Կառավարությունը Հայաստանում 30 օրով արտակարգ դրություն հայտարարելու որոշում ընդունեց (տեսանյութ)
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն հայտարարելու որոշում ընդունեց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ որոշումը կայացվեց գործադիրի մարտի 16-ի նիստում՝ հաշվի առնելով աշխարհում և Հայաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման և այն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից պանդեմիա որակվելու հանգամանքը:
«Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն հայտարարել արտակարգ դրություն»,-նշված է ՀՀ կառավարության որոշման նախագծում:
Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմն ապահովող ուժերի և միջոցների միասնական ղեկավարումն իրականացնելու նպատակով կստեղծվի պարետատուն Պարետատան ղեկավարման համար պարետ կնշանակվի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանինը: Պարետատան կազմում ընդգրկվում են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը, Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների, առողջապահության, ֆինանսների, էկոնոմիկայի, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարները, Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետը, Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների համակարգման գրասենյակի ղեկավարը, Հայաստանի Հանրապետության Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի և Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարները: Պարետատան աշխատանքների սպասարկումը կապահովի վարչապետի աշխատակազմը և փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակը:
Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում արգելվում է հավաքների և գործադուլների կազմակերպումը, անցկացումը և դրանց մասնակցելը: Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արգելվում է հանրային միջոցառումների կազմակերպումը, անցկացումը և դրանց մասնակցությունը. հանրային միջոցառումներ են 20 և ավելի անձանց մասնակցությամբ անցկացվող հետևյալ միջոցառումները՝ կրոնական, ծիսական միջոցառումները, համերգները, ցուցահանդեսները, ցուցադրությունները, թատերական ներկայացումները և սպորտային, մշակութային, կրթական այլ միջոցառումները, ժամանցային միջոցառումները, տոնական և հիշատակի միջոցառումները, ներառյալ, բայց չսահմանափակվելով` ծննդյան (տարեդարձի), հարսանյաց (նշանադրության), թաղման միջոցառումները, պարետի ցուցումով որպես հանրային միջոցառում որակված այլ միջոցառումներ:
Արտակարգ դրության ողջ ընթացքում դադարեցվում է պետական, համայնքային և ոչ պետական հանրակրթական (այդ թվում՝ նախադպրոցական), նախնական մասնագիտական (արհեստագործական), միջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններումներում, արտադպրոցական դաստիարակություն իրականացնող (մանկապատանեկան ստեղծագործական և գեղագիտական կենտրոններ, երաժշտական, նկարչական և արվեստի դպրոցներ, ակումբներ, մարզադպրոցներ, առողջարարական ճամբարներ և արտադպրոցական դաստիարակություն իրականացնող այլ կազմակերպություններ) կազմակերպություններում, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում գործող միջազգային ուսումնական հաստատություններում ուսումնական գործընթացը, բացառությամբ այն ուսումնական հաստատությունների, որոնք ունեն հեռավար ուսուցման հնարավորության:
Հայաստանի Հանրապետությունում, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքներից դուրս վարակման առկա և նոր դեպքերի, անձանց առողջական վիճակի, վարակի աղբյուրների, առկա կամ հնարավոր վարակակիր անձանց հետ շփված այլ անձանց շրջանակի, զննում (վարակի թեստավորում) անցնող անձանց և մեկուսացվածների քանակի, ինչպես նաև խուճապի հանգեցնող կամ խուճապային իրադրություն ստեղծելու վտանգ պարունակող տեղեկությունների վերաբերյալ հրապարակումների, տեղեկատվական նյութերի, հարցազրույցների, հաղորդումների հրապարակային տարածումը, փոխանցումը, ներառյալ` ինտերնետային կայքերում և սոցիալական ցանցերում դրանց հրապարակումների ձևով, ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, այդ թվում` զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից կատարվում է միայն պարետատան կողմից տրամադրված տեղեկատվությանը հղում կատարելով:
Սահմանադրության 120-րդ հոդվածի համաձայն՝ արտակարգ դրություն հայտարարվելու դեպքում իրավունքի ուժով անհապաղ գումարվում է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ: Ազգային ժողովը կարող է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վերացնել արտակարգ դրությունը կամ չեղյալ հայտարարել արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով նախատեսված միջոցառումների իրականացումը: Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմը սահմանվում է օրենքով, որն ընդունվում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն արդեն պատգամավորներին ու աշխատակազմին խնդրել է պատրաստվել ԱԺ հատուկ նիստին:
Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 30-ի, մեկուսացված է ավելի քան 300 հոգի: Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված առաջին դեպքը գրանցվել էր մարտի 1-ին: Քաղաքացին Հայաստան էր եկել Իրանից: Նա արդեն ապաքինվել է և դուրս է գրվել:

В Армении на 30 дней введено чрезвычайное положение (видео)
Правительство Армении приняло решение об объявлении чрезвычайного положения в Армении. Как сообщает «Арменпресс», решение было принято на заседании правительства 16 марта, учитывая тот факт, что новый тип коронавируса распространяется по всему миру и в Армении и Всемирной организацией здравоохранения признан пандемией.
