Ի՞նչ դրական ազդակ է ստացել Նիկոլ Փաշինյանը Թուրքիայից
Ադրբեջանական զորքերը տևական ժամանակ է գտնվում են Հայաստանի տարածքում։ Օրերս ադրբեջանական զինվորականները փակել էին Գորիս–Կապան ճանապարհի 21–կիլոմետրանոց հատվածը։ Շուռնուխն ու Որոտանը դրա արդյունքում մնացին շրջափակման մեջ։ Միայն ռուսական միջամտությամբ հնարավոր եղավ պայմանականորեն վերաբացել ճանապարհը, բայց դա արդեն գործնականում հայկական վերահսկողությունից դուրս է։ Նիկոլը փաստացի համաձայնեց ադրբեջանական ճանաչել այդ ճանապարհահատվածը։
Ուշագրավն այն է, որ փակ ճանապարհների թեմայով կառավարության նիստի ժամանակ խոսելիս՝ Նիկոլ Փաշինյանն ուրախությամբ նշում էր, թե բա Թուրքիայից դրական ազդակներ ենք ստացել ու դրանք գնահատելուց հետո դրական կարձագանքենք։
Իսկ ի՞նչ դրական խոսք կա Թուրքիայի նախագահ Էրդողանից։ Նրա ասածն այն է, որ հայկական կողմը պետք է բավարարի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի բոլոր նախապայմանները, որից հետո սահմանը կբացեն ու կթողնեն, որ առևտուր լինի։ Դե իսկ ադրբեջանաթուրքական նախապայմանները հայտնի են՝
–Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչում Ադրբեջանի կազմում,
–Ադրբեջանի պատկերացրած քարտեզներով դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի իրականացում,
–Սյունիքի միջանցքի տրամադրում,
–հրաժարում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից։
Բացի այդ՝ Թուրքիան պահանջում է փոխել Հարավային Կովկասի անվտանգության համակարգը՝ առաջ քաշելով այսպես կոչված վեցյակի ձևաչափը (Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա, Ադրբեջան, Վրաստան, Հայաստան)։ Եթե այս ամենը Նիկոլը գնահատում է որպես դրական ազդակ ու պատրաստվում դրականորեն արձագանքել Թուրքիային, ապա դա մեղմ ասած՝ սխալ է։ Կամ էլ՝ նա գիտակցաբար է ամեն ինչ անում, ինչը արդեն այլ հոդվածի տակ է ընկնում։

Какой позитивный сигнал получил от Турции Никол Пашинян?
Азербайджанские войска уже продолжительное время находятся на территории Армении. На днях азербайджанские военные перекрыли 21-километровый участок дороги Горис-Капан. В результате этого Воротан и Шурнух остались в блокаде. Лишь при российском вмешательстве удалось условно разблокировать дорогу, которая на деле уже неподконтрольна армянской стороне. Никол фактически согласился признать этот участок дороги азербайджанским.
Примечательно то, что, говоря в ходе заседания правительства на тему закрытых дорог, Никол Пашинян с радостью отметил, что ими получены позитивные сигналы от Турции, и после их оценки будет дан положительный ответ.
Что же положительного есть в заявлениях президента Турции Эрдогана? Последний отметил необходимость удовлетворения армянской стороной всех предусловий Азербайджана и Турции, после чего будут открыты границы и разрешена торговля. Предусловия же азербайджано-турецкого тандема известны:
Признание Нагорного Карабаха в составе Азербайджана,
Делимитация и демаркация границ в представляемых Азербайджаном вариантах,
Предоставление коридора через Сюник,
Отказ от международного признания Геноцида армян.
Кроме того, Турция требует изменить систему безопасности Южного Кавказа, продвигая формат так называемой шестерки (Россия, Иран, Турция, Азербайджан, Грузия, Армения). Если Никол оценивает всё это как позитивный сигнал и готовится ответить Турции позитивно, то это, мягко говоря, ошибочно. Или он делает всё сознательно, что подпадает уже под совсем другую статью.