Ղրղզստանը Տաջիկստանի հետ սահմանին լարվածության ֆոնին 13,5 հազար բնակչի է տարհանել
Ղրղզստանը Տաջիկստանի հետ սահմանին լարվածության ֆոնին 13,5 հազար բնակչի է տարհանել, լրագրողներին հայտնել են Բատկենի մարզի վարչակազմում, փոխանցում է ria.ru-ն։
«Սահմանամերձ շրջանների շուրջ 13,5 հազար բնակիչներ տարհանվել են ավելի անվտանգ վայրեր»,-հայտարարել է մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
Վարչակազմի տվյալներով՝ Բատկենի շրջանի Կոկ-Թերեկ գյուղում ամբողջությամբ այրվել է 17 տուն: Բացի այդ, տեղեկություններ կան հարակից մի շարք գյուղերում ավերածությունների մասին։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին՝ ապրիլի 29-ին, Տաջիկստանի և Ղրղզստանի սահմանին լարված իրավիճակ է ստեղծվել զինվորականների միջև, փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել: Երկու կողմն էլ մեղադրել է միմյանց լարվածությունը սրելու մեջ:
Երեկոյան կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հրադադարի մասին, սկսվել է ռազմատեխնիկայի հեռացումը սահմանից:
Ղրղզ-տաջիկական սահմանին տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետևանքով Ղրղզստանի երեք քաղաքացի է մահացել: «Ինտերֆաքս» գործակալության փոխանցմամբ` այս մասին հայտնել են երկրի առողջապահության նախարարությունից:
Հաղորդվում է, որ երեք մահվան դեպք է արձանագրվել, որից երկուսը Բաթքենի մարզային հիվանդանոցում, մեկը` մարզի Լեյլեկի շրջանում:
Բժիշկների տվյալներով՝ երկու երկրի սահմանին տեղի ունեղած միջադեպի հետևանքով տուժածների թիվը հասել է 84-ի:

Киргизия эвакуировала 13,5 тысяч жителей из зоны конфликта на границе
Около 13,5 тысяч киргизстанцев эвакуированы из зоны конфликта на киргизско-таджикской границе, сообщили журналистам в администрации Баткенской области республики, передает РИА «Новости».
«Около 13,5 тысяч жителей пограничных местностей эвакуированы в более безопасные места», – заявил представитель пресс-службы.
По данным администрации, в селе Кок-Терек Баткенского района полностью сгорели 17 домов. Помимо этого, есть информация о сгоревших домах и автозаправочных станциях в селах Сада, Максат, Жаштык, Борбордук, Арка, Жаны-Жер.
Конфликт местных жителей приграничных районов Киргизии и Таджикистана 29 апреля перерос в вооруженное противостояние военных двух стран. Столкновения между киргизскими и таджикскими пограничниками длились более шести часов. В результате кровопролития пострадали более 150 человек с обеих сторон. 20 человек погибли. Вечером 29 апреля стороны договорились о прекращении огня и отводе сил от границы.