Արցախի նախագահի մամլո խոսնակն արձագանքել է Տեր–Պետրոսյանի ասածներին ու տվել որոշ մեկնաբանություններ
Ընդհանրապես խոսելով ադրբեջանաղարաբաղյան փոխհարաբերությունների մասին, նախեւառաջ պետք է բավականին խորն ուսումնասիրել Ադրբեջանի յուրահատկությունները: Ցանկացած քաղաքագետ, գործիչ, վերլուծաբան ու գիտնական, անպայման այս բոլորը պետք հաշվի առնի, որպեսզի կարողանա կանխատեսել, թե ինչ սպասել այդ պետությունից:
Խոսելով կողմերի դիրքորոշման մասին` պետք է փաստել (սա ակնհայտ փաստ է, որ որեւէ ձեւով որեւէ մեկը չի կարող ժխտել), որ ամենամաքսիմալիստական դիրքորոշումը պահպանում է ինքը` Ադրբեջանը: 70 տարի Արցախը բռնակցված էր Ադրբեջանին, 70 տարի մեր նկատմամբ իրականցվում էր խտրական քաղաքականություն: Եղավ շարժում, որին նրանք պատերազմով արձագանքեցին: Ադրբեջանը ոչ մի կերպ չէր ուզում մաքսիմալիստական իր դիրքորոշումից նույնիսկ մեկ սանտիմետրով հետ քաշվել: Ոչ միայն պատերազմից հետո, երբ տարածաշրջանում իրավիճակը փոխվեց, այլեւ մինչեւ այսօր պաշտոնական Բաքուն շարունակում է այդ նույն դիրքորոշումը ներկայացնել եւ որեւէ ձեւով չի փոխվել այն: Մաքսիմալիզմի ամենաբարձր նշաձողը Բաքուն պաշտպանում է առ այսօր. ասում է, որ Ղարաբաղը չի կարող լինել անկախ պետություն, նրա սահամնները պետք է համապատասխանեն Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի սահմաններին, լինի Ադրբեջանի կազմում եւ այլն: Այս իրավիճակում մենք ի՞նչ պետք է ակնկալենք այդ պետությունից:
Պետք է հաշվի առնել նաեւ այն, որ Ադրբեջանում ձեւավորվել է մի յուրահատուկ էթնոքաղաքական իրավիճակ, որի հիմնական առանձնահատկությունը հետեւյալն է. ադրբեջանական ժողովրդի ձեւավորման գործընթացը դեռ շարունակվում է եւ չի ստեղծվել ընդհանուր ադրբեջանական ժողովուրդ: Ճիշտ է այն, որ այստեղ քսանական թվականներին թուրքալեզու եւ ոչ թուրքալեզու ժողովուրդների հարաբերակցությունը եղել է մոտ 50-50: Հիմա ոչ թուրքալեզու զանգվածի մեծ մասին ձուլել են, սակայն լեզգիները, թալիշներն ու ավարները պահպանել են իրենց ազգային ինքնությունը: Այս պահի դրությամբ կարելի է ասել, որ Ադրբեջանի մաքսիմալիզմը նաեւ օբյեկտիվ հիմք ունի: Պարզաբանեմ. եթե Ադրբեջանը ճանաչում է Արցախի անկախությունը, ապա մյուս ժողովուրդները եւս կարող են նույն ճանապարհն ընտրել: Ադրբեջանի համար նույնքան վտանգավոր է նաեւ Արցախին ինքնավարություն տալու սցենարը: Հետեւաբար, Արցախի հիմնախնդրի հանգուցալուծումն Ադրբեջանի համար ունի երկու տարբերակ. կամ Արցախը պետք է ոչնչացվի կամ իրավիճակը պետք է պահպանվի այնպես ինչպես կա: Այս կոնտեքստում, մաքսիմալիզմի չափանիշները հենց Ադրբեջաննէ պահպանում` չհամաձայնելով որեւէ առաջարկի:
Մենք բազմիցս կրկնել ենք, որ պատրաստ ենք Ադրբեջանի հետ ցանկացած հարց քննարկել` լինի դա տարածքների, թե այլ բանի հետ կապված, բայց մեկ վերապահումով, որն ինձ թվում է` օբյեկտիվ է, հավասարակշռված եւ ռացիոնալ: Այն է` վերադարձ 1988 թ.-ին` տարածքների առումով, անհնար է, քանի որ ԼՂՀ-ն նախկին տարածքների սահմաններում չի կարող գոյություն ունենալ որպես անկախ պետություն: Բացառվում է եւ դա բոլորը գիտեն: Դիտարկենք օրինակ` Քարվաճառի շրջանը: Այն մեծ ռազմավարական նշանակություն ունի, այնտեղից են սկիզբ առնում Որատան եւ Արփա գետերը, որոնք սնում են Սեւան լիճը: Ադրբեջանը պարբերաբար ապատեղեկացնում է, թե հայերն այնտեղ են թաղում Մեծամորի ատոմակայանի թափոնները: Մենք պետք է մտածենք, որ այդ տարածքն իր ձեռքում հայտնվելու պարագայում, կարող է Ադրբեջանն ինքը թափոններ գցել Արփա եւ Որոտան գետերը` թունավորելով ողջ Հայաստանը: Նրանք այդ ժամանակ կասեն` սա ոչ թե մենք ենք անում, այլ հայերն են, որոնք քսան տարի այնտեղ թափոններ էին թաղում: Այդ պարագայում, մենք ի՞նչ կարող ենք անել: Ոչ ոք այս առումով մեզ երաշխք չի կարող տալ: Եւ սա միակ օրինակը չէ: Ինչ վերաբերում է այն հարցադրմանը, թե արդյոք Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նման հայտարարության իրավունք ուներ, ապա նշեմ, որ ցանկացած մարդ էլ ունի իր տեսակետը եւ կարող է արտահայտել: Թող հանրությունը տեսնի եւ հասկանա, թե նա ինչ է մտածում: Այս իրավիճակը մենք չպետք է ողբերգություն դարձնենք: Բոլորը պետք է իմանան, թե ով` ինչ է մտածում եւ չպետք է ամեն ասած` որպես բացարձակ ճշմարտություն ընդունել:

Реакция официального Степанакерта на заявление Левона Тер-Петросяна
Пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) Давид Бабаян прокомментировал высказанный первым президентом РА Левоном Тер-Петросяном в интервью BBC тезис, согласно которому позиция карабахской стороны на переговорах по урегулированию конфликта была максималистской. Приводим текст его заявления, опубликованный на «zham.am».
«Говоря об азербайджано-карабахских отношениях в целом, прежде всего, следует достаточно глубоко изучить особенности Азербайджана. Любой политолог, деятель, аналитик и ученый непременно должен это учитывать, чтобы уметь прогнозировать – чего ожидать от этого государства. Касаясь позиций сторон надо зафиксировать (это бесспорный факт), что наиболее максималистской позиции придерживался именно Азербайджан. 70 лет Арцах был оккупирован Азербайджаном, 70 лет в отношении нас осуществлялась политика насилия. Потом было движение, на которое они ответили войной. Азербайджан ни на сантиметр не желал отойти от своих максималистских подходов.  Не только после войны, когда ситуация в регионе изменилась, но и по сей день официальный Баку продолжает настаивать именно на подобной позиции и никак ее не меняет. Баку по-прежнему держит высокую планку максимализма, держит ее до сих пор, повторяя, что Карабах не может быть независимым государством, его границы должны соответствовать границам Нагорно-Карабахской автономной области, он должен быть в составе Азербайджана и так далее. В такой ситуации чего мы можем ожидать от такого государства?
Следует учесть и то, что в Азербайджане сформировалась своеобразная этнополитическая ситуация, основной особенностью которой является следующее – формирование азербайджанского народа еще продолжается, он еще не сформирован полностью. Правда то, что в 1920-е гг. соотношение тюркоязычных и нетюркоязычных народов в этой стране было равно примерно 50/50. В настоящее время большую часть нетюркоязычного этноса ассимилировали, но лезгины, талыши и аварцы сохранили свою национальную самобытность.  На настоящий момент можно сказать, что Азербайджан имеет и объективные основы для максимализма.  Поясню – если Азербайджан признает независимость Арцаха, то и другие народы могут пойти по этому пути. Для Азербайджана крайне опасен и сценарий предоставления Арцаху автономии. Соответственно, урегулирование нагорно-карабахского конфликта имеет для Азербайджана два варианта развития – либо Арцах должен быть уничтожен, либо ситуация останется такой, как сейчас. В этом контексте именно Азербайджан сохраняет стандарты максимализма, отказываясь от любых предложений.
Мы не раз повторяли, что готовы обсуждать с Азербайджаном любой вопрос, будь то проблема территорий или чего-то еще, но с одним условием, которое мне видится объективным, взвешенным и рациональным. Это условие – возврат к 1988 году в плане территорий невозможен, поскольку НКР как независимое государство не может существовать в пределах прежних границ. Это исключено и все об этом знают. Рассмотрим, например, Карвачарский район. Он имеет большое стратегическое значение, оттуда начинаются реки Воротан и Арпа, питающие озеро Севан. Азербайджан периодически распространяет дезинформацию о том, что армяне якобы именно там хоронят ядерные отходы с Мецаморской АЭС. Мы должны знать, что в случае, если эта территория окажется в руках Азербайджана, именно он и будет отравлять воды рек Арпа и Воротан, отравляя тем самым всю Армению. Тогда они скажут – это не мы, это армяне, которые на протяжении 20 лет хоронили там отходы. Что мы можем сделать в этих условиях? Никто нам никаких гарантий дать не сможет. И это – не единственный пример.
Что же касается того – имел ли право Левон Тер-Петросян делать подобное заявление, то скажу, что каждый человек имеет свою точку зрения и право ее высказывать. Пусть общественность видит и понимает – что он думает.  Не надо делать из ситуации трагедию. Все должны знать о том – кто что думает – и не надо сказанное принимать за окончательную истину».