Բուֆետչիկ Բուռնաշի հերթական դավաճանությունը
Պատմական կատակլիզմներն առաջ են բերում հերոսների։ Նաև ջրի երես են հանում ավարտված տականքների, ոչնչությունների։
1988–ի շարժումը, ԽՍՀՄ փլուզումը և Արցախյան գոյամարտը բազում հերոսներ տվեցին։ Մեյդան հանեցին նաև հայ ժողովրդի թերմացքին։
Լինում են դեպքեր, երբ պատմական դեմքերն ու պատմական ոչնչությունները հայտնվում են իրար կողք։ Այդպես եղավ, օրինակ, Վազգեն Սարգսյանի ու Աշոտ Աղաբաբյանի դեպքում։ Վազգենը դարձավ պատերազմի ոգին, հետո՝ 1998–ին, թույլ չտվեց Արցախի խնդրի լուծման տխրահռչակ փուլային տարբերակի իրագործումը, ինչը թուրքերը չներեցին ու տեղի ունեցավ «հոկտեմբերի 27»–ը։
Վազգեն Սարգսյանը հակասական կերպար էր։ Նրա մեջ միախառնված էր ընդգծված դրականն ու ճչացող բացասականը։ Դրականի մասին շատ է խոսվել։ Ինչ վերաբերում է բացասականին, ապա նա հատուկ տաղանդ ուներ իրեն շրջապատել ոչնչություններով, որոնցից մեկը սովետի ժամանակ բուֆետչիկ աշխատող, հացի սեղանի վրայի թերմացքներն ուտող ու խալտուրայով փող փախցնող Աշոտ Աղաբաբյանն է, որը հայտնի է Բուռնաշ մականունով։ Սա այն ասֆալտի ֆիդայիններից էր, որոնք 90–ականներին փրջոտ դեմքով «կռված տղու» կերպարի մեջ էին մտել ու սպասում էին թալանի նոր հնարավորությանը։
Աշոտը՝ որպես քոքված բուֆետչիկ, լավ նյուխ ունի և գիտի, թե որտեղ է պետք հայտնվել։ Նա հայտնվեց Վազգեն Սարգսյանի շրջապատում, առանց կոպեկի դարձավ «Հրազդան» մարզադաշտի տերը, որի տարածքում, ըստ օդում պտտվող լուրերի, պուտանկայանոց էր սարքել ու դրանց մատակարարում էր ազդեցիկ մարդկանց՝ դառնալով «կռուգի տղա»։ Այս սուտինյոր–ասֆալտի ֆիդայինն այդպես մտավ իշխանական շրջապատ, Վազգենի թևի տակ դարձավ փողի տեր, պաշտոնյա, դեպուտատ․․․
Հենց Վազգենը սպանվեց, բուֆետչիկ Բուռնաշը մի պահ կորցրեց իրեն, բայց շատ արագ կողմնորոշվեց՝ լիզելով Ռոբերտ Քոչարյանի կոշիկներն ու մտնելով Սերժ Սարգսյանի հետույքը։ ՀՀԿ–ի ցուցակով սա դեպուտատ էր աշխատում, բայց մի պահից սկսած Բուռնաշին ասացին, որ «Հրազդան» տոնավաճառի համար պետք է հարկ վճարի։ Այդ պահից սկսած էս դիշովկեն դարձավ աբիժնիկ, բայց ռիսկ չէր անում լեզուն քամակից հանել։
Բուռնաշը ծակից դուրս եկավ «թավշյա» թյուրիմացությունից հետո ու սկսեց հրապարակավ մտնել Նիկոլ Փաշինյանի հետույքը․ նա նոր տեր էր ման գալիս։ Այնպես մտնել, որ հազիվ թե «ժողովրդի» վարչապետը թութքի խնդիր ունեցած չլինի դրանից հետո։
Բուռնաշն ամեն ինչ արեց, որպեսզի հայտնվի նոր իշխանությունների հաստ աղիքում, սակայն չհաջողեց։ Սրան ընդամենն օգտագործում են առանձնահատուկ ստորություններ անելու համար՝ առանձնահատուկ ստորությամբ աչքի ընկնող լրատվամիջոցում՝ «1in.am»–ում։ Դասալիք–պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի կայքում ասֆալտի ֆիդային Բուռնաշին օգտագործում են «Հրազդանի» պուտանկեքի պես, այսինքն՝ անխնա ու բոլոր ձևերով։ Երբ պետք է լինում, հաչացնում են այս իշխանությունների ընդդիմախոսների դեմ, և վերջ։ Բուռնաշին այլ ոսկոր չեն գցում։
Մի խոսքով, Վազգեն Սարգսյանը շատ լավ բաներ ունի արած մեր երկրի համար, բայց ահագին էլ վնաս է տվել։ Ո՞նց կարելի էր Բուռնաշի պես բուֆետչիկներին սարքել դեմք, տանել թաղապետարան, դարձնել ժողովրդի ստեղծած ունեցվածքի տեր ու մտցնել քաղաքական դաշտ։ Էս դիշովկին ո՞նց կարելի էր մարդամեջ մտցնել։ Ո՞նց․․․
Հ․Գ․ Ի դեպ, Արցախում խոսում են, որ Նիկոլի հաճախորդ Արման Բաբաջանյանն այնտեղ գտնվելու ժամանակ իրեն շատ տարօրինակ է պահել՝ թուրքական 5–րդ շարասյան պես։
Արմանին կասկածում են Շուշիում ոստիկանների մասնակցությամբ հավաքի տեղը մատնելու և թշնամուն «նավոդկա» տալու համար, քանզի զարմանալի է եղել շատերի համար, թե ինչու է Բաբաջանյանը հայտնվել այդ տարածքում, խոսել հեռախոսով՝ այդպիսով կոորդինատներ փոխանցելով։ Կարծում ենք այս խոսակցությունները պետք է ԱԱԾ–ի քննության առարկա դառնան։

Очередное предательство буфетчика Бурнаша
Исторические катаклизмы выявляют героев. А также выводят на поверхность конченных подонков и ничтожеств.
