Քաղաքական սերիալ «Լևոն». դիտեք առաջի՛ն ալիքով
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի քաղաքական գործունեությունն ու իր ղեկավարած հանրահավաքները վաղուց արդեն վերածվել են հեռուստասերիալ հիշեցնող ներկայացումների, որի գլխավոր դերերում են Լենին պապին (կներեք՝ Լևոն պապին) ու Սերժ Սարգսյանը։ Սերիալն այդ բավական լայնորեն գովազդվում ու ցուցադրվում է «ազատ, բայց սերժատու» հեռուստաալիքներով և իր լսարանով չի զիջում «Աննա» սերիալին։ Տարբերությունն այն է, որ այս սերիալի անունը «Լևոն» է։
Սցենարը հետևյալն է. Լևոնը 2008թ ձգտում էր նախագահ դառնալ՝  իրեն հավատացողներին «կուտ» տալով, թե «Թող ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի», բայց ունեցանք 10 զոհ, որոնց մեջ ինքը չկար։
Լևոնն ուզում է նախագահ դառնալ ոչ թե իր փառասիրությունը, իշխանատենչությունը և եսակենտրոնությունը բավարարելու, այլ հայ ժողովրդին փրկելու նպատակով։ Իսկ փրկելու համար, ըստ Լևոնի, անհրաժեշտ է լուծել  (ավելի ճիշտ՝ հանձնել) Ղարաբաղի հարցը և Թուրքիայի հետ «նախաձեռնողականություն» խաղալ, որպեսզի Սերգո ջանը լավ ապրի։
2008–ի ողբերգական դեպքերից հետո «Լևոն» սերիալը դրամատիկ զարգացում է ունենում։ Բանն այն է, որ մարտի 1–ի գնով նախագահի աթոռին հայտնված Սերժը բռնում ու ինքն է դառնում «նախաձեռնողական»՝ խլելով մրցակցի «թուրքական» դրոշը։ Դրանից հետո Լևոնը մի պահ նախանձից պայթում է, քանի որ ինքը երդվյալ քիրվա է, իսկ Սերժը՝ էպիզոդիկ, բայց հետո, երբ հասկանում է, որ դիմացինը շատ «ճկուն» է ու պետք եղած ժամանակ ոչ պակաս քիրվա կարող է դառնալ, հետաձգում է բողոքի ակցիաներն ընդդեմ «ֆուտբոլասերի», տուն ուղարկում միտինգավորներին ու սիրահարվում է Սերժին՝ վերածվելով  վերջինիս «միաբանի»։
Սերն առ Սերժ ու վախն առ Ռոբերտ այնքան շատ է լինում Լևոնի մոտ, որ վերջինս որոշում է հանդես գալ Սերժի ներիշխանական կայունության երաշխիքի դերում ու պաշտպանել ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարին չար Ռոբերտից, ով ասել էր, թե եթե ինքը լիներ նախագահ, ապա Երևան չէր հրավիրի Լևոնի սիրելի Թուրքիայի նախագահ  Գյուլին։
Գյուլի գալուց ու Սերժին տրվելուց հետո Լևոնը սկսում է պահանջել արդեն պաշտոնաթող Ռոբերտի հրաժարականը՝ իր «վկաներին» հիմնավորելով, որ ավելի լավ է Սերժը մնա, քան Ռոբը գա։ Դա շատ հարմար ու շահութաբեր զբաղմունք է դառնում Լևոնի համար, քանի որ դրա դիմաց ինքը բազում «վիտամիններ» է ստանում Բաղրամյան 26–ից ու գործողություններն այդ հանրությանը ներկայացնում որպես հմուտ ռազմավարություն։
«Անտիռոբ» ու «Պռոսերժ» ծրագրերի շրջանակներում Սերժը Լևոնից շատ բան չի պահանջում. մի քանի ամիսը մեկ հանրահավաքներ անել ու հետո մարդկանց ուղարկել տուն, ինչը «միաբանն» անում է էջմիածնականների հնազանդությամբ։
Ամեն ինչ այդպես հանգիստ կգնար, եթե չլինեին մի շարք հանգամանքներ, որոնք ստիպեցին Լևոն–Սերժ տանդեմին գնալ սցենարային որոշակի փոփոխության (երկրում խորացել էր Սերժ–Տիգրան զույգի վարած քաղաքականությամբ պայմանավորված ճգնաժամը)։
Հանրահավաքային միապաղաղության ու ճահճային կայունության ապահովման մասով Սերժի ու Լևոնի խաղաքարտերը խառնեց նաև Րաֆֆին, ով ցույց տվեց, որ Լևոնից «խլված» Ազատության հրապարակն իրականում փակ չէ, պարզապես Լևոնին դեռ չեն հրահանգել մտնել այդտեղ։ Մարտի 17–ին հրահանգեցին, ու Լևոնը «նվաճեց» «աննվաճելին». ոստիկանները քիչ էր մնում ծաղիկներով դիմավորեին «արմատականներին»։
Այժմ Լևոնի դերակատարումն այլ է։ Նա պետք է մի քանի ամիսը մեկ անցկացվող հանրահավաքները դարձնի մի քանի շաբաթը մեկ, բայց դրանից նրա ֆունկցիան ու խնդիրը  չեն փոխվելու։ Իսկ ֆունկցիան ու խնդիրն այդ հետևյալն են.
