9 հարց Իմ քայլի պատգամավորներին
Այսօր առավոտյան Այլընտրանքային նախագծեր խմբի կողմից ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների էլեկտրոնային հասցեներին ուղարկվել է հետևյալ նամակը.
1. Դուք գիտակցե՞լ եք, որ Փաշինյանը, մերժելով բանակցությունների 20-ամյա պատմությունը և հայտարարելով, որ սկսում է իր «նոր կետից», բանակցությունները, ըստ էության, տարել է փակուղի։
2. Ձեզ չի՞ զարմացնում, որ Փաշինյանը հոկտեմբերին վստահ պնդում էր, թե ինքը գիտեր, որ պատերազմը սկսվելու է, և միայն չգիտեր դրա ժամն ու կոնկրետ կոորդինատները, իսկ դեկտեմբերին ասում է ուղիղ հակառակը՝ թե պատերազմի վերսկսման հավանականությունը շատ ցածր է գնահատվել։
3. Դուք տեղյա՞կ եք եղել, որ Փաշինյանը պատերազմի մեկնարկից ի վեր ունեցել է այն դադարեցնելու մի քանի իրական հնարավորություն և չի արել դա։
4. Հիշո՞ւմ եք, թե՞ նախընտրում եք մոռանալ, որ դեռևս սեպտեմբերի 30-ին ԳՇ պետի կողմից տեղեկացված լինելով մեր բանակի ու ռազմաճակատի իրական վիճակի մասին, շուրջ մեկուկես ամիս շարունակ Փաշինյան զույգը ռազմական/ֆեմինիստական շոուներ էր բեմադրում՝ արյան ու կեղծիքի ընդհանուր ֆոնի վրա։ Եթե չեք մոռացել, ապա ինչպե՞ս եք շարունակում հարգանքով վերաբերվել նրան, կատարել նրա հրամանները, պահել նրան պետության ղեկին։
5. Դուք գիտակցո՞ւմ եք, որ պատերազմն ավելի շուտ դադարեցնելու պարագայում մենք կունենայինք մի քանի հազարով պակաս զոհ, պակաս զինհաշմանդամներ և նվազ տարածքային կորուստներ։ Եթե գիտակցում եք, ապա ինչպե՞ս եք դուք այդքան հեշտ հաշտվել այդ մտքի հետ։
6. Դուք ընդունո՞ւմ եք, որ այս ամենից հետո Փաշինյանը չի կարող բանակցել ո՛չ դաշնակիցների հետ, ո՛չ Ադրբեջանի և Թուրքիայի։
7. Դուք տեսնո՞ւմ եք, որ Հայաստանի և սփյուռքի գիտակրթական, մշակութային վերնախավը, հոգևոր առաջնորդները, խոշոր գործարար խավը, հանրային ամենատարբեր շերտեր, անկախ ցույցերին մասնակցել/չմասնակցելու հանգամանքից, իրար հակադիր քաղաքական բևեռները, մտածող և առկա վտանգները գիտակցող գրեթե բոլոր անհատներն ու փորձագիտական կենտրոնները, Հայաստանի համայնքային կազմակերպությունները և շատ այլոք այսօր միահամուռ կերպով պահանջում են վարչապետի հրաժարականը և նոր քաղաքական լուծման գալու անհրաժեշտություն են տեսնում։
8. Դուք հասկանո՞ւմ եք, որ հայ ժողովուրդն այսօր ունի իր արժանապատվությունը վերականգնելու սուր խնդիր՝ թե´ Հայաստանում, թե´ Արցախում, և թե´ սփյուռքում։ Հասկանու՞մ եք, որ այս առկախված իրավիճակն ազդում է, մեծ հաշվով, բոլոր հայերի կենսագործունեության, ներկայի և ապագայի վրա։
9. Դուք զգո՞ւմ եք պատասխանատվության այն հսկա բեռը, որ ընկած է Ձեր ուսերին՝ ոչ թե ձեր քաղաքական թիմի, այլ՝ ողջ ազգի, երկրի, պետության ներկայի և ապագայի համար։ Գիտակցու՞մ եք, որ Ձեր այսօրվա անգործության ամեն օրը թանկ է արժենում բոլորի համար։
Առաջարկում ենք՝ մտածել այս հարցերի շուրջ, որից հետո, անհատական ու քաղաքական պատասխանատվության ողջ ծավալի գիտակցումով դուրս գալ այս անհասկանալի թմբիրից և սկսել ներկայանալ լուծումների ձեր տարբերակներով։ Այդ ճանապարհին կարևոր է համագործակցությունը խորհրդարանական մյուս ուժերի հետ, քաղաքական ու հանրային դաշտի բոլոր կարող ուժերի հետ, այսօր իներտ և դիտորդական կեցվածքն ամենևին չի ազատելու այն բեռից, որն արդեն բնականորեն ձեզ վրա ընկել է։ Դուք պարտավոր եք ձեզ պահել որպես քաղաքական ուժ, այլապես ընդունում եք, որ սպառված եք, քանի որ ճգնաժամի լուծման որևէ առաջարկ այդպես էլ չեք անում։
Հարցերը խնդրում ենք կարդալ միայնակ՝ մտածելով, ամեն հարցի շուրջ հիշելով տվյալ հարցին առնչվող տարբեր դրվագներ, ինքներդ Ձեր առաջ լինելով անկեղծ։

