Սյունիքը սովորել է Արցախի սխալների վրա
Արցախի պետականության կորստի, կապիտուլյացիայի, հազարավոր զոհերի համար թիվ մեկ մեղավորն ու պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է։ Այլ կարծիք ունեցողները կա՛մ սրիկա են, կա՛մ հիմար։
Նիկոլը թիվ մեկ մեղավորն է, բայց միակը չէ։ Նա ունեցել է գիտակցված հանցակիցներ (սրանք հիմա տարբեր եթերներում Նիկոլի հետույքն են փորձում փրկել) և չգիտակցված աջակիցներ՝ անտարբերների ու անհասկացողների մեծ բանակ։
Արցախի հետ տեղի ունեցածում մեղավորություն ունի նաև Արցախը։ Մեղավոր էր իր լռությամբ, իսկ երբեմն էլ աղմկոտ պահվածքով։ Արցախը պետք է իրեն Սյունիքի պես պահեր, բայց դա չարեց։
Արցախը լուռ էր, երբ Արցախի 1–ին և Հայաստանի 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ շինծու քրեական գործ հարուցվեց։ Առանձին ձայներ լսվում էին, բայց այդ ձայները խլացվում էին աղմկոտ լռության մեջ։
Արցախը պետք է Սյունիքի պես իրեն պահեր երբ 2018–ի մայիսի 9–ին Ստեփանակերտում Նիկոլը հայտարարեց, թե բա ինքը բանակցային գործընթացում Արցախին չի ներկայացնում, հետևաբար չի կարող բանակցել ու թող Արցախը նստի բանակցային սեղանի շուրջ։ Դա առաջին նշանն էր, որ գործ ունենք հակապետական անգրագետի հետ, որը պատերազմ ու պարտություն է բերելու։
Արցախը պետք է լրջորեն ընդվզեր ու ոտքի հաներ Երևանին, երբ Նիկոլը հայտարարեց, որ ինչ ուզում, այն էլ բանակցում է։
Արցախը պետք է սյունեցիների պես «ողջուներ» Նիկոլին, երբ նա Ալիևի հետ «վերելակային» դիվանագիտությունից հետո եկավ Ստեփանակերտ՝ որդու շոու–ծառայությունը գովազդելու։
Արցախը չպետք է քվե տար Նիկոլի մանկլավիկներին Արցախի նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ։ Ինչպե՞ս կարելի էր վաճառական Արայիկին ու սորոսական Մասիսին քվե տալ։ Ինչպե՞ս կարելի էր Նիկոլի հետույք մտնողներին քվե տալ։
Արցախցիները պետք է Ստեփանակերտում ոչ թե ծափահարեին Նիկոլի՝ «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ» ձևակերպմանը, այլ ասեին՝ ա՛յ ով իմ վարչապետ, բա որ էսպիսի պատերազմաբեր պոպուլիզմով ես զբաղվում, բա ո՞նց ես զուգահեռաբար բավարարելու Ադրբեջանին։
Արցախցիները պետք է սյունեցիների պես սիկտիր անեին Նիկոլին, երբ նա հայտարարեց, թե իբր Արցախում դավադիր ուժեր կան, որոնք կարող են կռիվ հրահրել, տարածք հանձնել, որ հետո ՀՀ կառավարությանը մեղադրեն։
Արցախցիները պետք է սյունեցիների պես Նիկոլի ու իր կնոջ մուտքն արգելեին Արցախ, երբ սրանք միտումնավոր փչացնում էին հայ–ռուսական հարաբերությունները, հակաղարաբաղցիական քարոզ տանում ու հայտարարում, թե բա մեր զինվորները զոհվել են հանուն ոչնչի։
Եվ վերջապես, արցախցիները պետք է պատերազմի առաջին օրերից հետո ռադ անեին Արայիկին ու վարվեին այնպես, ինչպես 1992–ին, այսինքն՝ ստեղծեին ՊՊԿ, որպեսզի կարողանային հաղթել։ Խոսքը տվյալ դեպքում զինվորական ու քաղաքական վերնախավին է վերաբերում՝ նրանց չարածին։
Այնպես որ, Նիկոլը թիվ մեկ մեղավորն է, բայց միակը չէ։ Ու որպեսզի Հայաստանի վերջին փշրանքների վրա հնարավոր լինի վերակենդանացնել մեր երկիրը, պետք է Նիկոլի համար ամբողջ Հայաստանը դարձնել Սյունիք, վռնդել դրան պետական կառավարման համակարգից ու սկսել պետական շինարարություն։

Сюник научился на ошибках Арцаха
Главным виновным и ответственным за потерю государственности Арцаха, капитуляцию и тысячи жертв является Никол Пашинян. Обладающий другим мнением – либо подонок, либо идиот.
Никол – главный виновный, но не единственный. Он имел осознанных соучастников (сейчас они в эфире различных каналов пытаются отстаивать задницу Никола) и неосознанных сторонников – большую армию безразличных и непонимающих.
Вину в произошедшем с Арцахом имеет также сам Арцах. В виде своего молчания, а иногда – громкого поведения. Арцах должен был вести себя подобно Сюнику, но не сделал этого.
Арцах молчал, когда против 1-го президента Арцаха и 2-го президента Армении Роберта Кочаряна было сфабриковано уголовное дело. Отдельные голоса раздавались, но они заглушались в громком молчании.
Арцах должен был вести себя подобно Сюнику, когда 9-го мая 2018-го Никол заявил в Степанакерте, что он не представляет Арцах в переговорном процессе, поэтому не может переговариваться, и пусть Арцах сядет за стол переговоров. Это было первым тревожным звонком, что мы имеем дело с антигосударственным невеждой, который принесет нам войну и поражение.
Арцах должен был серьезно восстать и поднять на ноги Ереван, когда Никол заявил: «Что хотим, то и переговариваем».
Арцах должен был «поприветствовать» Никола подобно сюникцам, когда он приехал после «лифтовой» дипломатии с Алиевым в Степанакерт – для пиара шоу-службы своего сына.
Арцах не должен был голосовать за марионеток Никола в ходе президентских и парламентских выборов. Как можно было голосовать за торгаша Араика и соросовца Масиса? Как можно было отдавать свой голос прислуживающим Николу?
Арцахцы должны были не аплодировать в Степанакерте формулировке Никола «Арцах – это Армения, и точка», а спросить его о том, как он собирается, занимаясь чреватым войной популизмом, удовлетворять одновременно Азербайджан.
Арцахцы должны были, подобно сюникцам, выпроводить Никола, когда он заявил, будто в Арцахе есть заговорщические силы, готовые спровоцировать войну и сдать территории, чтобы затем обвинить в этом правительство Армении.
Арцахцы должны были, подобно сюникцам, запретить к себе въезд Никола и его жены, когда они намеренно портили армяно-российские отношения, занимались антикарабахской пропагандой и заявляли, что наши солдаты погибли во имя ничего.
Наконец, арцахцы должны были в первые же дни войны прогнать оттуда Араика и поступить так же, как в 1992-ом, то есть создать Госкомитет обороны, чтобы суметь победить. Речь в данном случае о местной военной и политической элите, о том, что они должны были, но не сделали.
Так что, Никол – главный виновный, но не единственный. И дабы можно было реанимировать нашу страну на последних осколках Армении, нужно превратить для Никола в Сюник всю Армению, прогнать его из системы госуправления и начать государственное строительство.