Նիկոլի դրախտի վերջաբանը դժոխքն է
Նիկոլն ինքն իրեն համեստորեն նույնացնում է Հիսուսի հետ։ Դե իսկ ինչպե՞ս կարող է Հիսուսն ընդդիմություն ունենալ։
Ժողվարչապետի համար կա ինքը՝ որպես սուբյեկտ, և ամբոխը՝ որպես մանիպուլյացիայի օբյեկտ։ Վե՛րջ։ Հա, չմոռանամ։ Նիկոլը հանդուրժում է նաև իր իշխանության դրսի փայատերերին՝ արևմտաթուրքական շրջանակներին, որոնց ընդունված է սորոսական համարել։
Նիկոլի պատկերացրած քաղաքական դրախտն այսպիսինն է՝ ինքը վարչապետից մինչև համաճարակաբան է աշխատում, խորհրդարանում մայում են իր ոչխարները, ուժային կառույցներում շան պես իրեն հավատարիմ են, իր դեմ խոսող չկա ոչ մի տեղ, դատավորները վնգստում են իր թանկարժեք առանձնատան դռան հետևում, Արթուր Դավթյանից կան բոլոր պետական կառույցներում։
Նիկոլ Փաշինյանը գրոհում է բոլոր այն կառույցների և ինստիտուտների դեմ, որոնք խանգարում են իր պատկերացրած դրախտը կառուցելուն։
Հիմա նրա թիրախը խորհրդարանական ընդդիմությունն է։ ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանին նա հրահանգեց ծեծել, իսկ ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի դեմ քրգործ է հարուցել և ուզում է կալանավորել։
Նիկոլը չի զգում, որ իր քայլերով ոչ թե դրախտ, այլ դժոխք է սարքում իր համար։ Նրան չես նախանձի։ Ի՞նչ նախանձես դժոխքում հայտնվելու ճանապարհով գնացողին։ Ընդորում՝ խոսքը վիրտուալ դժոխքի մասին չէ։ Շատ իրական ու երկրային։

Конец рая Никола – в аду
Безграмотным деревенщиной. В его представлении в стране не может быть политической оппозиции и политического оппонирования.
Никол скромно отождествляет себя с Иисусом. Ну как Иисус может иметь оппозицию?
Для «народного» премьера есть он, как субъект, и толпа, как объект манипуляций. И всё. И да, Никол также терпелив в отношении внешних пайщиков своей власти – к западно-турецким кругам, которые принято называть соросовцами.
Представляемый Николом политический рай таков: он работает всем – от премьера до эпидемиолога, в парламенте блеют его овцы, силовые структуры верны ему, как псы, никто и нигде против него не выступает, судьи скулят за дверями его дорогостоящего особняка, а подобные Артуру Давтяну есть во всех госучреждениях.
Никол Пашинян совершает нападки на все те структуры и институты, которые мешают построению представляемого им рая.
Сейчас его мишенью является парламентская оппозиция. Руководителя фракции «Светлая Армения» Эдмона Марукяна он распорядился избить, а против главы фракции «Процветающая Армения» Гагика Царукяна возбудил уголовное дело и хочет его арестовать.
Никол не чувствует, что своими шагами строит для себя не рай, а ад. Ему не позавидуешь. А чему завидовать, если человек взял путь на попадание в ад? Причем речь не о виртуальном аде, а о весьма реальном и земном.