. կրճատել հանրահավաքների միջև ընկած դադարները և ամեն անգամ սպասումներ առաջացնել, որպեսզի մարդիկ չփորձեն մտածել ու հասկանալ, որ իրենց գործիքի տեղ են դնում, այլ առաջնորդվեն «Ինքը մի բան  գիտի» զոմբիական կարգախոսով,
. միտինգավորներին կանչել Մատենադարան ու հետո ուղարկել տուն՝ սերիալային սպասում առաջացնելով, իսկ եթե զանգվածները, Սերժի վարած քաղաքականության արդյունքում, շատ կատաղած լինեն, ապա սոցիալական լարվածության «գոլորշին» բաց թողնելու նպատակով մարդկանց տանել Ազատության հրապարակը «գրավելու» և մեկ–երկու ժամ «գրավյալ» տարածքում պարային համարներ ցույց տալուց հետո՝ նրանց կրկին ուղարկել տուն։
Այդպիսով Լևոնը համատեղում է հաճելին օգտակարի հետ ու հաջողացնում Սերժի հետ սիլի–բիլի անելիս հա՛մ հաճույք ստանալ, հա՛մ կույս մնալ։ Իսկ հաջողվում է այդ ամենը նրան, քանի որ միտինգավորներից մի մասի աչքերը դեռ փակ են։ Ու որպեսզի լևոնասերժական «կայֆերը»  հնարավորինս երկար տևեն ու նախորդ սերիալներից մեկի հերոս օրինաց Արթուրի վարքագծի կրկնությունը չբացահայտվի՝ կողմերը գաղտնի են պահում իրենց կապը հանրության աչքերից, բայց արձանագրենք, որ  երբեմն ունենում են փոխադարձ սիրո խոստովանության հրապարակային պոռթկումներ, ինչը Լևոնի կողմից ներկայացվում է որպես քաղաքական գործարք, այլ ոչ թե արթուրիկություն։ Սերժն այդ ամենն առաջարկում է որպես ռեվերանս չընկալել։
Սիրային այս պատմության հանգիստ ընթացքին երբեմն խանգարում են «Հի՛–մա՛, հի՛–մա՛» գոռացողները, բայց Լևոնը նրանց հակադարձում է, թե իրենք շախմատ են խաղում ու պետք չէ «հիմա» գոռալ, քանի որ գործարքը կարող է փոզմիշ լինել։
Լևոնը, թերևս, մտահոգություն ունի, որ «հիմա»–ի պարագայում Սերժը կարող է նեղանալ ու այլևս ռեվերանսներ չանել իր հասցեին, ինչին նա այդքան սպասել էր դեռևս Եղիազար Այնթապցու ժամանակներից։
Վստահաբար կարելի է պնդել, որ, ինչպես հեռուստասերիալներում է լինում, քաղաքական այս սերիալի գլխավոր դերակատարները վերջում միանալու են ու կազմելու մեկ «ընտանիք»։ Ավելի ճիշտ, «հերոսներն» արդեն միացել են, բայց փորձում են գաղտնի պահել իրենց կապը, որպեսզի ունկնդիրների քանակը չպակասի, ինտրիգը պահպանվի ու «գովազդային» շատ գումարներ հավաքվեն։ Հարցն այն է, թե հանդիսատեսը ե՞րբ գլխի կընկնի, որ իրեն խաբում ու «ֆալշ» են մատուցում։ Ցանկալի է, որ միտինգավորները շուտ հասկանան, թե ինչն ինչոց է, այլապես ստիպված կլինեն նկարահանվել «Որբերը» սերիալում։
Թե կոնկրետ ինչպիսի զարգացումներ կլինեն «Լևոնի» հաջորդ սերիայում՝ կիմանաք ապրիլի 8–ին։ Դիտեք այն առաջի՛ն ալիքով։

Политический сериал «Левон»: смотрите на первом канале!
Политическая деятельность Левона Тер-Петросяна и организовываемые им митинги давно уже превратились в представления, напоминающие телесериал, в главных ролях которого играют дедушка Ленин (то есть, дедушка Левон) и Серж Саргсян. Этот сериал довольно-таки широко рекламируется и демонстрируется по «свободным, но подсержевским» телеканалам и по своей аудитории не уступает популярному армянскому сериалу «Анна». Как и «Анна», этот сериал назван по имени главного героя – «Левон».
Сценарий следующий: Левон в 2008г стремился стать президентом, давая своим сторонникам «приманку» о том, что «Пусть не будет жертв, кроме меня», но, как известно, жертвами поствыборных событий стали 10 человек, среди которых Левона не было.
