Մի զզվելի թիմի ոչ պակաս զզվելի թիմակիցների պատմություն
«Լուսավոր», ավելի ճիշտ՝ «լուսահոգի» Էդմոն Մարուքյանը նախորդ իշխանությունների հաճախորդն էր։ Հաճախորդաց հարեմում նրան հաջողվել էր առաջ մղվել, բայց էժանագին հաճախորդ Նիկոլ Փաշինյանն այնքան ճղճղաց, այնքան պատռեց իր հետույքը, մինչև իրեն էլ վերցրեցին «Ելք» դաշինք ու դարձրեցին պատգամավոր։
Հիմա նախկին հաճախորդների կարգավիճակը փոխվել է, բայց մասամբ։ Նիկոլը դարձել է վարչապետ, իսկ Էդմոնն ինչպես հաճախորդ կար, այնպես էլ մնացել է։ Բայց ի տարբերություն նախկինների՝ Նիկոլն Էդմոնին շատ երես չի տալիս։ Դիշովկի պես օգտագործում է ու դեն նետում, չափալախում է ու դեն նետում, նվաստացնում է ու դեն նետում։ Բայց ինչ էլ անում է Նիկոլը Էդմոնի հետ, միևնույն է Էդմոնը չի նահանջում, համառորեն նետվում է դեպի Նիկոլի թուրքամետ հետույքը։
Հանուն արդարության պետք է նշել, որ ոչ թե Նիկոլն է այդքան հմուտ հաճախորդավար, այլ Մարուքյանն է սուպերդիշովկա։ Նա հենց տեսնում է քաղաքական դաշտում բան է փոխվում ու Նիկոլի դիրքերը թուլանում են, անմիջապես մեջ է ընկնում, թուղթ ու գրիչը ձեռքն առնում և Նիկոլի հետույքում հայտնվելու հայտ ներկայացնում։ Նիկոլն էլ օգտագործում է Էդմոնին համապատասխան թղթի պես ու նետում զուգարանը։
Այսօր նույնը տեղի ունեցավ։ Թեև Էդմոնը Նիկոլի սրտի ուզածներն էր ասել արտահերթ ընտրությունների պահով, «Լուսահոգի Հայաստանի» պատգամավորների տված հարցերին Նիկոլն ընդգծված չէր պատասխանում, արհամարհում էր և իր փոխարեն ԱԺ ամբիոնի մոտ էր ուղարկում իր թալանչի–շեպոկլյակին՝ Տիգրան Ավինյանին։ Էս թրաշամանուկն էլ ամբիոնից կծմծում էր լուսահոգիներին, թե բա գալիս տակից հետներս խաղեր եք տալիս, ուզում եք հետներս բան պայմանավորվել, բայց համ էլ հրապարակավ խրոխտ հարցե՞ր եք տալիս։
Էդմոնի փչացումն այսօր կատարյալ դարձավ, երբ դիպուկահարներով ԱԺ եկած Նիկոլն անձամբ պատասխանեց լուսահոգիների ցուցակով պատգամավոր դարձած, հետո Էդմոնի խմբակցությունից թռած Արման Բաբաջանյանի հարցին։ Այն Արմանի, ով բանակից ապօրինաբար թռել էր, սեփական մոր դեմ ցուցմունք տվել, դատվել, դարձել «Ելք» դաշինքի քարոզիչն ու վաղուց բացահայտվել որպես թուրքական գործակալ։
Արմանի հանդեպ ընդգծված հարգանքով Նիկոլը մի կողմից վերջնականապես կզացրեց իր մոլի հաճախորդ Մարուքյան Էդմոնին՝ ցույց տալով, որ Արմանն իր համար ավելի կարևոր է, քան Էդմոնն՝ իր քնձռոտ խմբակցությամբ, իսկ մյուս կողմից էլ Նիկոլը ցույց տվեց, թե որքան մեծ է իր հարգանքը թուրքական 5–րդ շարասյան թիվ մեկ քարոզչի հանդեպ, այսինքն՝ Թուրքիայի հանդեպ։

Одна история скверных подельников мерзкой команды
«Светлый», вернее «светлой памяти» Эдмон Марукян был клиентом предыдущей власти. В клиентском гареме ему некогда удалось вырваться вперед, но дешевый клиент Никол Пашинян так громко визжал и так усердно рвал свою пятую точку, что его взяли в альянс «Выход» и сделали депутатом.
Сейчас статус бывших клиентов изменился, но лишь отчасти. Никол стал премьером, а Эдмон так и остался клиентом. Однако, в отличие от прежних, Никол Эдмона не особо балует. Использует как дешевку и выбрасывает, дает оплеуху и вбрасывает, унижает и выбрасывает… Что бы Никол ни делал с Эдмоном, последний не отступает и неумолимо пристраивается к протурецкому седалищу Никола.
Справедливости ради нужно отметить, что не столько Никол является таким искусным клиентоводом, сколько Марукян – супердешевкой. Как только замечает, что на политическом поле меняется расклад и позиции Никола слабеют, сразу же выныривает в попытке подлизаться к Николу, который использует его лишь для подтирки и затем выбрасывает.
Сегодня произошло то же самое. Хотя Эдмон и озвучил по части внеочередных выборов нужные Николу заявления, последний подчеркнуто игнорировал задаваемые депутатами от «Светлой Армении» вопросы, посылая вместо себя к трибуне НС своего воришку-шапокляка – Тиграна Авиняна. Этот младоощетинившийся, в свою очередь, покалывал с трибуны «светлопамятных», мол, пытаетесь всячески заигрывать с нами, о чем-то договориться, но при этом публично задаете дерзкие вопросы?
Сегодня Эдмона «обмакнули» по полной, когда явившийся в НС со снайперами Никол лично ответил на вопрос Армана Бабаджаняна, ставшего депутатом по списку «светлых», а затем соскочившего с фракции Эдмона. Того самого Армана, который незаконно откосил от армии, дал показания против собственной матери, был осужден, стал пропагандистом альянса «Выход» и уже давно разоблачен как турецкий агент.
Своим подчеркнутым уважением к Арману Никол, с одной стороны, окончательно опустил своего ярого клиента Марукян Эдмона, показав, что Арман для него куда важнее, чем он вместе со своей ничтожной фракцией, а с другой – продемонстрировал, насколько велико его уважение к главному пропагандисту турецкой 5-ой колонны, то есть к самой Турции.