«В Республики Армения объявляется чрезвычайное положение с 16 марта 2020 года, с 18:30 часов, до 14 апреля 2020 года, 17:00 часов», – говорится в проекте решения правительства Республики Армения.
Под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна создана комендатура с целью единого управления силами и средствами обеспечения режима чрезвычайного положения. В состав комендатуры входят начальник аппарата премьер-министра Республики Армения, министры по чрезвычайным ситуациям, здравоохранению, финансам, экономике, территориальному управлению и инфраструктуре Республики Армения, и.о. начальника полиции Республики Армения, и.о. директора Службы национальной безопасности, начальник Бюро по координированию работ инспекционных органов, руководители Инспекционного органа по надзору за рынком и Инспекционного органа продовольственной безопасности.
Обслуживание работ комендатуры обеспечит аппарат премьер-министра и офис вице-премьера Тиграна Авиняна.
В условиях правового режима чрезвычайного положения на всей территории Республики Армения запрещается организация, проведение собраний и забастовок и их участие в них. На территории Республики Армения запрещается организация, проведение общественных мероприятий и участие в них. Общественными мероприятиями являются следующие мероприятия: с участием 20 и более лиц: религиозные, обрядовые мероприятия, концерты, выставки, показы, театральные представления и спортивные, культурные, образовательные мероприятия, развлекательные мероприятия, праздничные и памятные мероприятия, включая, но не ограничивая мероприятия по случаю Дня рождения (юбилеи), свадьбы (помолвки), похороны, другие мероприятия, квалифицированные как общественное мероприятие.
В течение всего чрезвычайного положения прекращается деятельность в государственных, муниципальных и негосударственных общеобразовательных (в том числе дошкольных), начальных профессиональных (ремесленных), средних специальных и высших учебных заведениях, осуществляющих внешкольное воспитание (детско-юношеские творческие и эстетические центры, музыкальные, художественные и художественные школы, клубы, спортивные школы, оздоровительные лагеря и другие организации, осуществляющие внешкольное воспитание) организациях, а также учебный процесс в действующих в Республике Армения международных учебных заведениях, за исключением тех учебных заведений, которые имеют возможность дистанционного обучения.
В Республике Армения, а также за пределами территории Республики Армения, о новых и новых случаях заражения, о состоянии здоровья лиц, источниках инфекции, об окружении других лиц, контактирующих с имеющимися или потенциальными зараженными лицами, о количестве лиц, проходящих обследование (тестирование инфекции), и изолированных лиц, а также публикации, информационные материалы, интервью, сообщения. В том числе и в виде публикаций на интернет-сайтах и в социальных сетях, физическими и юридическими лицами, в том числе средствами массовой информации, производится только со ссылкой на информацию, предоставленную комендантом.
Согласно статье 120 Конституции, в случае объявления чрезвычайного положения в силу права незамедлительно созывается специальное заседание Национального собрания. Национальное собрание большинством голосов от общего числа депутатов может отменить чрезвычайное положение или отменить осуществление мероприятий, предусмотренных правовым режимом чрезвычайного положения. Правовой режим чрезвычайного положения устанавливается Законом, который принимается большинством голосов от общего числа депутатов.
Председатель НС Армении Арарат Мирзоян уже попросил депутатов и аппарат подготовиться к специальному заседанию НС.
Число подтвержденных случаев коронавируса в Армении достигло 30, изолировано более 300 человек. Первый случай коронавируса в Армении был зафиксирован 1 марта. Гражданин приехал в Армению из Ирана. Он уже выздоровел и выписался из больницы.