Օբաման Լիբիայի ընդդիմությանն աջակցելու մասին գաղտնի հրամանագիր է ստորագրել
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման գաղտնի հրամանագիր է ստորագրել, որը նախատեսում է Լիբիայի ընդդիմությանը լրացուցիչ օգնություն տրամադրել այդ երկրի առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի վարչակարգը տապալելու նպատակով։
Այս մասին «Ռեյթերս» գործակալությանը հաղորդել է Սպիտակ տան պաշտոնյաներից մեկը։ Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ փաստաթուղթը, որը հայտնի է որպես նախագահական «կողմնորոշում», ստորագրվել է նախորդ երկու–երեք շաբաթների ընթացքում։
«ՌԲԿ»–ն փոխանցում է, որ երկրի ղեկավարի նմանօրինակ հրամանագիրը առանցքային դեր է խաղում ԱՄՆ–ի Կենտրոնական հետախուզական վարչության հատուկ գործողություններ սկսելու համար։ Մասնավորպես, խոսքը ընդդիմության զորքերին զենք մատակարարելու մասին կարող է լինել։ Միևնույն ժամանակ Կենտրոնական հետախուզական վարչությունն ու Սպիտակ տունը հրաժարվել են մեկնաբանություններ տալուց։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ելույթ ունենալով Վաշինգտոնի պաշտպանության ազգային համալսարանում՝ Բարաք Օբաման մասնավորապես հայտարարել էր, թե ԱՄՆ–ը Քադաֆիին պաշտոնանկ անելու համար ուժ չի կիրառի։

Обама подписал секретный указ по Ливии
Президент США Барак Обама подписал секретный указ, предусматривающий оказание дополнительной помощи ливийской оппозиции с целью свержения режима главы Ливийской Джамахирии Муаммара Каддафи. Об этом, как передает «РосБалт», агентству «Reuters» сообщил один из чиновников в Белом доме.
По словам источника, документ, известный как президентская «ориентировка», был подписан около 2-3 недель назад. Подобный указ главы государства играет ключевую роль для начала специальных операций Центрального разведывательного управления США (ЦРУ). В распоряжении содержатся пункты, позволяющие в случае возникновения непредвиденных обстоятельств наладить снабжение противников Каддафи оружием, однако не содержит указаний о передаче вооружения повстанцам на данном этапе операции.
Представители Белого дома отказались прокомментировать эту информацию, сославшись на секретный характер данных.
Напомним, военная операция стран Запада в Ливии началась после обострения гражданской войны в стране. Войска коалиции действуют согласно резолюции ООН от 17 марта, предусматривающей защиту мирного населения.
Накануне ночью США нанесли новые удары по военным объектам сил Каддафи в районе Триполи, в том числе по складам, где хранились ракеты. По словам представителя Пентагона, в общей сложности, были выпущены 22 крылатые ракеты «Томагавк».