«Երիտասարդ ընտանիքին մատչելի բնակարան» պետական ծրագիրը Գյումրիում դադարեցվել է
«Երիտասարդ ընտանիքին մատչելի բնակարան» պետական հիփոտեկային ծրագիրը, որը բնակարանային բարելավման ուղղությամբ եղածների մեջ համարվում էր քիչ թե շատ մատչելի և հասանելի վարկային ծրագիր, այժմ Գյումրիում դադարեցվել է: Նշենք, որ  այն ներդրվել էր 2010թ. սկզբներին և ներկայացվում էր որպես երիտասարդ ընտանիքներին մատչելի բնակարանով ապահովելու Սերժ Սարգսյանի  նախընտրական ծրագրի իրականացում: Շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ սույն ծրագրի դադարեցումը կապված է ֆինանսական սղության հետ, սակայն Գյումրու առևտրային բանկերը, որոնք նմանատիպ վարկեր են տրամադրում, նշում են, որ այն ընթացքի մեջ է, ուղղակի ժամանակավոր դադար է հայտարարված։
–Ծրագիրն այսօր ընթացքի մեջ է, մենք ոնց որ մի փոքր դադարի փուլում ենք, տեսնենք, թե ինչ աշխատանքներ են կատարվել, և ինչ է առաջիկայում սպասվելու: Իմ կարծիքով՝ առաջիկայում նորից այս ծրագիրը իր ընթացքի մեջ կմտնի, և երիտասարդ ընտանիքները կարող են օգտվել այս ծրագրից,-ասել է «Հայբիզնեսբանկ»-ի Գյումրու մասնաճյուղի կառավարիչ Լյովա Գասպարյանը:
Նշենք, որ բնակարանային խնդիրը Գյումրիում բավականին սուր է դրված: Պետբյուջեի միջոցով անօթևանների համար կառուցվող բնակարանները ըստ էության չեն կարողանալու լուծել անօթևանության խնդիրը: Պատճառն այն է, որ այդ նույն  անօթևանների ընտանիքները երկրաշարժի ժամանակ բաղկացած են եղել, ասենք, 3 կամ 4 անձից, իսկ այժմ ընտանիքի անդամների թիվը մի քանի անգամ ավելին է: Սակայն նրանց պետությունը տրամադրում է 1 կամ 2 սենյականոց բնակարաններ, որտեղ մեծ ընտանիքները գործնականում չեն կարող բնակվել: Այս պատճառով շատերը ձգտում են այլ մատչելի ճանապարհներով բնակարաններ ձեռք բերել, որոնցից մեկը «Երիտասարդ ընտանիքին մատչելի բնակարան» պետական հիփոտեկային ծրագիրն է:

В Гюмри приостановлена программа «Доступная квартира молодой семье»
В  городе Гюмри в настоящее время приостановлена государственная программа ипотечного кредитования под названием «Доступная квартира молодой семье», которая считается более или менее доступной и приемлемой кредитной программой среди имеющихся в сфере улучшения жилищных условий.
Программа была введена в начале 2010 года и представлялась как осуществление одного из пунктов предвыборной программы президента РА Сержа Саргсяна – обеспечение молодых семей доступным жильем. Согласно муссируемой информации, приостановление этой программы связано с ограниченными финансовыми средствами.
Тем не менее, в коммерческих банках Гюмри, предоставляющих такие кредиты, заявляют, что программа в процессе и объявлено лишь о ее временном приостановлении.
«Мы решили приостановить процесс, чтобы обобщить проведенную работу и обозначить предстоящие планы. На мой взгляд, в будущем эта программа вновь войдет в свое русло и молодые семьи смогут воспользоваться ею», - отметил управляющий гюмрийским офисом «Армбизнесбанка» Лева Гаспарян.
Отметим, что жилищная проблема в Гюмри стоит очень остро. Предоставление квартир, которые строятся для людей, оставшихся без крова, по всей видимости, не сумеет решить проблему бездомных.
Причина в том, что семьи этих же бездомных людей во время землетрясения состояли из 3 или 4 членов, сейчас же число членов семьи намного больше. Однако государство предоставляет им 1- или 2-комнатные квартиры, в которых большие семьи не могут проживать. По этой причине многие стремятся приобрести квартиры другими доступными способами, одним из которых является государственная программа ипотечного кредитования «Доступная квартира молодой семье».