9 вопросов депутатам от фракции «Мой шаг»
Сегодня утром Группа альтернативных проектов направила на электронные адреса депутатов от фракции «Мой шаг» следующее письмо:
1. Осознали ли вы, что Пашинян, отвергнув 20-летнюю историю переговоров и заявив, что начинает со своего «новой точки», по сути, привел переговоры в тупик?
2. Вас не удивляет, что Пашинян в октябре уверенно утверждал о том, что знал, что война начнется, отмечая, что не знает лишь дату начала и конкретные координаты, а в декабре стал говорить прямо противоположное, что вероятность возобновления войны довольно низкая?
3. Знали ли Вы, что у Пашиняна с начала войны было несколько реальных возможностей прекратить ее, и он не сделал этого?
4. Помните ли вы, или предпочитаете забыть, что еще 30 сентября начальник Генштаба, будучи осведомленным о реальном состоянии нашей армии и фронта, около полутора месяцев подряд на пару с Пашиняном устраивали военные/феминистские шоу на общем фоне кровавой лжи? Если не забыли, то, как вы продолжаете относиться к нему с уважением, выполнять его приказы, держать его у руля государства?
5. Допустим, вы осознаете, что в случае досрочного прекращения войны у нас было бы на несколько тысяч меньше жертв, меньше раненых и меньше территориальных потерь. Если вы осознаете, то, как вам удается так легко смириться с этой мыслью?
6. Согласны ли вы с тем, что после всего этого Пашинян не может вести переговоры ни со своими союзниками, ни с Азербайджаном или Турцией?
7. Видите ли вы, что научно-образовательная, культурная элита Армении и диаспоры, духовные лидеры, крупный бизнесмены, самые разные слои общества, независимо от того, участвовали или не участвовали в митингах, противостоящие друг другу политические полюсы, мыслящие и осознающие существующие угрозы практически все индивиды и экспертные центры, общинные организации Армении и многие другие сегодня единодушно требуют отставки премьер-министра и видят необходимость в приходе к новому политическому решению?
8. Понимаете ли вы, что сегодня перед армянским народом стоит острая проблема восстановления собственного достоинства как в Армении, так и в Арцахе и в диаспоре? Понимаете ли вы, что эта повисшая в воздухе ситуация, в целом, влияет на жизнедеятельность всех армян, на их настоящее и будущее?
9. Чувствуете ли вы огромный груз ответственности, который ложится на ваши плечи, не за политическую команду, а за настоящее или будущее всей нации, страны, государства? Вы понимаете, что каждый день вашего бездействия сегодня дорого обходится всем нам?
Предлагаем подумать над этими вопросами, после чего, с полным осознанием личной и политической ответственности, выйти из этой непонятной дремоты и начать представлять свои решения. На этом пути возможно сотрудничество с другими парламентскими силами, со всеми возможными силами в политической и общественной сферах. Сегодня сохранение инертной позиция наблюдателя не отнюдь избавит от бремени, которое уже легло на вас. Вы должны вести себя как политическая сила, иначе вы признаете, что ваши ресурсы исчерпаны, потому что вы не предлагаете ничего для разрешения кризиса.
Прочитайте, пожалуйста, вопросы в одиночку, думая о каждом вопросе, вспоминая разные эпизоды, связанные с этими вопросами, будучи искренними перед самими собой.