Արցախը՝ լևոնանիկոլական անբարոյականության զոh
Նրանք, ովքեր ասում են, որ քաղաքականությունն անբարոյականություն է ու դա նորմալ են համարում, պետք է իմանան, որ Արցախի պետականությունը մենք կորցրեցինք անբարոյական քաղաքականության արդյունքում։
Սեփական անբարոյական քաղաքականության մասին օրերս խոստովանեց ՀՀ 1–ին նախագահի գլխավոր խորհրդական աշխատած Ժիրայր Լիպարիտյանը։ Նա անիրական ու ցնորամիտ որակեց այն, որ մենք պահանջում էինք Արցախի անկախությունը։ Դա, ըստ էության, հայտարարություն էր այն մասին, որ Ղարաբաղյան շարժումն է եղել ցնորամիտ։ Ու քանի որ անկախ Հայաստանը Ղարաբաղյան շարժման ծնունդ է, ապա ստացվում է, որ անկախ Հայաստանն է ցնորամտություն։ Ահա թե ովքեր են կառավարել Հայաստանում Ղարաբաղյան շարժման ալիքի վրա։
Շնորհակալություն հայտնելով Լիպարիտյանին անկեղծ խոստովանության համար՝ պետք է արձանագրել, որ հենց սա՛ է քաղաքական անբարոյականությունը։
Լիպարիտյանը համարում է, որ ճիշտն այն կլիներ, որ Լեռնային Ղարաբաղն ունենար էթնո–մշակութային ու տարածքային ինքնավարություն Ադրբեջանի կազմում (ի դեպ, այս կոդի մեջ Տեր–Պետրոսյանը խոսել էր նաև 1–ին պատերազմի տարիներին, իսկ հետո այդ թեզը պաշտպանեց հակամարտության լուծման տխրահռչակ փուլային տարբերակի շրջանակներում)։
Լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում Լիպարիտյանն ափսոսանք է հայտնում, որ իր ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի այդ ծրագիրը կյանքի չկոչվեց։ Այսինքն՝ ափսոսում է, որ 90–ականներին չհամաձայնեցինք Լեռնային Ղարաբաղն ինքնավարության կարգավիճակով թողնել Ադրբեջանի կազմում։
Ահա այստեղ է, որ քաղաքականությունն անբարոյական է դառնում։ Քանզի «Միացո՛ւմ» կարգախոսն ունեցող Ղարաբաղյան շարժման ու «Ղարաբաղ» կոմիտեի միջոցով գալ իշխանության ու հետո հայտարարել, որ Ղարաբաղի խնդիրը խանգարում է Հայաստանին զարգանալ ու պետք է այն թողնել Ադրբեջանի կազմում, որպեսզի ճանապարհները բացվեն ու լավ ապրենք, անբարոյականություն է։
Այդ անբարոյական քաղաքական միջավայրի ծնունդ է Նիկոլ Փաշինյանը, ով 2008–ին պաշտպանում էր Տեր–Պետրոսյանի՝ Արցախն Ադրբեջանի կազմում թողնելու ծրագիրը և հանուն այդ ծրագրի կյանքի կոչման՝ դարձավ մարտի 1–ի 10 զոհերի պատճառ։
Հետագայում իշխանության գալով Նիկոլն արդեն հազարավոր զոհերի գնով իրագործեց լևոնական ծրագրերն Արցախի մասով։
Այն, ինչ 2020–ին տեղի ունեցավ Արցախի հետ, սպասելի էր, քանզի տերպետրոսյանական անբարոյական քաղաքական միջավայրի ծնունդ Փաշինյանից այլ բան չէր սպասվում։ Տարբերությունն այն է, որ Լ Տեր–Պետրոսյանը պոպուլիստ չէր և ուղիղ էր ասում, որ պետք է հանձնել, իսկ պոպուլիստ Փաշինյանը նույնն արեց «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ», «Հաղթելու ենք» գոռալով։
Փաշինյանն էլ Տեր–Պետրոսյանի պես, փաստացի, գոռաց «Միացո՛ւմ», բայց այնպես իրարից անջատեց զույգ հայկական պետությունները, որ մինչև հիմա արնահոսում են Հայաստանն ու Արցախը։
Անբարոյականությունը հենց սա՛ է։ Եվ այդ անբարոյականությանը պետք է վերջ տալ՝ լևոնանիկոլականությունն ուղարկելով զիբիլանոց։

Арцах – жертва левоно-николовской аморальности
Те, кто утверждает, что политика аморальна и считает это нормальным, должны знать, что мы потеряли государственность Арцаха в результате аморальной политики.
О своей аморальной политике на днях признался работавший главным советником 1-го президента РА Жирайр Липаритян. Он посчитал нереалистичным и вздорным то, что мы требовали независимости Арцаха. Это, по сути, было заявлением о том, что вздорным было само Карабахское движение. И поскольку независимая Армения была порождением Карабахского движения, то получается, что вздором является также независимая Армения. Вот кто правили в Армении на волне Карабахского движения.
Выражая Липаритяну благодарность за его искреннее признание, нужно констатировать, что именно это и является политической аморальностью.
Липаритян считает, что правильным было бы обладание Нагорным Карабахом этнокультурного и территориального самоуправления в составе Азербайджана (кстати, в русле этого кода Тер-Петросян высказывался также в годы 1-ой войны, а затем отстаивал его в рамках печально известного поэтапного варианта урегулирования конфликта).
В интервью одному из СМИ Липаритян выражает сожаление тем, что этот его с Левоном Тер-Петросяном план не был реализован. То есть сожалеет, что в 90-х мы не согласились на оставление Нагорного Карабаха в составе Азербайджана в статусе самоуправления.
Именно здесь политика и становится аморальной. Прийти к власти посредством Карабахского движения с лозунгом «Воссоединение» и через комитет «Карабах», а затем заявить, что проблема Карабаха мешает Армении развиваться, и его нужно оставить в составе Азербайджана, чтобы дороги были разблокированы, и мы зажили… Что это, если не аморальность?
Порождением этой аморальной политической среды является также Никол Пашинян, который в 2008-ом отстаивал план Тер-Петросяна по оставлению Арцаха в составе Азербайджана и стал во имя реализации этого плана причиной 10 жертв 1-го марта.
Придя впоследствии к власти, Никол реализовал планы Левона по части Арцаха уже ценой тысяч жертв.
То, что в 2020-ом случилось с Арцахом, было ожидаемо, так как от порождения тер-петросяновской аморальной политической среды Пашиняна ничего другого и не ожидалось. Разница лишь в том, что Тер-Петросян не был популистом и прямо говорил, что нужно сдать, а Пашинян сделал то же самое, выкрикивая «Арцах – это Армения, и точка» и «Мы победим».
Пашинян тоже, подобно Тер-Петросяну, кричал «Воссоединение», но так отделил друг от друга два армянских государства, что Армения и Арцах до сих пор кровоточат.
Именно это и есть аморальность! И с ней нужно как можно скорее покончить, отправив левоно-николизм на свалку истории.