SOCAR-ի հետ 160 հազար տոննա ընդհանուր ծավալով երկու լցանավ նավթի մատակարարման գործարք կնքելու մասին: Կոնցեռնում ճշտել են, որ հումքն Օդեսա-Բրոդի նավթամուղով կսկսեն մատակարարել մարտին:
Բելառուսն ակտիվորեն նավթ Է ձեռք բերում տարբեր երկրներից՝ հումքի հիմնական մատակարարի՝ Ռուսաստանի հետ լարված բանակցությունների ֆոնին: Մինսկին ռուսական նավթի մատակարարման պարտավորագրերն ավարտվել են 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին, մինչ օրս կողմերը համաձայնության չեն եկել նոր համաձայնագրի պարամետրերի շուրջը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Азербайджан планирует 5-6 марта отправить танкер с нефтью для Белоруссии
Госнефтекомпания Азербайджана (SOCAR) 5-6 марта отправит танкер с нефтью для Белоруссии из турецкого порта Джейхан. Об этом корреспонденту ТАСС сообщил замначальника департамента по организации мероприятий и связям с общественностью компании Ибрагим Ахмедов.
«Планируется 5-6 марта отправить из Джейхана танкер с нефтью для Белоруссии. Объем отправляемой нефти составит около 85 тыс. тонн», – сказал представитель SOCAR.
На прошлой неделе «Белнефтехим» сообщил о заключении с SOCAR сделки на поставку двух танкеров нефти общим объемом 160 тыс. тонн. В концерне уточнили, что сырье начнут поставлять по нефтепроводу Одесса – Броды в марте.
Белоруссия активно приобретает нефть в разных странах на фоне напряженных переговоров с основным поставщиком сырья – Россией. Контракты на поставку Минску российской нефти завершились 31 декабря 2019 года, до сих пор стороны не пришли к согласию о параметрах нового соглашения.