Движение 1988-го, распад СССР и Арцахская война дали нам множество героев. Параллельно этому, вывели на арену отбросы армянского народа.
Бывают случаи, когда исторические личности и исторические ничтожества оказываются рядом друг с другом. Так было, например, в случае с Вазгеном Саркисяном и Ашотом Агабабяном. Вазген стал духом войны, а в 1998-ом не допустил реализации печально известного поэтапного варианта урегулирования Арцахской проблемы. Турки этого ему не простили, и произошло «27 октября».
Вазген Саркисян был противоречивой фигурой. В нем сочетались подчеркнуто позитивное и вопиюще негативное. О позитивной стороне сказано было многое. Что касается негативной, то он обладал особым талантом по окружению себя ничтожествами, одним из которых был работавший в советские годы буфетчиком, поедавший объедки со столов и зарабатывавший на халтуре Ашот Агабабян, более известный по кличке Бурнаш. Это один из тех асфальтных фидаинов, которые в 90-ые вошли со своими небритыми рожами в роль «воевавших парней» и дожидались нового шанса для разграбления.
Ашот, как поднаторевший буфетчик, обладает хорошим нюхом и знает, где и когда нужно примоститься. Он оказался в окружении Вазгена Саркисяна, стал без единой копейки владельцем стадиона «Раздан», на территории которого, согласно муссируемой информации, устроил бордель и поставлял путанок влиятельным лицам, став тем самым «вхожим в круги парнем». Этот сутенер – асфальтный фидаин прижился во властных кругах и стал под крылом Вазгена богачом, чиновником, депутатом…
Как только Вазген был убит, буфетчик Бурнаш в какой-то момент растерялся, но затем очень быстро сориентировался, начав лизать ботинки Роберта Кочаряна и задницу Сержа Саргсяна. Он работал депутатом в списке РПА, но с какого-то момента Бурнашу сказали, что он должен платить за стадион «Раздан» налоги. С этого времени данная дешевка стала обиженником, но высунуть свой язык из пятой точки он так и не рискнул.
Бурнаш высунулся из своей щели после «бархатного» недоразумения и начал публично заискивать перед Николом Пашиняном – он искал нового хозяина. Заискивание это было настолько навязчивым, что вряд ли «народному» премьеру удалось избежать после этого геморроя.
Бурнаш сделал всё, чтобы оказаться в прямой кишке новой власти, но тщетно. Его всего лишь используют для особого рода гнусностей в отличающемся особой низостью СМИ – на «1in.am». На сайте депутата-дезертира Армана Бабаджаняна асфальтного фидаина Бурнаша используют наподобие путанок с «Раздана», то есть нещадно и во всевозможных формах. Когда нужно, его заставляют лаять на оппонентов действующей власти, и всё. Других объедков Бурнашу не бросают.
Словом, Вазген Саркисян сделал для нашей страны много хорошего, но при этом успел также нанести немало вреда. Как можно было сделать подобного Бурнашу буфетчика «крутым парнем», затем отвести его в муниципалитет, сделать обладателем народного творения и вводить в политическое поле? Как можно было пускать эту дешевку в люди? Ну как?...
P.S. Кстати, в Арцахе говорят, что клиент Никола Арман Бабаджанян, находясь там определенное время, вел себя очень странно – подобно представителю турецкой 5-ой колонны.
Армана подозревают в выдаче места сбора с участием полицейских в Шуши и даче наводки врагу, так как для многих было очень странным, почему Бабаджанян оказался на этой территории и осуществил оттуда телефонные звонки, передав тем самым координаты местоположения. Полагаем, что эти разговоры должны стать предметом расследования СНБ.