Левон хочет стать президентом не для удовлетворения своего честолюбия, властолюбия и эгоцентризма, а с целью спасти армянский народ. Для спасения же, согласно Левону, необходимо решить вопрос Карабаха (точнее, сдать его) и играть с Турцией в «инициативность» (точнее, предать забвению Геноцид), чтобы Серго джан жил хорошо.
После трагических событий 2008г. сценарий сериала «Левон» получает драматические развития. Дело в том, что ставший президентом ценой «1-го марта» Серж взял и сам стал «инициативным», вырвав из рук соперника «турецкое» знамя. После этого Левон в один момент лопнул от зависти, поскольку он является убежденным «кирвой», а Серж – эпизодическим, но потом, когда понял, что его оппонент очень «гибок» и в нужное время может стать не меньшим «кирвой», чем он, отсрочил акции протеста против «любителя футбола», отправил митингующих по домам и влюбился в Сержа, превратившись в его «монаха».
Любовь к Сержу и страх перед Робертом так сильно проявлялись у Левона, что он решил выступить в роли гаранта внутривластной стабильности Сержа и защитить «гибкого» лидера РПА от плохого Роберта, который сказал, что если бы он был президентом, то не пригласил бы в Ереван любимца Левона, президента Турции Абдуллу Гюля.
После визита Гюля Левон начинает требовать отставки экс-президента Роберта, обосновывая для своих «свидетелей» тем, что лучше, чтобы Серж остался, чем пришел Роб. Это становится для Левона очень удобным и прибыльным занятием, поскольку за это он получает с «Баграмяна 26» многочисленные «витамины», преподнося всё это обществу в качестве мудрой стратегии.
В рамках «антиробовской» и «просержевской» программ Серж не требует от Левона многого: раз в несколько месяцев проводить митинги, после которых отправлять людей по домам, что он делает с покорностью «монаха».
Всё так спокойно бы и шло, если бы не было нескольких обстоятельств, которые заставили левоно-сержевский тандем пойти на определенные изменения в сценарии (в стране углублялся обусловленный серже-тиграновской политикой кризис).
Планам Сержа и Левона о митинговом однообразии и застойной стабильности помешал также и Раффи Ованнисян, который показал, что «отобранная» у Левона площадь Свободы, в действительности, не закрыта, просто Левону еще не велели занять ее. 17–го марта ему велели, и он «завоевал» «неприступную» площадь: не хватало только, чтобы полицейские встречали «радикалов» с цветами и музыкой.
Сейчас у Левона иная функция. Он должен повысить частотность проведения митингов с одного в несколько месяцев до одного в несколько недель, но от этого его функция и задача не изменятся. А функция и задача у него следующие:
- сократить перерывы между митингами и каждый раз интриговать, чтобы люди даже не подумали, что их используют в качестве «инструмента», а руководствовались зомбийским лозунгом «Ему виднее».
- собирать митингующих возле Матенадарана, а потом отправлять их по домам, вызывая у них сериальную зависимость. Если же массы, в результате проводимой Сержем политики, будут очень разгневаны, то, чтобы «выпустить пар» социального напряжения, нужно отвести людей на «завоевание» площади Свободы и пару часов показывать танцевальные номера на «оккупированной» территории, после чего снова отправить по домам.
Тем самым, Левон совмещает приятное с полезным и умудряется крутить роман с Сержем таким образом, чтобы и удовольствие получить, и девственность сохранить. А удается это всё ему потому, что у части митингующих глаза всё еще закрыты. Для того, чтобы левоно-сержевские «кайфы» длились как можно дольше и не было раскрыто сходство Левона с Артуром Багдасаряном, героем одного из предыдущих сериалов, стороны держат свои связи в тайне от общества. Но нужно констатировать, что иногда имеют место публичные порывы взаимных любовных признаний, что преподносится Левоном в качестве политической сделки, а не как артурбагдасарянство. Серж же предлагает не воспринимать всё это в качестве реверанса.
Спокойному ходу этой «любовной истории» иногда мешают скандирующие «Сей-час! Сей-час!» участники митингов, но Левон заявляет им, что они играют в шахматы, и не нужно кричать «сейчас», поскольку сделка может провалится.
Левон, быть может, беспокоится, что в случае «сейчас» Серж может обидеться и больше не делать реверансы в его адрес, чего он так ждал еще со времен Егиазара Айнтапци.
Можно с уверенностью утверждать, что, как бывает в телесериалах, исполнители главных ролей этого политического сериала в конце соединятся и создадут одну «семью». Точнее, «герои» уже соединились, но пытаются держать свою связь в тайне, чтобы аудитория не сокращалась, сохранялась интрига и поступало побольше «рекламных» денег. Вопрос в том, когда же, наконец, зрители поймут, что их обманывают и преподносят «фальш»? Желательно, чтобы участники митингов быстро поняли, что к чему, а иначе будут вынуждены сниматься в сериале «Сироты».
Как конкретно будут развиваться события в следующей серии «Левона», узнаем 8-го апреля. Смотрите на первом канале!