Հետաձգված հանրահավաքը, մեռելոցը և ՀԱԿ–ի ծննդյան օրը
Ինչպես հայտնի է, հունիս 30–ի հանրահավաքային ելույթի վերջում Լևոն Տեր–Պետրոսյանը «քվեարկության» դրեց հաջորդ հանրահավաքի օրը։ Հավաքվածների մեծ մասի բղավոցներով ու ծղրտոցներով որոշվեց, որ հաջորդ հանրահավաքը լինելու է օգոստոսի 1–ին։ Այսինքն՝ այսպես կոչված հասարակական ֆորումը եկավ այն կարծիքին, որ մինչև սեպտեմբեր ամիսը Սերժ Սարգսյանի «այո»–ին սպասելու  արանքում ևս մի թամաշա անցկացնեն, ՀԱԿ առաջնորդի կատարմամբ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի խոսքերից մեկ–երկու մեջբերումներ լսեն և անվերապահ տուն գնան՝ կրկին հավաքվելու, գոռգոռալու և տուն գնալու հուժկու մտադրությամբ։ Բայց Օպերայի հրապարակում գոռացողների ձայնալարերի նախկին թարմությունը դեռ չվերականգնված՝ ՀԱԿ քաղխորհուրդը   նիստ է արել ու վերանայել հաջորդ հանրահավաքի անցկացման օրը՝ հաշվի չառնելով այն հանգամանքը, որ հանրահավաքի օրը որոշելու համար մարդիկ կոկորդ են պատռել։
ՀԱԿ քաղխորհրդի կայացրած որոշման վրա, ըստ իրենց, ազդել է այն հանգամանքը, որ օգոստոսի 1–ը մեռելոց է։ Այս ամենից ելնելով՝ կարելի է ենթադրել, որ ՀԱԿ–ի ղեկավարությունը լսել է Ս. Սարգսյանի խորհուրդը և «երկխոսություն» ծրագրի շրջանակներում ուղևորվել Կառավարության շենք, որտեղ էլ, ամենայն հավանականությամբ, «տիրացու» աշխատող վարչապետը հուշել է «ընդդիմադիրներին» փոխել հերթական հանրահավաքի օրը, քանի որ ինքը օգոստոսի 1–ին հերթական մեռելոցն է հայտարարելու։
Եթե Տիգրան Սարգսյանի մատն իրոք խառն է «փողոցայինների» հանրահավաքի օրվա հետաձգման հարցում, ապա դեպքերը հետևյալ կերպ են զարգացել. «երկխոսության» ժամանակ ՀԱԿ–ի հանրահավաքային օրակարգին իշխանությունը հակադրել է իր մեռելոցային օրակարգը, որից հետո կողմերը գնացել են փոխզիջման։
Ահա՛  ձեզ կառուցողական «երկխոսության» վառ օրինակ, որը նպաստում է մեր երկրի կայունությանն ու ջուր չի լցնում Ադրբեջանի ջրաղացին։
Ահա՛ ձեզ realpolitic–ի դրսևորում։
Ահա՛ ձեզ «էջմիածնական միաբանությունը» գործողության մեջ։
Հ. Գ.։ Ի դեպ, շատ խորհրդանշական է, որ ՀԱԿ–ի ստեղծման օրը՝ օգոստոսի 1–ը, այս տարի համընկավ մեռելոցի օրվա հետ։ Քաղաքական ներկա իրողությունները հաշվի առնելով՝ Կոնգրեսի հանրահավաքի համար շատ ճիշտ օր էր ընտրված և չարժեր այն փոխել։

Перенесенный митинг, День поминовения усопших и годовщина создания АНК
Как известно, в конце своего выступления на митинге 30-го июня Левон Тер-Петросян поставил на «голосование» дату проведения следующего митинга. Криком и визгом большинства собравшихся было решено, что следующий митинг состоится 1-го августа. То есть, так называемый общественный форум пришел к мнению, что пока до сентября будут ждать саргсяновское «да», нужно провести еще одно шоу, послушать в исполнении лидера АНК несколько цитат из речи «гибкого» председателя РПА и безоговорочно пойти домой, имея сильное намерение снова собраться, покричать и пойти домой. Но не успели восстановиться голосовые связки кричавших на площади Свободы, как политсовет АНК провел заседание и изменил дату проведения следующего митинга с 1-го на 2-е августа, не учитывая то обстоятельство, что для определения дня следующего митинга люди надрывали свои голоса.
На принятое политсоветом АНК решение, по их словам, повлияло то обстоятельство, что 1-го августа отмечается День поминовения усопших (Мерелоц). Из этого всего можно заключить, что руководство АНК послушало совет С. Саргсяна и в рамках программы «диалог» отправилось  к зданию Правительства, где, по всей видимости, работающий «дьячком» премьер-министр подсказал «оппозиционерам» изменить день  очередного митинга, поскольку 1-го августа он объявит очередным Днем поминовения усопших.
Если Тигран Саркисян действительно замешан в вопросе перенесения дня митинга «уличных», то события должны были развиваться следующим образом: во время «диалога» власти противопоставили митинговой повестке АНК повестку Мерелоца, после чего стороны пошли на компромисс.
Вот вам яркий пример конструктивного «диалога», который способствует стабильности нашей страны и не льет воду на мельницу Азербайджана.
Вот вам проявление realpolitic.
Вот вам «эчмиадзинские монахи» в действии.
P. S. Кстати, очень символично, что день создания АНК – 1-е августа, в этом году совпал с Днем поминовения усопших. Учитывая нынешние политические реалии, для митинга Конгресса был избран очень даже подходящий день, и вовсе не стоило его менять.