Ինչպես «խփվեց» Նիկոլի 53,6 տոկոսը
Ընտրությունների արդյունքները կեղծված են։ Դա ակնհայտ է անգամ մի քանի տեղամասերում վերահաշվարկի իրականացումից հետո։ Ըստ այդմ՝ Նիկոլը դարձավ սովորական ընտրակեղծարար իշխանություն։
Ընտրությունների արդյունքները կեղծվել էին նաև 2018–ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, բայց հեղափոխական էյֆորիայի մթնոլորտում դա չֆիքսվեց։ Հիմա այդ էյֆորիան չկա ու կեղծիքները երևացին անզեն աչքերով։
Կիրառվել են կեղծիքների բոլոր ձևերը՝ պետական բյուջեի միջոցով բաժանվել է ընտրակաշառք (քվեարկության նախաշեմին պետական հիմնարկների, ուժայինների ներկայացուցիչներին հսկայական պարգևավճարներ են տրվել), շրջիկ խմբեր, կրկնաքվեարկություններ, վարչական ռեսուրսի կիրառում, զինվորականների օգտագործում տարբեր տեղամասերում և ուղղորդված քվեարկության հրահանգ, կրիմինալի ներգրավում, հաշվարկային «տասովկաներ», «դասական» ընտրակաշառք և այլն։
ԿԸՀ–ի տվյալներով Նիկոլի գլխավորած ուժը հավաքել է քվեարկությանը մասնակցածների կեսից ավելին, ավելի ստույգ՝ 53,6 տոկոսը։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ յուրաքանչյուր 2–րդ ընտրող տեղամաս է մտել Նիկոլին ընտրելու որոշումով, ինչը բլեֆ է։
Նիկոլն, անշուշտ, ունի կողմնակիցներ։ Սակայն դրանց քանակը չէր կարող կեսից ավելի ձայներ ապահովել Նիկոլին։ 53 տոկոսը կեղծիք է։
Նիկոլն ուզում է ասել, որ 687 հազարից ավելի մարդ կողմ է Արցախի պետականության կորստին, հազարավոր զոհերին, հազարավոր վիրավորներին, տասնյակ հազարավոր անտուններին, Հայաստանի սահմանների փոքրացմանը, կապիտուլյացիային ու մեր երկրի թրքացմանը։
Իրականությունն այն է, որ Նիկոլն ընտրակեղծարար է և հիմա, խոստման համաձայն, պետք է կտրի իր ձեռքը, ինչպես որ խոստացել էր։ Իսկ խոստացել էր նա դա անել, եթե անգամ մեկ քվե կեղծվի։ Իսկ կեղծվել է ոչ թե մեկ, այլ հազարավոր քվեներ։

Как были «набиты» 53,6% Никола
Результаты выборов сфальсифицированы. Это очевидно уже после пересчета голосов всего на нескольких избирательных участках. В этом плане Никол стал фальсифицирующей выборы обычной властью.
Результаты голосования были сфальсифицированы также в ходе внеочередных парламентских выборов 2018-го, но в атмосфере революционной эйфории это не было зафиксировано. Сейчас этой эйфории нет, и фальсификаторы были заметны невооруженным глазом.
Были применены всевозможные фальсификации: из средств госбюджета были розданы избирательные взятки (в преддверии голосования представителям госучреждений, силовых структур были выделены огромные премии), мобильные группы, повторные голосования, применение административного ресурса, использование военнослужащих на различных избирательных участках и направленное голосование, вовлечение криминала, подтасовка в ходе подсчета, «классический» подкуп избирателей и т.д.
По данным ЦИК, возглавляемая Николом сила набрала 53,6% от общего числа проголосовавших. То есть получается, что каждый второй избиратель вошел на избирательный участок с решением о голосовании за Никола, что является блефом.
Несомненно, у Никола есть сторонники. Однако их количество не могло обеспечить Николу более половины голосов. 53 процента – это фальсификация.
Никол хочет сказать, что более 687 тысяч человек поддерживают потерю государственности Арцаха, полученные нами тысячи жертв и раненых, десятки тысяч оставшихся без крова, согласны с сокращением границ Армении, с капитуляцией и отуречиванием страны.
Реальность в том, что Никол – фальсификатор выборов, и, согласно своему обещанию, сейчас он должен отрезать себе руку. Обещал же он это сделать, если будет сфальсифицирован хотя бы один голос. Сфальсифицированы, как известно, были тысячи голосов.